“1 Milyar kişiye ulaşmak istiyoruz”


Allen Lau, dünyanın en geniş mobil okuma platformu Wattpad’in kurucusu ve CEO’su. Aynı zamanda o, ilk şirketiyle 30 milyon dolar batırmış tutkulu bir girişimci. Bugün yarattığı Wattpad, ayda 40 milyon kişi tarafından kullanılıyor. Lau, bu rakamı 1 milyar kişiye çıkarmak istiyor. “Akıllı telefonların dünyadaki yayılma hızı ve internetin sürekli genişlemesiyle bu hedefimizin sadece bir zaman meselesi olduğuna inanıyorum” diye konuşuyor.

ELÇİN CİRİK  [email protected]

resim-1Girişiminin ilk günlerinde, Wattpad’in kurucusu ve CEO’su Allen Lau bir krizle karşı karşıya kaldı. 2007’de, Wattpad’i kurdukları ilk yılın sonunda ortağı Ivan Yuen’le şirketin merkezi de olan Toronto’da bir kafede buluştular. Bir aylık toplam kazançlarını, ellerindeki 2 dolarlık kahveye harcamışlardı. Sadece 1-2 yüz kullanıcıları vardı ve çekim gücü yaratmadan para kazanamayacaklarını biliyorlardı. Ama Wattpad’in büyüme potansiyeline de güvenleri tamdı. Lau, Wattpad’le boş zamanlarında amatörce uğraşma kararı aldı ve iki ortak bir danışmanlık ve bir mobil reklam şirketi kurdu. Bu işlerden kazandıkları gelirle hem kendilerini hem Wattpad’i yaşattılar. Lau ve Yven, hep tavsiye edildiği gibi tek bir alana odaklanmayı yani Wattpad’e odaklanmayı seçselerdi mobil teknolojiler ilerlediğinde işi büyütmeye enerjileri kalmayacaktı. Wattpad’i bugün ayda 40 milyon kişi kullanıyor. Her dakika sisteme 24 saatlik okuma malzemesi yükleniyor. Eşi Eva ile Two Small Fish Ventures adlı şirketiyle melek yatırımcılık da yapan Wattpad’in kurucularından ve CEO’su Allen Lau ile hem girişim deneyimlerini hem start up’lar için inandığı doğruları konuştuk:

İŞİNİZDE MOBİLİN PAYI NEDİR?
Trafiğimizin yüzde 85’i mobil cihazlar üzerinden geliyor.

resim-2Wattpad’i kurma kararını nasıl aldınız?
Okumayı çok seviyorum. 2002 yılında cep telefonundan hikaye okumak için bir yol yoktu. Ben de mühendis olarak bu sorunu çözmeye karar verdim. En başta bir seferde 5 satır okumamı sağlayan bir prototip yarattım. Ama genel olarak yaşadığım deneyim epey korkunçtu. Fark ettim ki o zamanki cep telefonu teknolojisi için benim fikrim fazla ileriydi, ben de fikri ikinci plana attım.

Mobil teknolojiler ilerledikçe, işten arta kalan zamanlarımda bu proje üzerine çalışıyordum. Sonra 2006’da her şey değişti. Wattpad’in diğer kurucusu, ortağım Ivan Yuen kendi mobil okuma projesine bir göz atmamı istedi. O zaman anladık ki ikimiz birbirine benzer bir ürün üzerine çalışıyoruz. Birlikte kurabileceğimiz harika bir proje üzerinde çalışabileceğimizi keşfettik. Tabii girişimin büyüme süreci sancılı oldu. İlk başta işler yavaş ama istikrarlıydı. İlk yılımızda ayda ortalama 2 dolar kazanıyorduk. 2008’de Wattpad’in ilk iOS aplikasyonunu sunduk. 2010 yılında 1 milyon kullanıcıya ulaşmıştık. 2011’e geldiğimizde ilk sermayeyi bularak 3,5 milyon dolar aldık. 2012’de sermayemizi 17,3 milyon dolar daha yükselttik. Aynı yıl ünlü yazar Margaret Atwood, Wattpad’e katıldı. 2014’te üçüncü dalga ile 46 milyon dolar daha fon bulduk. 2015’e geldiğimizde bugün Wattpad’e ayda 100 milyon yükleme gerçekleşiyor. 40 milyonu geçen kullanıcımız ayda 11 milyar dakikasını geçiriyor.

Bu süreçte karşılaştığınız zorluklar nelerdi?
Zaten bir girişimci olarak zorluklar olacağını baştan tahmin ediyorsunuz. Kuruluş aşamasında yaşadığımız en ciddi zorluk, yumurta-tavuk sorunuydu. Sınırlı bir içerikle nasıl kullanıcıları cezbedeceğiz? Tam tersinden bakarsak, eğer okuyacak kimse olmazsa içeriği yaratacak kişileri, yazarları nasıl bu projeye çekeceğiz? Bu sorunu, telif sorununu aşmış birçok klasik roman ve kitabı e-metin olarak indirme olanağı sağlayan Gotenberg Projesi’ndeki içeriği ithal ederek aştık. Bir kere içeriği yaratınca okuyucular da peşinden geldi. Wattpad’i kurduktan hemen sonra uluslararası alanda büyümek için farklı dilleri eklemeye başladık. Vietnam dili ilk eklediğimiz dillerden biriydi, hala da çok popüler. Bugün Wattpad 50’nin üzerinde dilde çalışıyor.

Girişiminiz nasıl bir gelir modeline sahip?
Mondelez, 20th Century Fox, Unilever gibi pek çok markayla çalışıyoruz. Bu şekilde marka bilincini artırıyor ve okuyucu kitlemizi eğlendiren çekici yerel reklamlar yaratıyoruz. Ayrıca farklı projeler ve girişimlerde büyük yayınevleriyle ortaklıklar kuruyoruz. Wattpad’i ayda 40 milyon kullanıcı kullanıyor. Günün her saniyesi yeni bir üye kazanıyoruz. Her dakika sisteme 24 saatlik okuma malzemesi yükleniyor. Bir kullanıcının Wattpad’de geçirdiği ortalama süre 30 dakika.

“30 MİLYON DOLARI ÇARÇUR ETTİM”
İLK GİRİŞİMİM: İlk girişimim Tira Wireless’tı. Eski nesil telefonlarda oyunlara ve teknolojilere odaklanmıştım. Akıllı telefonlar piyasaya çıkınca Tira değişimi gerçekleştiremediği için yok olup gitti. Böylece 30 milyon doları çarçur ettim.

BÜYÜK DERS: İlk olarak, para bulmak mesele değil… Wattpad’de 3 yıl sonra ilk sermayeyi bulmuştuk. Hiç kolay değildi. Başta Wattpad’i yaşatmak için işimizin yanında danışmanlık ve çok sayıda farklı ve küçük iş yapmak zorunda kaldık. Ama bu, doğru karardı. Parayı sadece gerçekten gerektiğinde bulun.

NE ÖĞRENDİM? İkinci önemli nokta, tutkulu olduğunuz bir konuda çalışın. Tira, mobil oyun pazarına odaklanmıştı. Ama maalesef ben oyunlardan hoşlanmıyordum. İşler iyi gitmediğinde oyunlara tutkuyla bağlı olmadığım için hemen hevesim kırıldı.

ASIL AMAÇ: Para kazanmanın ötesinde amacı olan bir şirket kurmalısınız. Bir amacınız olması, işteki günlük iniş-çıkışları daha rahat göğüslemenizi sağlayacak. Sonuncu olarak hata yapmaktan korkmayın. Eğer başarısız olmadıysanız yeterince denememişsiniz demektir.

HANGİ RAKAMLARA ULAŞTINIZ?
Wattpad’i ayda 40 milyon kullanıcı kullanıyor. Her dakika sisteme 24 saatlik okuma malzemesi yükleniyor. Bir kullanıcının geçirdiği ortalama süre 30 dakika.

kapak-foto“BÜYÜK DÜŞÜNÜN”
FİKİR AŞAMASINDA: İşe size fikrinizle ilgili sorulacaklara yanıt aramakla başlayın. Ürününüz nedir? Kullanıcılarınız kimler? Ürününüz kullanıcıların hayatlarına ne katacak? Bunun gibi pek çok soru… Eğer bu sorulara tatminkar yanıtlar bulamıyorsanız, fikrinizi netleştirmek için biraz daha zamana ihtiyacınız var. Azim, eleştirel düşünme, yaratıcılık ve kullanıcıların işinize tutku duyması, ihtiyaç duyduğunuz en önemli özellikler bence…

5 NOKTAYA DİKKAT: Ben başarılı girişim yaratmada tek ve gizli bir formül olduğunu düşünmüyorum. Ben her girişimcinin yararlanacağı 5 ders olduğuna inanıyorum: Büyük düşünün. Bir gecede yakalanan başarılar çok istisnadır, buna aldanmayın. Zor zamanlarda ya da yavaş giden dönemlerde yılmayın, çalışmaya devam edin. Amacı olan bir ürün yaratın, bir misyonunuz olsun. Yaşadığınız her şeyi bir hayat deneyimi olarak kabullenin ve kucaklayın.

SEBAT EDİN: Girişimlerde en büyük yanlış, erken pes etmek. Burada anahtarınız sebat etmek olacak. Wattpad’in ilk kurulduğu dönemde şirketi yaşatacak kadar gelir elde edemiyorduk. Biz de başka işlere girdik. Bu, bize Wattpad’i büyütecek parayı sağladı, bizim azimle, sabırla işe devam etmemize imkan verdi.

Siz işinizi bir arkadaşınızla kurdunuz. Arkadaşlarla iş kurmak iyi bir fikir mi?
Evet, Ivan ve ben bu ortaklıktan önce de meslektaş ve arkadaştık. Yaptığımız pek çok iş bağlantısı da işe aldıklarımız da bizim sosyal çevremizden oldu. Çoğunlukla en iyi çalıştığınız insanlar arkadaşlarınız oluyor. Ben 2015 Start Up 31 arkadaşlarımı işe almakta bir sorun olduğunu düşünmüyorum.

Niş bir pazarda olmak büyümeyi kolaylaştırıyor mu? Rekabetle nasıl başa çıkıyorsunuz?
Açıkçası Wattpad, dünya çapında global ölçekte okuyucu ve yazarları buluşturan tek platform. Bizim doğrudan bir rakibimiz olmadığından daha çok insanların zaman geçirmeyi sevdikleri diğer aplikasyonlarla rekabet halindeyiz.

Wattpad’i nasıl büyütmeyi planlıyorsunuz?
Hedefimiz 1 milyar kullanıcıya ulaşmak. Akıllı telefonların dünyadaki yayılma hızı ve internetin sürekli genişlemesiyle bu hedefimizin sadece bir zaman meselesi olduğuna inanıyorum. Ana amacımız, iyi işleyen bir ürün yaratarak kendi global kitlemizi büyütmek.

İşinizin geleceğini nasıl görüyorsunuz?
Gelecek, sadece bizim alanda değil her alanda mobil teknolojilerde. Mobil teknolojiler şimdiden hayatımızın pek çok alanını değiştirdi, değiştirmeye de devam edecek. Dünyada pek çok insan için akıllı telefon, internete erişimin tek yolu ve büyüme her alanda sürecek. Bizim Wattpad’de yakaladığımız rakamlar, mobil cihazlarda okumanın talep edilen ve canlı bir alan olduğunu ortaya koyuyor. Trafiğimizin yüzde 85’i mobil cihazlar üzerinden geliyor.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.