Yeni düzene hazır mısınız?


“Büyük balığın küçük balığı yediği iş dünyası düzeninden, hızlı balığın yavaş balığı yediği yeni bir iş düzenine geçtik. Geçiyoruz demiyorum çünkü geçtik ve artık dünyada bu yeni düzenin oyuncuları belli oluyor.”

Ali Rıza BABAOĞLAN
[email protected]

Tarihe bakıldığında dünya üzerindeki bütün toplumları ilgilendiren üç büyük devrimden söz edilebilir. Bunlar sırasıyla tarım, sanayi ve bilişim devrimi. Yaşanan bu devrimlerin etkiledikleri alanlar ve ulaştıkları kitleler ise o dönemlerde yaşayan insan sayısıyla doğru orantılı olarak artıyor. Bu nedenle sanayi devrimi, tarım devriminden; bilişim devrimi ise sanayi devriminden çok daha büyük kitleleri etkilemiş süreçler. Atalarımızın mum ışığında mektup yazdığı, güvercinlerle haberleştiği dönemlerden geçtik.

Bugünlerde ise gözümüze taktığımız bir gözlükle tüm kişisel verilerimizi yönetebileceğimiz bir dünyaya doğru hızla yol alıyoruz. İletişim artık çok daha kolay ve hızlı bir hale geldi. Güvercinler yerine pantolon cebimizde bulunan bir cihazı kullanıyoruz artık. Bu cihazlar git gide daha da akıllandı ve internet sayesinde her bilgiye anında erişmemize olanak tanıyor. İnternetin hayatımıza girmesiyle yaşanan dönüşümler geleneksel sektörleri etkilerken biz insanların karar verme ve ihtiyaçlara bakış açılarımızı da değiştiriyor.

ÇEVİK ADIMLAR ATMAK GEREK
Üç boyutlu yazıcılar, robot teknolojileri, Endüstri 4.0, drone’lar gibi birçok kavram artık gündelik hayatımızda daha çok kullanılmaya, fütüristik kurgular olmaktan çıkıp hayatımızın içine karışmaya başlıyor. Belli bir süre sonra vazgeçilmez olacak ve bunların olmadığı dünya ve iş modelleri hatırlanmayacak.

Dubai’de deneme fırsatı bulduğum drone taksi, henüz deniz taksiyi bile denememiş kişiler için oldukça uçuk gelse de iş modeli ve sağladığı fayda açısından kullanıcılarını memnun ediyor. Dünya bu hızla değişime devam ederken ve yeni ekonomi kendine has değişkenleriyle hızla üzerimize gelirken, geleneksel yöntemlerle para kazanmaya alışkın birçok kurum ve kuruluş fark etmese de içten içe geri de kalıyor. Artık daha yaratıcı ve daha çevik adımlar atmak gerekiyor. Büyük balığın küçük balığı yediği iş dünyası düzeninden, hızlı balığın yavaş balığı yediği yeni bir iş düzenine geçtik. Geçiyoruz demiyorum çünkü geçtik ve artık dünyada bu yeni düzenin oyuncuları belli oluyor. Birçoğu da belli oldu bile. Kalanlar ise yavaş yavaş destek buluyor, müşteri ediniyor ve büyük fonlara ulaşmaya çalışıyor. Bir süre sonra tüm köşe başları kapılmış olacak. Peki sizin işletmeniz bu yeni düzene hazır mı? İyi olan kazansın, çünkü zaten öyle olacak! Kötü olana şimdiden geçmiş olsun.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.