Uzun ömrün sırrı


Nilüfer Gözütok Ünal

Nilüfer Gözütok Ünal

Geçtiğimiz günlerde sosyal bir girişim olan ve girişimcilik ekosistemini desteklemeyi amaçlayan Güney Afrika merkezli Seed Academy tarafından yapılan bir araştırma dikkatimi çekti. Araştırmaya göre start up’ların başarısı büyük oranda girişimcinin kendi girişimini hayata geçirmeden önce edindiği deneyime bağlı. Hatta araştırma en az 2,5 yılın üzerinde ayakta kalma başarısı gösteren start up’larda, bu girişimi hayata geçirenlerin en az 10 yıl deneyimli olduğunu ortaya koyuyor.

Hem dünyada hem ülkemizde start up girişimcisi denildiğinde akla genç, eğitim hayatını yeni tamamlamış ve bir fikri hayata geçirmek için yola çıkmış girişimciler geliyor. Ancak fikir ne kadar iyi olursa olsun başarı, gerekli donanım ve deneyime sahip olmak, sağlam adımları atabilmekten geliyor. Hatta günümüzün dahi yönetim gurularından Adam Grant’ın önemli bir tavsiyesi var. Grant, bir işte çalışıyorsanız ve aklınıza iyi bir iş fikri geldiyse hemen istifa etmemek gerektiğini savunuyor. “İstifa etmeden işi deneyin. Çünkü istifa etmeden yeni iş kuranların yüzde 33’ü işlerini batırmamış” diyor.

Bu sayıda mevcut işlerini yürütürken girişimciliğe adım atan çok sayıda ünlüyü araştırdık. Yabancı yatırımcıların neden iştahının azaldığını inceledik ve start up ekosisteminden pek çok ismi ve haberi sayfalarımıza taşımaya çalıştık. Beğeneceğinizi umuyoruz.

Keyifli okumalar dileğiyle…

Nilüfer Gözütok Ünal

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.