Temiz teknoloji girişimleri yükselişte

“Temiz teknoloji şirketleri yükseliyor. İnovatif fikirleri ve yeni teknolojileri birleştiren bu kuruluşlar, karbon salımını azaltmaya, su kaynaklarını, okyanusları temizlemeye, biyo çeşitliliği korumaya yönelik projeler gerçekleştiriyor.”

Fatoş KARAHASAN [email protected]

Greta Thunberg’s “Skolstrejk för Klimatet” and the “Fridays for Future” protestoları, gençlerin konuya olan hassasiyetini gözler önüne seren önemli girişimler oldu. Küresel iklim değişikliğine bağlı sorunlar iş dünyası üzerinde de bir baskı oluşturuyor. Büyük şirketler, uzun vadede neler yapacağını araştırıyor. Yenilenebilir enerjiye ve sürdürülebilir projelere yatırım yapmaya çalışıyorlar. İş dünyası çevre ve topluma karşı sorumluluklarını yerine getirirken kârlılığı nasıl yöneteceği sorusuna yanıt arıyor. Büyük şirketler geçiş yapmakta zorlanıyor. Buna karşın start up’lar, mevcut yapıları daha esnek olduğu için yeniliğe açık.

İNOVATİF FİKİRLER “Temiz teknoloji” (Cleantech) şirketleri yükseliyor. İnovatif fikirleri ve yeni teknolojileri birleştiren bu kuruluşlar, karbon salımını azaltmaya, su kaynaklarını, okyanusları temizlemeye, biyo çeşitliliği korumaya yönelik projeler gerçekleştiriyor. 25 yaşındaki bir Hollandalı olan Boyan Slat’ın “The Ocean Cleanup” projesi bunlardan birisi. Norveçli Andreas Slettvoll’un kurduğu “Choose” da çevreyi korumak için yola çıkan bir başka start up.

KARBON SALIMINI AZALTACAK Choose şirketlere ve bireylere Netflix üzerinden bir üyelik modeli sunuyor. Ayda 10 dolar gibi bir ücret ödeyen üyelerine karbon ayak izlerini ölçerek buna karşılık olarak bu zararı telafi etme imkanı veri sunuyor. Toplanan gelir, çevreyi temizlemeye yönelik projelere aktarılıyor. Sletvoll ve ekibinin 70 ülkede 40 bin kişiye ulaşan girişimi 2020 yılında karbondioksit salımını en az bir milyon ton azaltmayı hedefliyor.

EN KÜÇÜK KABLOSUZ SENSÖR
Sensemore dünyanın en küçük kablosuz titreşim sensörü ile makine parkurlarını akıllı teknolojilerle takip ederek iyileştirmelerin doğru zamanda yapılmasını ve bakım maliyetlerinin azalmasını sağlıyor. Avrupa ofisini açmaya hazırlanan Sensemore yakın zamanda Amerika’ya da açılmayı hedefliyor. Sensemore, “sınıfının en küçük kablosuz titreşim sensörü”nü üreterek dünyanın dört bir yanına ulaştırıyor. Türk teknoloji şirketi Proline’ın akıllı şehirler alanındaki start up’ları destekleme amacıyla kurduğu Proline Ventures’ın yatırımlarından Sensemore, otomotiv başta olmak üzere havacılık, makine imalat sanayi, robotik, beyaz eşya gibi üretim sektörlerinde farklı şirketlere hizmet veriyor.

AB’DEN DESTEK PROGRAMI
Avrupa Komisyonu’nun, start up’ları, yatırımcıları, hızlandırıcıları, girişimcileri, şirket ağlarını, üniversiteleri ve medyayı bir araya getirmek için kurduğu Start up Europe, örnek bir yapıya sahip. Start up Europe, teknoloji dünyasının önde gelen isimlerinden oluşan bir danışma kuruluyla çalışıyor. Avrupa’daki start up ekosistemlerini Hindistan ve Silikon Vadisi gibi önemli merkezlerle buluşturacak çözümler oluşturuyor. Ayrıca Avrupa’daki girişimciliğe destek olmak amacıyla Start Up Europe ödülleri veriyor.

Start Up Europe’un The Start Up Scale Up inisiyatifi, organizasyonun 2016 yılında yayınladığı “Europe’s Next Leaders: The Start Up and Scale Up Initiative başlıklı bir yazışmayla başladı. Hedef, Avrupa’daki girişimcilik ekosisteminin önündeki engelleri kaldırmak ve “networking” fırsatları yaratmak.

Son olarak bölgedeki dijital girişimlerin sayısını artırmak için adım atan kuruluş, 2019 Digital Assembly’de ortak bir inisiyatifin duyurusunu yaptı. “Digital Assembly” platformunda, Avrupa Komisyonu; Avrupa Yatırım Bankası, Avrupa Yatırım Fonu, Dünya Bankası, Uluslararası Finansal İş birliği ve Avrupa Bankası yer alıyor. Digital Assembly, Doğu, Orta ve Güneydoğu Avrupa’da dijital ekonomiyi canlandırmayı hedefliyor.

NIKE TRACEME’Yİ SATIN ALDI
Nike, geçtiğimiz ay ABD’nin Seattle kentinin ünlü futbol takımı SeaHawks’ın oyuncularından Russell Wilson’ın yatırımcılarından birisi olduğu TraceMe şirketini satın aldı. Amazon CEO’su Jeff Bezos, YouTube Kurucusu Chad Hurley, Alibaba’nın girişimcilerinden Joe Tsai gibi dev isimlerin desteklediği TraceMe, 2018 sonlarında çıkardığı spor tahmin uygulaması Tally ile dikkat çekmişti. Seattle’daki Pioneer Square Labs, tarafından 2017’de yaratılan TraceMe, özel içeriklerle ünlüleri “superfans” (süper taraftarla) buluşturacak bir platform olma hedefiyle yola çıktı. Ancak bu plan, pek başarılı gitmeyince şirket Tally uygulamasıyla yeni bir açılım yarattı.

Argun Erşen
Argun Erşen

MYSIZE’DAN SIRA DIŞI BİR ÇÖZÜM
E-ticaretin payı arttıkça alışverişi kolay hale getiren uygulamaların da değeri artıyor. MySize’ın geliştirdiği MySizeID, SizeUp ve BoxSizeID uygulamaları akıllı telefonlarda ve mobil el terminallerinde dijital mezura olarak kullanılabiliyor. Amerika’nın en büyük borsalarından Nasdaq’da yer alan MySize, kısa bir süre önce Türkiye pazarına girdi. MySize tekstil, yapı market ve lojistik sektörleri için bir ölçme teknolojisi sunuyor.

MySize Uluslararası İş Geliştirme Direktörü Argun Erşen’den aldığımız bilgiye göre ileri düzey algoritmalarla geliştirilmiş olan MySize’ın yararlarını şu cümlelerle tanımlıyor:

İADELERİ YÜZDE 50 AZALTIYOR
“Doğru ölçümün esas alındığı MySizeID ile kullanıcılar sadece birkaç dakikada kendi ölçülerini oluşturup online alışverişlerinde bu ölçüleri iş birliği yaptığımız markaların ürünleriyle eşleştirebiliyor. Bunun yanı sıra mağazada da ölçüm yapıp uzun kabin kuyrukları beklemeden alışverişlerini tamamlayabiliyorlar. Şimdiye dek 200’den fazla markayla beden tablosu entegrasyonu sağladık. Bugün baktığınızda tekstil sektöründe online alışverişlerde ürünlerin denenmeden alınmasının bir sonucu olarak dünyada yüzde 30, Türkiye’de ise yüzde 20’ler seviyesinde yüksek oranda seyreden iadeler, şirketlere büyük ölçüde ek maliyetler yüklüyor. MySizeID uygulamamız ise online alışverişlerde iadeleri yaklaşık yüzde 50 oranında aşağıya çekiyor.”

Yeşil start up’ların yükselişi
Sürdürülebilirlik konusuna katkıda bulunan start up’ların sayısı hızla artıyor. Impossible Foods Inc., Choose Energy, Solarkiosk, Freight Farms ve WISErg gibi şirketler yatırımcıların büyük ilgisiyle karşılaşıyor. Örneğin, 2014 yılında kurulan WISErg 70 milyon dolar civarında bir yatırım elde etti. Kuruluş gıda atıklarını çöpe atılmadan önce yüksek kaliteli bir gübre haline getirebilen makineler üretiyor. Whole Foods gibi büyük marketlerin de aralarında bulunduğu pek çok noktaya yerleştirilen bu cihazlarda toplanan atıklar, organik bahçe bakım ürünleri yapımında kullanılıyor.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.