Oyun kurucu olacağız


Spor teknoloji şirketi Rapsodo, veri analizine dayalı modeliyle golf ve beyzbol oyuncularının performansında gözle görülür artış sağlıyor. Futbol, kriket ve basketbol gibi alanlara da gireceklerini söyleyen kurucu ortak Batuhan Okur, “Oyun kuran ve kuralları belirleyen bir dünya şirketi olacağız” diyor.

Nil DUMANSIZOĞLU
[email protected]

ODTÜ Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan 1 yıl sonra, 1998 yılında Amerika’ya yerleşen Batuhan Okur, 2004 yılına kadar burada yaşadı.

Evlenip Amerika’dan gitmeye karar verdiği dönemde şirketi, Singapur’da bir iş teklif etti ve Okur’un ikinci kariyeri başladı. Yoğun bir iş temposu içine girince de iş-yaşam dengesini sağlamak adına golfe yöneldi. Ancak 3 boyutlu görmesine engel olan bir göz problemi, performansının gelişmesine engel olmaya başladı.

Kurduğu girişim Rapsodo’nun hikayesi de aslında bu bireysel ihtiyaçtan doğdu. “Attığım topun gittiği yeri görmek ve performansımı geliştirmek için Türkçesine ‘atış monitörü’ diyebileceğimiz bir mobil launch monitor (mobil atış monitörü) araştırırken pazardaki yüksek fiyatlı ürünleri gördüm.

Daha yüksek teknolojiye sahip, taşınması kolay ve erişilebilir bir fiyat politikası olan başka bir ürün geliştirmeye karar verdim. O gün Rapsodo’nun da temelleri atıldı” sözleriyle kuruluş öyküsünü anlatan Okur,

2010 yılında Singapur’da yatırım alarak girişimini kurdu. Finansal olarak zorlanmaya başladığı sırada Amerikalı bir şirketten aldıkları lisans ücreti, girişim için dönüm noktası oldu. Bundan sonrasını Okur, şöyle anlatıyor:

İLK KURUMSAL MÜŞTERİ

“Golften sonra beyzbola göz diktik. Singapur’da beyzbol diye bir spor bilinmiyor. Kimse oynamıyor. Ben Türküm, beyzbolun hayatımda hiç yeri olmamış. Ama golfle benzerliği çok yüksek olduğu için potansiyel bir pazardı. Bu işi bilen birine danışmak adına Amerika’dan Seth’i çağırdık.

Bir sürü eksik ve geliştirmemiz gereken alan çıktı, hiç yorulmadan sıkılmadan çalıştık. Amatörce başladığımız alanda çıkardığımız nihai ürün inanılmaz başarılı oldu.

Çok ünlü beyzbol takımlarından biri, ilk kurumsal müşterimiz oldu. Ardından diğer takımlar da teker teker müşterimiz oldu. Bu arada belirtmek isterim ki Seth, o gün bu gündür Amerika ofisimizin en kıymetli yöneticilerinden biri.

TEKNOLOJİ İHRACI

10 yılı geride bırakan Rapsodo, hızlı büyüyen ve kârlı bir operasyon. 4 ayrı kıtada 4 farklı ülkede yaklaşık 110 kişiye istihdam sağlıyor. Amerika, Singapur, Türkiye ve Japonya’da ofislerimiz var.

Ürünlerimiz, kapsadığı spor dallarında sahip olduğu yüksek teknoloji sayesinde Amerika pazarında tüm dinamikleri değiştiren sıra dışı bir performans sergiledi. Pandemiye kadar pazarda her yıl yüzde 70 büyüme yakaladı.

Bugüne kadar toplam 1 milyon dolar civarında yatırım aldık. En büyük yatırım alanımız hep insan kaynağı ve teknolojik altyapımız oldu. Futbol, kriket ve basketbol gibi ölçümlemenin önemli, topun hızlı olduğu farklı spor dallarında da Rapsodo markasını göreceksiniz. Atış monitörleri pazarı çok ciddi atılımlar sergilerken biz bu alandaki hakimiyetimizi güçlendireceğiz.

PAZAR LİDERİ

Yüksek teknolojik altyapıya sahip Rapsodo yazılım ve donanımlarının kullanıldığı platformlar, veri analizine dayalı hizmet modeliyle golf ve beyzbol tutkunlarının performansını gözle görülür şekilde artırıyor. Atış hızı, mesafesi, açısı, topun devri ve sapma oranı gibi atış performansının tüm detayıyla analiz ediyor.

Şu anda dünyanın en çok golf atış monitörü satan şirketiyiz. Yani tüm rakiplerimizin ürünlerinin toplamından daha fazla ürün satıyoruz. Golften sonra girdiğimiz beyzbolda pazar lideriyiz.

Her iki alanda bireysel kullanıcıya yönelik ürün ve hizmet sunarken beyzbolda daha çok B2B satış yapıyoruz. Amerika’da tüm beyzbol takımları, 30 takımın 30’u da bizim müşterimiz. Amerika’daki ünlü kolej takımlarının ise yüzde 70’i müşterimiz.

5 YILLIK VİZYON

Pandemi sürecinde, beyzbol ligi ve golf turnuvaları oynanmadığı için kurumsal pazar durdu, ancak insanlar pratiklerine devam ettiği için ürünlerimizden aldı. Bireysel pazar beklenenin üzerinde çok hızlı büyüdü.

Bu dönemde ürün yetiştiremedik. Bu yıl için yüzde 70 büyüme hedefi koymuştuk, ancak yılı yüzde 35 büyümeyle kapatacağız. Pandemi son derece önemli bir deneyimdi, bireysel pazar da büyüme hedeflerimizi hızlandırdı.

Kamera teknolojisi ve yeni gelen derin öğrenme teknolojileri spor dünyasını olduğu gibi değiştiriyor. Özellikle performans ölçümü konusunda çok ciddi atılımlar yapıldı.

Önümüzdeki beş yılda, farklı spor dallarında son derece gelişmiş analitik analizi yapan yazılımları ve görüntü işleme kullanan uygulamaları giderek artan sıklıkta göreceğiz. Rapsodo, burada oyun kuran ve kuralları belirleyen bir dünya şirketi olacak.”

300 MİLYARLIK ARAÇ PAZARINA YENİ GİRİŞİM

İHTİYACA ÇÖZÜM BULDU
Ekim ayında pazara çıkan Arabamvar, araç sahiplerinin, araç bakım ve onarım süreçlerindeki fiyatları karşılaştırmasına olanak sağlıyor. Periyodik bakım için yetkili servisler arasında bile büyük fiyat farklarının olduğu pazarda, ihtiyaca yönelik bir olarak göze çarpıyor.

Araç sahiplerinin, servisler arasındaki fiyat ve kalite farkından dolayı yaptığı servis araştırmalarında çok zaman harcadığını söyleyen kurucu ortak Furkan Korkmaz, bu düşünceyle girişimi hayata geçirdiklerini söylüyor ve şöyle konuşuyor:

İKİ TARAF DA KAZANÇLI
“Servisleri tek tek ziyaret ederek kriterlerimize uygun olanlarla anlaşmalar yaptık. Türkiye dinamiklerinde özelleştirdiğimiz ve geliştirdiğimiz yazılımla anlaşmalı olduğumuz servislere panellerimizi açtık.

Bu paneller sayesinde anlaşmalı olduğumuz servisler, uygulamamızı kullanan araç sahiplerine en doğru ve hızlı dokunuşu yapabiliyor.

Araç sahipleri, zaman harcamadan hızlı bir şekilde en uygun servise ulaşırken servisler ise kendilerine yeni müşteri kazanıyor. Teklif sürecinden, işlemin gerçekleşmesine kadar bütün sürece dahil olmaya gayret ediyoruz. ”
Furkan Korkmaz

“TÜRK YAZILIMCILARLA SEKTÖRE YÖN VERİYORUZ”
EKİP BÜYÜYECEK
2021 yılında global pazarda insan kaynağında da yüzde 100’ün üzerinde büyüme hedefliyoruz. Ar-Ge üssümüz olan Türkiye, bu büyümede lokomotif olacak. İzmir Urla’daki Teknopark içerisinde bulunan Ar-Ge ofisimizde şu an 45 arkadaşımızla çalışıyoruz. 2021 yılında da bu sayıyı 100’e çıkarmayı hedefliyoruz. Türkiye Ar-Ge merkezinden global çapta hizmet veriyoruz. Geliştirdiğimiz teknolojilerin tamamını Amerika’ya ihraç ediyoruz.

KARİYER ÇAĞRISI
Takım ve sporcuların performanslarının istatistiksel olarak verileri Amerika’daki ekibimizden geliyor. Ancak bu sporcu ve takımların kendilerini geliştirmelerini sağlamak üzere gerekli yazılımlar Türk yazılımcılarımız tarafından hazırlanıyor. Türk yazılımcılara da bir çağrımız var: Gelin, Rapsodo sizin dünyaya açılan kariyer adımınız olsun.

 

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.