Destek arayışı


Özlem Aydın Ayvacı

Özlem Aydın Ayvacı

1.Proje

”Destek Arayışı”
Kitlesel fonlama, Türkiye’de ve dünyada her geçen gün popülaritesini artırıyor. Çoğunluğunu start up’ların oluşturduğu şirketler, projeleri için yatırımcıların kapısını çalmadan önce kitlesel fonlama platformlarıyla toplumdan destek istiyor.

Arıkovanı ekibi girişimlere kampanya içeriklerinin hazırlanması, görsel çalışmaların yapılması ve dijital bilinirliklerinin artırılması konularında ücretsiz destek veriyor.

Kitlesel fonlama, bir projenin ihtiyaç duyduğu maddi desteğe belirli bir kişinin ya da grubun yatırımıyla değil toplumdaki bireylerin irili ufaklı desteğiyle ulaşması mantığına dayanıyor. Bu haliyle şimdiden en etkin finansal kaynak yaratma modellerinden biri haline geldi. 2009 yılından bu yana başta Amerika olmak üzere birçok farklı ülkede kitlesel fonlama platformları kuruluyor. Son birkaç yılda Türkiye de dahil olmak üzere geniş kitlelerin ilgisini çeken yeni bir pazar oluşmuş durumda. Her türlü proje için kitlesel fonlama kampanyası oluşturulabildiği için yeni bir filmden 3 boyutlu yazıcıya kadar girişimciler hayata geçirmek istedikleri projeleri, bu platformlar üzerinden destekçileriyle buluşturuyor. Bu projelerin destekçileriyse hem projenin hayata geçmesine katkıda bulunmuş hem girişimcinin sunduğu ödüllere sahip olmuş oluyor. Destekçiler için işin en ilgi çekici yanlarından birisi de kitlesel fonlama platformları üzerindeki projelerin genelde en inovatif, herhangi bir e-ticaret sitesinde bulamayacağınız ürünler üretmeye yönelik olması. Destekçilere de bu ürünler ödül olarak sunuluyor.

destek-arayisi-2TEKNOLOJİ VE İNOVASYON
Türkiye’de de farklı dikeylerde çalışmalarını sürdüren kitlesel fonlama platformları var. Arıkovanı da Ocak 2016 itibarıyla yeni bir dikey seçerek, teknoloji ve inovasyon dikeyinde, bu platformların arasına katıldı. Teknoloji projeleri daha çok kaynağa ihtiyaç duyduğu için genelde yurtdışındaki platformları tercih ediyorlardı. Ama Kickstarter gibi en popüler platformlar ABD sınırlarında kurulmuş bir şirket olmasını şart koşuyor. Çok fazla projeyi aynı anda sundukları için de projelerin duyulması ve platform üzerinde öne çıkması çok zorlaşıyordu. Arıkovanı aynı zamanda bu sorunlara çözüm sunmayı amaçlıyor. Arıkovanı ekibi girişimlere kampanya içeriklerinin hazırlanması, görsel çalışmaların yapılması ve dijital bilinirliklerinin artırılması konularında ücretsiz destek veriyor. Arıkovanı’nda, Ocak 2016’dan itibaren 6 proje fonlamaya açıldı.Bu projelerin arasında çocuklar için 3 boyutlu yazıcı, Türkiye’nin ilk evcil hayvan takip künyesi, tak çalıştır akıllı ev sistemi gibi inovatif projeler yer aldı.

 

ARIKOVANI NASIL ÇALIŞIR?
Arıkovanı platformunda, teknoloji ve inovasyon odaklı, son tüketiciye yönelik geliştirilmiş, ürün prototipini tamamlamış ve kısa zamanda son üretimini tamamlayabilecek olan projeler fonlanabiliyor. Fikir ve geliştirme aşamasını tamamlamış ve kitlesel fonlama kriterlerine uyan girişimciler, arikovani.com üzerindeki online form aracılığıyla proje kampanyalarını başlatabiliyor. Formu tamamladıktan sonra kampanya, öncelikle crowdthinking (Toplumsal düşünme) aşamasında yer alıyor. Burada Arıkovanı topluluğunun geri bildirimlerini de alan girişimciler, kampanyalarını tekrar gözden geçirme fırsatı elde ediyor.

destek-arayisi-3

Topluluktan alınan geri bildirimlerle hedeflenen kaynağı ve verilecek ödülleri kesinleştiren girişimciler, kampanyalarını crowdfunding (Kitlesel fonlama) aşamasına taşıyor. Kampanya başlatıldıktan sonra hedeflediği tutara ulaşan girişimciler, belirledikleri ödülleri beyan ettikleri tarihte destekçilerine ulaştırmayı taahhüt etmiş oluyor. Hedefine ulaşamayan girişimci ise aldığı tutarı destekçilerine iade ederek, projesi üzerinde çalışıp, projesini geliştirmeye devam ediyor.

www.arikovani.com üzerinden veya App Store ve Google Play’den Arıkovanı uygulamasını indirerek platformdaki projeleri inceleyip destek olabilir, teknoloji odaklı projelerinize destek arayabilirsiniz.

destek-arayisi-4PEGGYMATIC PATİ YIKAMA CİHAZI
İki genç kadın girişimci Yağmur ve Yaprak Sürmeli kardeşler tamamen elektronik ve şarjla çalışan bu cihazı evde beslediği kendi köpekleri Peggy için tasarlamış. Hatta buradan yola çıkarak cihazın markasını Peggymatic olarak tescil ettirmişler. Ancak cihazın prototipi hazırlandığında, köpekleri Peggy geçirdiği meme kisti operasyonunun ardından yaşamını kaybetmiş. Peggy’nin anısına cihazı geliştirmeye ve daha hızlı şekilde ticarileştirmeye karar vermişler. Girişimciler bütün kedi, köpeklerin ve sahiplerinin böyle bir cihaza ihtiyacı olduğunu ve pati yıkama sorununu Peggymatic ile ortadan kaldıracaklarını söylüyorlar.

destek-arayisi-5

OUTLIERS AKILLI NOT DEFTERİ
Outliers, başarılı geçen Kickstarter.com sunumundan sonra yepyeni geliştirmelerle arikovani.com’da yer aldı. Outliers ile artık not defteriniz ile aldığınız notları, cep telefonunuz ile PDF’e çevirebilecek ve sonra tüm notlarınızı dakikalar içinde silerek Outliers Akıllı Not Defteri tekrar tekrar kullanabileceksiniz. Ücretsiz Android ve iOS uygulaması olan Outliers Akıllı Not Defteri ile sayfalarınızı hızlıca tarayabilirsiniz. Outliers uygulaması sayfa numarasını ve alanını otomatik algılayarak doğru indekslemeyi sağlıyor. Böylelikle sayfa sıralamanız karışmamış oluyor. Alışkanlık ve hedef takip şemaları da Outliers’ın içinde yer alıyor.

2.Proje
“KENDİ PAZARINI YARATACAK”
Hisseli Harikalar ekibi dünyanın ilk sualtı fotoğraf robotu Aquabooth’u yarattı. Atilla Baybara, Şaban İlmaz, Volkan Ekşi ve Utku Olcar’dan oluşan ekip, “Dünyada henüz bir benzeri veya rakibi yok. Aquabooth’un kendi pazarını yaratacağını düşünüyoruz” diyor.

Proje adı: Aquabooth

Girişimci ekip: Atilla Baybara, Volkan Ekşi, Utku Olcar, Şaban İlmaz

Tür: Sualtı Fotoğraf Robotu

Hedeflediği fon: 100.000 TL

Atilla Baybara, Volkan Ekşi, Şaban İlmaz ve Utku Olcar, Hisseli Harikalar adıyla 2006’dan bu yana reklam ajansları ve doğrudan müşterileri için teknoloji üretiyor ve geliştiriyorlar. Yaptıkları işi, kısaca etkinlik alanlarında insanların birbirine anlatacakları deneyimler tasarlamak olarak özetliyorlar. Son 10 yıldır pek çok markanın müşterileri için farklı mekanlarda deneyimler ve teknoloji odaklı ürünler tasarladılar. Bunlar arasında oldukça eğlenceli ürünler de var. Yaz aylarında müşterileri için sahillerde insanların ilgisini çeken ürünler, bunların arasında yer alıyor. İşte dünyanın ilk sualtı fotoğraf robotu Aquabooth’u da bu süreç sonunda hayata geçirmişler. Hisseli Harikalar ekibi projenin nasıl hayata geçtiğini ve hedeflerini şöyle anlatıyor:

kendi-pazarini-yaratacak-1DÜNYADA İLK
“İnsanlar zamanlarının büyük çoğunluğunu suyun içinde geçiriyor. Biz de burada da eğlenmeleri için bir ürün tasarlamaya karar verdik. Denizde veya havuzda bir deniz topu basitliğinde, eğlenceli bir ürün hedefiyle dünyanın ilk sualtı fotoğraf robotu Aquabooth’u tasarladık ve 2015 yılında patentini aldık. Aquabooth basit bir kurulumun ardından suda çok kolay bir şekilde sabitlenip kullanıma hazır hale geliyor. Modülün yanına gelen kullanıcı, modülün üzerinde bulunan butona dokunduğunda Aquabooth aktif hale geliyor. Üzerinde bulunan ekran aracılığıyla kullanıcının sualtında nasıl poz vermesi gerektiğine dair yönlendirme animasyonları izletiyor. Yönlendirmeleri takip eden kullanıcı suya dalarak poz veriyor. Ekran üzerinde çektiği fotoğrafı anında görebilen kullanıcı bu işlemi dilediği kadar tekrarlayabiliyor.

PLAJA GELME NEDENİ OLDU
Kullanıcılar suda Aquabooth ile eğlenirken, fotoğraflar Aquabooth aplikasyonuna senkron ediliyor. Senkron edilen tüm fotoğraflar yine aplikasyon üzerinden Wi-Fi yazıcıya gönderilerek çıktısı alınabiliyor. E-posta olarak gönderilebiliyor ve sosyal medyada Facebook ve Twitter üzerinden paylaşılabiliyor. 2015’te Çeşme’nin en büyük plajlarından birinde yaptığımız iki aylık deneme süresince misafirler Aquabooth ile günde ortalama 900 fotoğraf çekti. Daha önemlisi, iki haftalık kullanımın ardından plaj misafirleri arasında yaptığımız anketlerde Aquabooth’un bu plaja gelmek için bir tercih nedeni olacağı ortaya çıktı.

Utku Olcar, Atilla Baybara, Volkan Ekşi, Şaban İlmaz

Utku Olcar, Atilla Baybara, Volkan Ekşi, Şaban İlmaz

KOLAY KURULUM
Aquabooth fikri ilk aklımıza geldiğinde bir son kullanıcı ürününden ziyade bir etkinlik ürünü olarak düşünmüştük. Birçok farklı prototip sonrasında elektronik ve yazılım anlamında başarılı ancak kurulumu ve kullanımı zor bir ürün ortaya çıkmıştı. Geçen süreç sayesinde elde ettiğimiz deneyimlerle kurulumu ve kullanımı kolay, sürekli geliştirilebilir bir ürünün nasıl olması gerektiğini deneyimledik. Değerli desteklerinizle Türkiye’den üretilecek ürünümüzün dünya çapındaki tüm havuzlarda bir plaj topu veya deniz yatağı gibi yaygın ve vazgeçilmez bir ürün olacağından şüphe duymuyoruz. Aquabooth’un dünya pazarında henüz bir benzeri veya rakibi yok. Türkiye’de geliştirdiğimiz bu ürünün dünya çapında kendi pazarını yaratacağını düşünüyoruz. Halihazırda son prototipini geliştirdiğimiz ürünümüzü sizlerin desteğiyle ihracat ve kalite sertifikalarını alarak tüm dünyaya ihraç etmeye vakit kaybetmeden başlamak istiyoruz.”

3.Proje
“8 YAŞ ÜSTÜ HERKES HEDEFTE”
Ahmet Ergen, elektronik ve haberleşme mühendisi. Hücrebaz adlı bir kutu oyunu geliştirdi. Ergen, “Bu oyunla hem eğlenceli vakit geçirtmeyi hem mobil operatörlerin çalışma prensiplerini herkese tanıtmayı amaçladım” diyor.

Proje adı: Hücrebaz

Girişimci ekip: Ahmet Ergen

Tür: Kutu Oyunu

Hedeflediği fon: 85.000 TL

Ahmet Ergen, TV, dizi montaj, reklam animasyonları, yazılım ve bilgi sistemleri gibi çok çeşitli iletişim planlama sorumluluklarıyla geçen iş yaşamının son 12 yılını analist olarak çalışarak geçirdi. Ergen, Hücrebaz adlı bir kutu oyunu geliştirdi. Oyunla mobil telefon haberleşmesine altyapı sağlayan istasyonların planlama ve kurulum stratejilerini eğlenceli bir şekilde anlatmayı hedefledi. Hücrebaz’ı 8 yaş üzerindeki tüm çocuk ve gençlerle birlikte yaş sınırı koymadan tüm kutu oyunu severlere sunmak istiyor. “Oyuncuları masa başına toplayarak hem eğlenceli vakit geçirtmeyi hem mobil telefon iletişim ağının ve mobil operatörlerin çalışma prensiplerini en basit haliyle herkese tanıtmayı amaçladım” diye konuşan Ergen, girişimini ve hedeflerini şöyle açıklıyor:

8-yas-1NASIL ÇALIŞIYOR?
“Mobil telefonlar, çoğu kimsenin hayal ettiği gibi uydu haberleşmesi sayesinde çalışmıyor. Uydular, sadece kıtalararası ve benzeri durumlarda devreye giriyor. Normal şartlarda birbirine yakın konumlarda bulunması gereken baz istasyonları ve bunların bulunduğu kule veya bina benzeri yüksekliklerde bulunan radyo ve transmisyon antenleri sayesinde haberleşme oluşturuluyor. Baz istasyonları, televizyon ve radyo vericileri gibi iletişimin yapılabilmesi için gereken yapı taşları. Bazı kimselerin düşündüğü gibi vücudumuzdaki hücre yapısını bozan bir risk oluşturmuyor. Yayın standartları ise sağlık örgütlerinin açıkladığı sınır değerlerin çok altında bulunuyor. Harita üzerinde belli bölgelere kurulması planlanan istasyonlar, o bölgelerde servis vererek söz konusu bölgedeki abonelerin mobil telefonlarıyla iletişim kurabilmesini sağlıyor. Mobil telefonlarla yapılan iletişim için gereken istasyonların çıkış güçleri çok yüksek değil. Bu yüzden çok uzağa servis veremiyorlar. Belli bir mesafe sonrasında yeni bir istasyonun daha kurulması gerekiyor.

ORTA ZORLUKTA
Oyunumuz bu noktada başlıyor. Hücrebaz’ın temeli, mobil iletişimin olmazsa olmazları baz istasyonlarının kapsama planlama stratejisi üzerine kurulu. Orta zorluktaki oyunda, her oyuncu sırası geldiğinde kaynak toplama, saha kiralama, kule kurma, kapsama yaratma, saha paylaşımı ve hurda metal satışı şeklindeki görevlerini yerine getiriyor. Tüm harita kapsandığında, en fazla mobil aboneyi kapsama altına alan oyuncu, oyunu kazanıyor.

Kurallar basit, ancak mevcut kulenizi yükselterek mi yoksa daha fazla kule kurarak mı kapsamanızı genişleteceğiniz, oyuncular arası ticaret anlaşmaları tamamen sizin karar vereceğiniz stratejiler haline dönüşüyor. Unutmayın, en fazla hücreyi değil en fazla aboneyi kapsayan oyunun galibi olacak. Hücrebaz olmak hiç de kolay değil.

8-yas-2DETAYLI BİR ÇALIŞMA
Oyunun geniş bir kitle tarafından beğenilmesi ve oynanabilmesi gerekiyor. Bu nedenle ne fazla basit ne fazla zor tasarladım. Anlaşılır olması için tüm kurallar, oyun rehberi içinde en ince detayına kadar yazılı hale gelecek. Oyunu sürekli ve defalarca oynanabilir kılmak, rekabet hissini yaşatmak, şans faktörlerini mümkün olduğunca tahmin edilemez kılmak ve oyuncuların kendi şansını yönlendirebilmesini sağlamak gibi bazı kilit taşları olmalıydı. Tasarım aşamasındaki bu zorlukları, en uygun şekilde oyuna dahil etmeye çalıştım.

Oyunun plastik parça kalıp ve üretim maliyetleri oldukça yüksek olduğundan Arıkovanı’ndan toplanacak maddi desteğinize ihtiyacım var. Ailece oynarken sizin ve çocuklarınızın strateji geliştirme yeteneklerinizi ortaya çıkarmanız için yapacağınız katkılar ve gösterdiğiniz destek sizlere planlama, eğlence ve Hücrebaz olarak geri dönecek.”

4.Proje
“YERLİ VE UCUZ BİR SİSTEM”
Bean Akıllı Yaşam Sistemi, ışıkları ve cihazları ev dışından yönetmeyi sağlayan bir sistem. Sistemi yedi kişilik genç bir ekip geliştirdi. Ekip, “Bean’in ithal ve pahalı olan bu sistemlere, herkesin ulaşabileceği bir alternatif olmasını amaçlıyoruz” diyor.

Proje adı: Bean

Girişimci ekip: Fatih Yücekaya, Uğur Erkan, Emre Biberoğlu, Onur Kaşıkçı, Ozan Üren, Alperen Aydın Tür: Tak çalıştır akıllı ev sistemi

Hedeflediği fon: 100.000 TL

Fatih Yücekaya, Uğur Erkan, Emre Biberoğlu, Onur Kaşıkçı, Ozan Üren ve Alperen Aydın 3’ü mühendis, 2’si yazılım geliştirici olmak üzere 7 kişilik genç bir ekip. Tak-çalıştır akıllı yaşam sistemi alanında Bean adlı ürünü geliştirdiler. Bean’in, yurtdışından ithal olarak getirilen ve çok pahalı olan bu sistemlere herkesin ulaşabileceği yerli malı bir alternatif olmasını amaçlıyorlar. Bean’in prototip ve test aşamaları tamamlandı. Ekip üyeleri, bu projedeki en büyük zorluğun seri üretime geçmek ve tüketiciye ulaşmak olduğunu söylüyor. Bunu başarmak içinse Arıkovanı’nda destek arıyorlar. Arıkovanı’nda 100 bin TL’lik fon hedefleyen ekip projeyi şöyle anlatıyor:

yerli-ve-ucuz-1KİŞİSELLEŞTİRMEYE İZİN VERİYOR
“Bean Akıllı Yaşam Sistemi bluetooth ve Wi-Fi aracılığıyla akıllı telefonunuzla iletişim kurarak ışıklarınızı ve cihazlarınızı dilediğiniz yerden kontrol etmenizi, izlemenizi ve onlara anında müdahale etmenizi sağlıyor. Bean Akıllı Yaşam Sistemi, Bean Akıllı Ampul Soketi, Bean Akıllı Priz ve Bean Akıllı Merkez’den oluşuyor. Bean ürünlerini kullanmak için ürünü kullanacağınız alana yerleştirip Bean uygulamasından telefonunuzun bluetooth’u ile cihazları eşleme yapmanız yeterli. Eşlediğiniz cihazlarınızı Bean uygulaması üzerinden dilediğiniz gibi kişiselleştirebilirsiniz. Uygulama üzerinden eşlediğiniz cihazlarınızı kullanacağınız alanları dilediğiniz isim ve ikonlarla oluşturabilir. İstediğiniz odayı ikon, renk ve istediğiniz ismi vererek oluşturabilirsiniz.

AKILLI DONANIMLAR
Bean Akıllı Ampul Soketi sayesinde soketin içine yerleştireceğiniz ampulünüzü Bean uygulamasıyla kontrol edebilirsiniz. Işık şiddetini istediğiniz şekilde ayarlayabilir, kullandığınız alana sağladığı uyumla siz odaya girdiğinizde açılmasını, odadan çıktıktan sonra kapanmasını sağlayabilirsiniz. Sizi ne kadar uzaklıktan algılayabileceğini dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

Ozan Üren, Emre Biberoğlu, Fatih Yücekaya, Onur Kaşıkçı, Uğur Erkan

Ozan Üren, Emre Biberoğlu, Fatih Yücekaya, Onur Kaşıkçı, Uğur Erkan

Bean Akıllı Priz ile kullandığınız elektronik cihazlarınızı Bean uygulamasıyla tek dokunuşla kontrol edebilir, programlayabilir ve takip edebilirsiniz. Bu ürünle tüketim miktarlarını görebilir ve üzerinde bulunan USB girişi ile şarj cihazı olarak kullanabilirsiniz. Bean Akıllı Priz akım koruma özelliğine sahip. Üzerinde unuttuğunuz cihazlarınızı, kullanmadığınızı algılayarak otomatik olarak kapatır. Ayrıca akım koruma özelliği sayesinde kaçak akım gibi riskleri her zaman takip eder ve yangın ihtimali gördüğünde cihazı otomatik olarak kapatır ve size bildirir.

Yaşam alanlarınızı dünyanın her yerinden anlık olarak izleyebileceğiniz ve kontrol edebileceğiniz Bean Akıllı Merkez sayesinde aklınız evinizde kalmayacak. Her zaman sizin için aktif olan Bean Akıllı Merkez günlük aksiyonlarınızı, alışkanlıklarınızı, kişisel olarak oluşturduğunuz ayarlarınızı, kayıtlarınızı size özel kişisel bulutta toplamanızı sağlar. Ayrıca bütün olumsuzlukları anında size bildirir ve anlık olarak müdahale etmenizi mümkün kılar.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.