SORU StartX’e kabul edildi


Emre Ertan ve Ertan Doğrultan

Emre Ertan ve Ertan Doğrultan

Sanal asistanlık hizmeti SORU, şirketlerin verilerini toplayarak bir iş analistinin yapabileceği pek çok işlemi otomatik olarak yapıyor. Kısa sürede 6 milyon dolarlık bir değere ulaşan girişim, Silikon Vadisi’nin en prestijli start up hızlandırıcılarından StartX’e kabul edildi.

Fatoş KARAHASAN [email protected]

2017’de iki Türk girişimci Emre Ertan ve Ertan Doğrultan tarafından kurulan veri analiz çözümü SORU, ilk yılında Silikon Vadisi’nde büyük başarı yakaladı. Kısa sürede 6 milyon dolarlık bir değere ulaşan girişim, bugüne kadar 500 bin dolarlık yatırım aldı. Ayrıca Silikon Vadisi’nin en prestijli start up hızlandırıcılarından Stanford Üniversitesi bünyesindeki StartX’e kabul edildi.

SANAL ASİSTANLIK SORU, şirketlere kapsamlı bir sanal asistanlık hizmeti veren bir çözüm. Şirket çalışanları, uygulamadaki doğal dil işleme arayüzü sayesinde, bir insanla konuşurmuşçasına rahatlıkla sorularını sorabiliyor. Program, arka planda şirketin verilerini API’lerden (uygulama programlama arayüzü) toplayarak bir iş analistinin yapabileceği pek çok işlemi otomatik olarak yapıyor. Örneğin düzenli satış, pazarlama ve finansal raporlar hazırlıyor; gelecek için tahmin yürütebiliyor; müşteri alışkanlıklarını analiz ederek hedef kitle saptanmasına yardımcı oluyor.

İŞ YÜKÜNÜ AZALTIYOR
Program, mevcut haliyle analistlerin iş yükünü yüzde 25-30 oranında azaltabiliyor. Silikon Vadisi’nde 5 müşteriyle pilot çalışmalara başlayan şirket, Türkiye’de ofis açmaya hazırlanıyor. Türkiye’deki bilgisayar mühendislerini takımlarına dahil etmek isteyen SORU yönetimi, konuyla ilgilenenleri LinkedIn veya soru.ai sitesinden kendilerine ulaşmaya davet ediyor.

Dijital emlak ofisi
2016 Ekim ayında kurulan dijital gayrimenkul ofisi Yuvako, bugüne kadar 180 bin kişiye VR teknolojisi ile 3 boyutlu sanal tur yaptırarak ev gezme imkanı sundu. 10 binin üzerinde başvuruya ulaştı. Gayrimenkul arama sürecini hızlandırmayı hedefleyen Yuvako, kişiye özel danışmanları aracılığıyla piyasayı inceleme ve beğenilen ev için müşteri adına pazarlık yapma imkanı sunuyor. www.yuvako.com

Gizem Moral Kunter

Gizem Moral Kunter

HIZLI BÜYÜMEK İÇİN 5 KURAL
İLK 3 PORTAL ARASINDA 2006 yılında bağımsız girişimciler tarafından kurulan Emlakjet.com, Mayıs 2014’te risk ve girişim sermayesi platformu iLab Holding tarafından satın alındı. Emlakjet, yapılan marka yatırımlarıyla ayda 40 milyon sayfa görüntülenme ve 7,5 milyon ziyaretçi sayısıyla emlak seri ilan sektörünün en büyük üç portalinden biri haline geldi.

ÖZEL ÜRÜNLER GELİŞTİRİYOR
Teknolojiye sürekli olarak yatırım yapan EmlakJet, büyük veriyi, müşteri davranışlarıyla birleştirerek özel ürünler geliştiriyor. Mobilde tek tık, bölgesel analiz, evinin değerini öğren, yakınımda ara, çevrede ne var, ilan karşılaştırma, birlikte arama, ulaşım bilgisi, projeler sayfası, temiz ilan gibi özel hazırlanmış teknolojik servislerle farklılaşan platform, emlak ofislerine JETHAT adını verdiği bir hizmet sunuyor. Geçen ay görüştüğüm, Emlakjet Genel Müdürü Gizem Moral Kunter’e girişimcilere neler tavsiye edeceğini sordum. Beş maddelik bir liste çıktı:

1.“NET HEDEFLER KOYUN” Her şey hayal ile başlıyor ama nereye gitmek istediğiniz veya nerede olmak istediğinizle alakalı net hedefler koyun. O hedefe giderken “magic metric of growth” (sihirli büyüme metriklerinizi) belirleyin. O metriklere ulaşmak için ne gerekiyorsa yapın.

2.VARLIK SEBEBİNİZ Bir start up olarak varlık sebebiniz ve müşterinize neden hizmet ettiğiniz konusunda çok net olun. Müşteri ihtiyaçları, kullanım alışkanlıkları ve markalarla ilişkileri değişti. O nedenle varlık sebebinizin net olması, hangi ihtiyacı adreslediğiniz ve bunu kendi farklılığınızla koyarak hizmet etmeniz önemli.

3.“MÜKEMMELİ BEKLEMEYİN” Start up dünyasında hız önemli. Bir ürünü geliştirirken müşterinize göstermeden, kullandırmadan mükemmel olana kadar beklemek doğru değil.

4.EN BÜYÜK HAZİNE TUTKU Bir girişimcinin en büyük hazinesi tutkusu, sebatı, hiç vazgeçmemesi ve uygulamaya geçmesi.

5.“İNATÇI KİŞİLERİ EKİBE ALIN” Sizinle hayalinizi paylaşan ve aynı yere gitmek isteyen ekibiniz olsun. Zayıf olduğunuz yerleri destekleyebilecek, girişimci ruhlu, çalışkan ve inatçı kişileri ekibinize alın.

İÇ MEKAN NAVIGASYON PROGRAMI
inMapper, AVM, müze, havalimanı gibi büyük yapılar için iç mekân harita, navigasyon ve arama platformu. Akıllı arama özelliğiyle ilgili fırsatları ve kampanyaları görme imkanı da sunuyor. Arabalarını park ettikleri yeri unutanlar için otoparklarda araba işaretleme özelliği var. inMapper, çoğu AVM olan 50 civarında mekanda hizmet veriyor. www.inmapper.com

PROTOTİP AŞAMASINDAKİ GİRİŞİMCİYE DESTEK
KİTLESEL FONLAMA PLATFORMU Proje geliştiren genç girişimcilerin Arıkovanı’yla etkileşimde olmasında büyük yarar var. Arıkovanı, yenilikçi teknoloji ürünlerini ve girişimcileri destekleyen bir kitlesel fonlama platformu. Başvurabilmek için ürünün son tüketiciye yönelik olarak hazırlanmış ve prototipinin tamamlanmış olması gerekiyor.

TURKCELL’DEN MENTORLUK Siteye başvuran projeler bir ön değerlendirme aşaması sonrasında Arıkovanı’nda destek vermek isteyenlere sunuluyor. Platformun kurucusu olan Turkcell, seçilenlere mentorluk veriyor. Pazarlama çalışmaları için ücretsiz film desteği ve kampanya dönemi için medya bütçesi sağlıyor.

PROJENİN SİTEDE KALMA SÜRESİ Her projeye müşteri olarak, belirli bir oranda sipariş de veriyor. Projeler sitede iki ay kalabiliyor. Bu süre içinde hedeflerine ulaşamazlarsa toplanan para destekçilere iade ediliyor. Kazanç varsa girişimciye aktarılıyor. (2017’de platforma, 4 bin 547 ekip başvurdu, 2,7 milyon TL destek toplandı.)

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.