Vadi’nin asıl gücü


Nilüfer Gözütok Ünal

Nilüfer Gözütok Ünal

Her gün dünyanın birçok noktasında binlerce yeni fikir hayat buluyor. Türkiye de son dönemde bu yarıştaki yerini aldı.

Geçtiğimiz ay Türk Telekom’un Türkiye’nin ilk girişimcilik hızlandırma programı PİLOTT’un davetlisi olarak San Francisco’daydım. Programın kazanan start up’ları Marvin, Vitringez ve Temizlikyolda.com’un kurucuları ile Silikon Vadisi’nde günümüzün en başarılı start up’ları Google ve Facebook’un ofislerini ziyaret ettik. Dünyanın dört bir yanından yetenekli insan kaynağı için cazibe merkezi olan ve çalışan nüfusu ağırlıklı Hintli ve Çinlilerden oluşan bu oluşumların çalışma tarzlarını yakından izlerken aslında bir kez daha gördüm ki aslında yaratıcılık, farklılığı en güzel şekilde harmanlamayı başaran bir kültür işi. Yeni fikirlerin gelişimi için öncelikle kültürü inşa etmek gerekiyor. Çalışanlar, işin merkezinde kendi yarattıkları değerin olduğuna inandığında kurumsal yaratıcılık en üst noktaya ulaşıyor.

Sermayeden çok bir zihniyet devrimi gerektiren bu yapıların Türkiye’de de hayata geçmesi imkansız değil. Ben bu topraklardan global start up’lar çıkmaz fikrine katılmıyorum. Özellikle STK’lar, finans ve özel girişim kurumlarının desteğiyle Türkiye’de start up dünyası sınırların ötesine geçecek bir başarı hikayesi yazabilir.

Bunun için sadece biraz daha cesaret ve destek gerekiyor.

Üçüncü sayımızı da daha güçlü bir start up dünyası oluşumuna katkıda bulunduğumuzu hissederek hazırladık. Dünyadan ve Türkiye’den başarı hikayeleri, söyleşiler, fikir önderlerinin vizyon katan görüşleri ve kapsamlı araştırmalarla oldukça dolu bir içerikle karşınızdayız.

Keyifli okumalar,

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.