Beklenen yakınlaşma!


Nilüfer Gözütok Ünal

Nilüfer Gözütok Ünal

Son birkaç yıldır dikkatlerden kaçmayan önemli bir gelişme var. Alanında liderliği elinde bulunduran global devler, start up’lara önemli ölçüde destek veriyor. Örneğin IBM Global Girişimcilik Programı ile start up kurucularını geliştiriyor. Şirket program kapsamında şu ana kadar yeşil enerji, sağlık ve ulaşım alanında 500’den fazla yeni işin kurulmasına yardımcı oldu. Microsoft BizSpark programıyla start up’lara başta yazılım konusunda olmak üzere birçok alanda destek vererek başarılı olmaları için çalışıyor. Coca-Cola 5by20 adını verdiği global programıyla 2020 yılına kadar 5 milyon kadın girişimciyi güçlendirmeyi hedefliyor.

Kurumsal şirketlerin start up dünyasına gösterdiği bu ilginin arkasında hiç kuşkusuz kendi ekosistemlerini yenilikçi iş modelleriyle güçlendirmek istemeleri var. Öyle görünüyor ki bugünden start up’lara verilen destek, gelecekte şirketlerin varlıklarını sürdürmelerinde de önemli bir araca dönüşecek. Neden mi? Çünkü değişimin hızı en çok büyük şirketleri etkiliyor. Rakamlarla konuşacak olursak S&P 500 şirketlerinin yüzde 75’inin 2027 yılına kadar yerini yenilerine bırakması bekleniyor. Bu durumda finansal güç ve deneyimi ellerinde bulunduran devlerle gücünü yenilikçi ve farklı oluşundan alan start up’ların yakınlaşması, iş dünyasında herkes için en doğru çözüm olarak görülüyor.

Türkiye’de henüz ölçekler çok küçük olsa da özellikle Amerika ve Avrupa’da çok sayıda start up’ın sadece birkaç yılda, özgün iş modelleriyle milyar dolarlık ölçeklere ulaşmaları da zaten yeterince güçlü bir sinyal olsa gerek. Start Up yeni sayısında da yine oldukça dolu bir içerikle karşınızda… Start up’ların en çok peşinden koştukları melek yatırımcılar, başarılı iş fikirlerinin evreka anları ve sıkıntıdan doğan şirketlerin hemen ilginizi çekeceğini düşünüyorum.

Keyifli okumalar,

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.