Yeniden birinci ligdeyiz

Nilüfer Gözütok Ünal
Nilüfer Gözütok Ünal

Startups.watch start up ekosistemi için çok değerli bir çalışma yapıyor ve ekosistemin performansını hem çeyrek bazında hem yıllık olarak açıklıyor. Şubat ayı içinde açıklanan 2019 raporuna göre Türkiye’de ekosistem parlak bir yıl geçirdi. 2018’de Türkiye, melek ve VC yatırımları açısından yılı ikinci ligde tamamlamıştı. 2019’da ise 102 milyon dolarlık yatırımla tekrar birinci lige yükseldi ve 36 Avrupa ülkesi arasından 20. sırada yer aldı. Türkiye, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da ise İsrail ve BAE’den sonra üçüncü sırada.

Bu tabloda yatırımların yüzde 72’sinin 10 girişime yapıldığına da dikkat çekmek gerekiyor. Getir, Dream Games, Volt Lines, Picus Security, oBilet, Birleşik Ödeme, Mutlubiev, Armut, Martı ve Dekopasaj’ın toplam yatırımın yüzde 72’sini almış görünüyor. 84 girişim ise toplam yatırımın yüzde 28’ini alabildi.

Bu yıl da aslında yılın başında gerçekleşen yatırımlarla 2020’nin 2019’dan daha iyi olması bekleniyor. Bu sayıda hazırladığımız melek yatırım ağlarının performansları ve hedefleriyle, kurulan yeni fonlar ve onların yeni planları da yılın gidişatına yönelik çok değerli veriler içeriyor. Sizler için bu sayıda da ekosistemi her yönüyle kapsayan konu ve girişimlere odaklandık, dopdolu bir içerikle yine karşınızdayız.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.