Türkiye’nin potansiyeline inanıyoruz


Dubai menşeli araç çağırma uygulaması Careem, Türkiye’de kısa sürede yakaladığı büyüme ivmesiyle yatırımlarını hızlandırıyor. Careem Türkiye Genel Müdürü Dilara Demir Kısakürek, “Türkiye, potansiyeline fazlasıyla inandığımız bir pazar” diyor.

Nil DUMANSIZOĞLU [email protected]

2012 yılında kurulan Dubai menşeli araç çağırma uygulaması Careem, Kuzey Afrika, Türkiye ve Pakistan dahil olmak üzere 13’ten fazla ülkede 500 bin kaptanı ve 15 milyonu aşkın kullanıcısıyla faaliyet gösteriyor. Careem, büyümesine ve yenilenmesine yardımcı olan yüksek profilli yatırıcımlar tarafından destekleniyor. Bu yatırımcılar arasında başta Al Tayyar Grup olmak üzere Kingdom Holding, Rakuten, STC Ventures, Didi Chuxing, Daimler AG, DCM Ventures, Coatue Management, Lumia Capital ve Wamda Capital yer alıyor. Careem Türkiye Genel Müdürü Dilara Demir Kısakürek, aldıkları bu yatırımların büyümelerine nasıl etki ettiğini ve Türkiye’deki hedeflerini anlattı:

YATIRIMLARIN KATKISI
“Bölgemizdeki şehir içi ulaşımın geleceğini şekillendirme yolculuğumuzda, yeni büyük atılımlara hazırlanırken KHC ve Daimler AG, Careem’e çok önemli bir bilgi birikimi ve iç görü getirdi. Sadece varlığımızı daha kapsamlı olarak Orta Doğu pazarlarında genişletmek ve derinleştirmek açısından değil, ayrıca toplumlarımız üzerinde anlamlı etkilere sahip olacak ulaşım inovasyonları açısından da bu bölgede devasa bir büyüme fırsatı bulunuyor. KHC ve Daimler AG, küresel teknolojinin benimsenmesine zengin kaynaklar ve uzun vadeli bir perspektif getiriyor. Bu yatırımlar Careem’in uluslararası başarısına büyük katkı sağlıyor. Didi Chuxing ile yaptığımız stratejik ortaklık ise bir sonraki büyüme evremize girerken kurumumuza ileri düzeyde yapay zeka becerileri, iç görü ve uzmanlık getirdi.

TÜRKİYE DİNAMİKLERİ
Careem, faaliyet gösterdiği her ülkede yerel bir şirket olarak hareket ediyor. Her pazara özgü talep ve dinamikleri daha iyi anlamak için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Amacımız yalnızca kullanıcılarımızın ihtiyaç ve arzularına yanıt vermekle kalmayıp aynı zamanda ve her zaman kültürel değer ve normlara saygılı, yerelleştirilmiş çözümler sunmak. İnsanların hayatlarını kolaylaştırmak ve ilham kaynağı olabilecek bir kurum olmak istiyoruz. Türkiye’deki faaliyetlerimize geçen yılın başında başladık ve ciddi bir büyüme kaydettik. Türkiye bölgenin en önemli ülkelerinden biri. Türkiye’nin genç nüfusu uygulamamıza karşı çok ilgili.

Ülkenin dinamikleri, faaliyet gösterdiğimiz hiçbir pazara benzemiyor ve bu yüzden sürekli yerel bazlı çalışmalar yapma ihtiyacı duyuyoruz. Potansiyeline fazlasıyla inandığımız bir pazar. Son üç ayda araç filomuzu 6 katına çıkardık. Ailemize kattığımız taksileri ve şoförlerini çok büyük bir özenle seçiyoruz. Türkiye’de taksilerle beraber faaliyet gösteriyoruz. Taksi dünyanın her yerinde önemli bir ulaşım alternatifi.

“GÜVENLİ ULAŞIM”
Faaliyet gösterdiğimiz tüm pazarlarda müşterilerimizin gizliliğini ve güvenliğini sağlamak, Careem olarak bir numaralı önceliğimiz. Güven eksikliği, CIGI-Ipsos Global’in İnternet Emniyeti ve Güven 2017 ismiyle gerçekleştirdiği ankete göre Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da insanların e-ticaret platformlarından uzak durmalarının temel nedenlerinden biri. Rapor, güven eksikliğinin bölgedeki tüketicilerin yüzde 49’unun çevrimiçi ürün ya da hizmet satın almamasının en önemli nedenlerden biri olduğunu gösteriyor.

Çağrı maskeleme, yüz tanıma teknolojisi gibi Careem tarafından yakın geçmişte uygulamaya konulan bir dizi güvenlik özelliği, Careem’in en güvenilir araç çağırma uygulaması seçeneği haline gelme kararlılığını güçlendiriyor. Kullanıcılar, ‘rotayı paylaş’ seçeneğini tıklayarak yolculuğun harita üzerinden takip edilmesi için bir yakınıyla yolculuk akışını paylaşabiliyor. Bu sistemle Careem’e binilen andan itibaren varış noktasına ulaşana kadar tüm yolculuk, bir kişi tarafından takip edilebiliyor.”

Farklı şehirlere açılacak
Pakistan, Türkiye, Mısır, Fas, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Kuveyt, Bahreyn, Ürdün ve Lübnan gibi ülkelerde 90’ın üzerinde şehirde faaliyet gösteriyoruz. Her zaman insanların hayatlarını kolaylaştırmak için yeni fırsatlar arıyoruz. Bu sebeple diğer pazarlarda da büyüme planlarımız var. İstanbul’daki hizmetimize odaklanmaktan vazgeçmeden Türkiye’de Ankara, İzmir gibi farklı şehirlere de açılmayı planlıyoruz.

“HER YERDE OLMAK İSTİYORUZ”
Hepimiz, hayatımızda en az bir kez nakliyeye ihtiyaç duymuş ve mutlaka çeşitli sorunlarla karşılaşmışızdır. Fiyat ve kalite yönünden standardı olmayan nakliye sektöründe, bu sorunları çözmek için kurulan girişim Octovan, Temmuz 2017’de Apple Store ve Play Store’da uygulamalarıyla hizmet vermeye başladı. Şu ana kadar 350’nin üzerinde eşya teslimatı gerçekleştirdikleri bilgisini veren kurucu ortak Sadıkcan Kamiloğlu, 2018 hedeflerini şöyle aktarıyor:

İŞ BİRLİKLERİ “Talepleri 2018’de ilk olarak ocak ayı sonunda açılan yeni web sitemiz üzerinden almaya başlayacağız. Şubat ayında iOS uygulamamız üzerinden AR Kit ile eşya boyutları kamera kullanarak ölçülecek ve uygun araca yönlendirme yapabileceğiz. Bilinirliği yüksek markalarla anlaşma yaparak ikinci el web siteleri ve yapı marketler özelinde anlık taşıma taleplerini karşılamak istiyoruz.

YENİ ŞEHİRLER Şu an sadece İstanbul’da hizmet veriyoruz. 2018’in sonunda Ankara ve İzmir’de de operasyonlarımızı başlatmak istiyoruz. Testlerini yapmaya başladığımız ülkelerde hizmet vermeyi hedefliyoruz. ‘Octovan’ın anlamından yola çıkarak bir ahtapot misali her yerde kolumuz olsun istiyoruz.”

 

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.