37 bin ağ uzmanı aranıyor


“Dünya birbiriyle kesişen büyük problemlerle, dijital dönüşümle ve iş gücünde yaşanan hızlı değişimlerle yüzleşiyor. Türkiye’de de durum aynı. Ülkemizde ağ uzmanı açığı hızla büyüyor.”

Cisco, 170 ülkede bilişim teknolojileri konusunda eğitim programları yürütüyor. Bilgisayar ağlarının tasarım ve yönetiminden siber güvenliğe, bilişimin temellerinden “her şeyin interneti” konularına kadar geniş bir yelpazede sunulan eğitimler, katılımcıları uluslararası sertifikasyonlara da hazırlayarak dünya çapında bir kariyer için fırsat sağlıyor. Cisco Academy, Türkiye’de 2000 yılından beri aktif. Üniversiteler, liseler ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte yapılan eğitimlerden bugüne kadar 44 bini aşkın kişi mezun oldu. Cisco Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Program Yöneticisi Deniz Sungurlu ile Start Up için konuştum:

KARİYER DESTEĞİ
“Dijitalleşen dünyada, insan zekası yapay zekayla rekabet ediyor. Teknoloji ve inovasyon öngörülemez şekilde çalışma, yaşama ve hatta eğlenme biçimlerimizi dönüştürüyor. Günümüzde ne yazık ki birçok insan dijital ekonomiye katkıda bulunmalarını sağlayacak eğitim olanaklarına erişemiyor. Bu ihtiyacı karşılamak için Cisco olarak, Cisco Academy programı kapsamındaki eğitim içeriklerini çeşitlendirmeye ve programı yaygınlaştırmaya devam ediyoruz. Bugüne kadar Türkiye’de 44 binden fazla kişinin kariyer hedeflerine destek olduk.

BÜTÜNCÜL YAKLAŞIM
Dijital dönüşüm, tasarım ve üretim süreçlerini yeniden şekillendirirken uygulamada rol alacak uzmanların aranan niteliklerinin değişmesine neden oluyor. Bilişim dünyasında başarılı bir çalışan olabilmek için teknik yeterlilikle birlikte bütüncül bir yaklaşıma da sahip olmak gerekiyor. Dünya birbiriyle kesişen büyük problemlerle, dijital dönüşümle ve iş gücünde yaşanan hızlı değişimlerle yüzleşiyor. Türkiye’de de durum aynı. Ülkemizde ağ uzmanı açığı hızla büyüyor. 2012 yılında 10 bin ağ uzmanı aranırken bugün rakam 37 bine ulaştı. Biz, mesleki kurslarımızda katılımcılarımıza, bilgisayar ağlarının tasarlanması ve güvenli bir şekilde yönetilmesi için gereken bilgi ve becerileri öğretiyoruz.

BİLİŞİMDE UZMANLAŞIYORLAR
170 ülkede bugüne dek 6 milyon kişinin katıldığı Cisco Academy, uluslararası geçerliliği olan mezuniyet belgeleri sunarken bilişim alanındaki sektörel sertifikasyon sınavlarına da hazırlık olanağı sağlıyor. Katılımcılar bir yandan sorun çözme, iş birliği ve eleştirel düşünce gibi 21’inci yüzyılda çok önemli olan kariyer becerilerini edinirken bir yandan da bilişim ve bilgisayar ağları alanında uzmanlaşıyor. Ülkemizde kadınların eğitimlere olan ilgisi dikkat çekici. Eğitimlere kadınların katılım oranı dünyada yüzde 17 iken Türkiye’de ise bu rakam yüzde 25 seviyesinde bulunuyor.” Cisco Academy hakkında detaylı bilgi için www.netacad.com adresini ziyaret ediniz.

MARKALARLA TÜKETİCİLERİ BULUŞTURUYOR
Dijital dünya, sunduğu kesintisiz iletişim aracılığıyla tüketicilere görüşlerini, düşüncelerini, deneyimlerini veya şikayetlerini yansıtma imkanı sunuyor. Günümüzde, müşteri şikayetlerinin anında yanıtlanması veya taleplerin hızla yerine getirilmesi şirketler için hayati bir önem taşıyabiliyor. Kullanıcı yorumları ve insanların markalar hakkındaki değerlendirmeleri, şirketlerin tercih edilip edilmemesinde belirleyici bir rol oynuyor. Bu bağlamda, müşteriler ve kurumlar arasında SMS yoluyla basit, kolay ve hızlı bir etkileşim sağlamak amacıyla yaratılan SOR’UN girişimi hızla gelişiyor. Uygulamanın yaratıcılarından Anıl Kiper, SOR’UN’un sunduğu yararları şu cümlelerle özetliyor:

ANINDA ŞİKAYET SOR’UN ile günlük yaşamınızda hizmet aldığınız veya almak istediğiniz markalara şikayetlerinizi anında iletebilir, ürün ve hizmetleri hakkında bilgi alabilir ya da satın almak için talep bırakabilirsiniz.

BEKLEMEKTEN KURTARIR SOR’UN sizleri şirketlere ulaşmak için dakikalarca telefon başında bekleme sıkıntısından kurtarır.

ŞİRKETLERLE MESAJLAŞMA Mevcut durumda SOR’UN ile Anadolujet, Aksigorta, Hepsiburada, Markafoni, Garanti Bankası gibi şirketlerle mesajlaşabilirsiniz.

DİĞER HİZMETLER SOR’UN, Nöbetçi Eczane ve Şans Oyunları servisleriyle kişiye en yakın nöbetçi eczaneleri öğrenme ve oynadığı şans oyunu kuponlarının sonuçlarına ulaşma imkanı sunuyor.

SOR’UN uygulaması Google Play ve Apple App Store’dan indirilebilir. Detaylı bilgi için: www.sorunapp.com

Anıl Kiper kimdir?
İstanbul Bilgi Üniversitesi Reklamcılık Bölümü’nü bitirdi. İş hayatına Nestle Türkiye’de başladı. Sonrasında farklı dijital ajanslarda çalışan Anıl Kiper, Anadolu Grubu ve Garanti Bankası’nda dijital pazarlama ve iş geliştirme süreçlerinde rol aldı. Galatasaray Üniversitesi’nde pazarlama iletişimi yüksek lisansı sonrası, Marmara Üniversitesi Reklamcılık Bölümü’nde doktorasına devam ediyor. SOR’UN kurucu ortaklarından olan Anıl Kiper, şirket bünyesinde ağırlıklı olarak ürün yönetimi ve pazarlama alanında çalışıyor.

SIRADA TÜRKİYE VAR
Üye iş yerlerinin tanımladığı ödülleri, kullanıcıların mobil cihazları yardımıyla yakaladığı konum tabanlı ödül kazanma uygulaması Gripper’a işletmeler ve şehir kaşifleri büyük ilgi gösterdi. 2016’da kurulan ve kısa sürede 45 bin kullanıcıya ulaşan Gripper, pilot bölge olarak faaliyetlerine Antalya’da başladı. Antalya’da büyük bir başarıya ulaşan ve kısa sürede 200’ün üzerinde işletmenin katıldığı sistemde, toplam değeri yaklaşık 600 bin TL’yi bulan 120 bine yakın ödül tanımlandı.

NASIL ÇALIŞIYOR?
Konum tabanlı ödül kazanma uygulaması Gripper’da işletmelerin tanımladığı ödüller, ister harita ister listeleme sayfası üzerinden seçilerek yakalanıyor. Kullanıcı hedef olarak belirlediği ödülün olduğu konuma gittiğinde ödülü yakalama fırsatı kazanıyor. Ödüller, üye iş yerlerinde kullanılabiliyor. Gripper COO’su Ali Can Taner, pilot bölge olarak seçilen Antalya’daki başarıdan sonra, uygulamayı Türkiye çapına yaymak için gereken yatırımı yapmakta olduklarını belirtiyor.

DİJİTAL İÇERİĞE YATIRIMIN TAM ZAMANI
2016 başında Türkiye’de faaliyete başlayan “ondemand internet televizyonu” Netflix, geçtiğimiz eylül ayında tamamen Türkçeleştirilmiş arayüzünün lansmanını yaptı. İstanbul’daki basın toplantısına Netflix’in kurucusu ve CEO’su Reed Hastings bizzat katıldı. 190 ülkede “video streaming” hizmeti verdiklerini söyleyen Hastings, kısa bir süre içinde Türkiye’de yapılan dizi ve filmleri dünyaya sunmaya başlayacaklarını da ilan etti. İyi bir Netflix izleyicisi olarak, Türkiye’deki içerik üreticilerinin bu fırsatı iyi değerlendirmesi gerektiğine inanıyorum. Netflix, sadece dizilerle değil, komedyenlerin şovları ve belgeselleriyle de öne çıkıyor. Netflix, Youtube gibi kendi şöhretlerini yaratıyor. Türkiye’deki içerik üreticileri de sınırları aşabilir, ülkemizin dizilerde yakaladığı başarıyı, başka alanlardaki yeni girişimlerle Netflix’de de yakalayabilir.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.