Kazandıranların sırrı

Nilüfer Gözütok Ünal
Nilüfer Gözütok Ünal

Bu yıl exit’ler açısından hareketli geçiyor. Yılbaşından itibaren Foriba, Paraşüt ve İyzico exit’leri gerçekleşti. Beklenti yılın devamında da daha fazla exit haberi duyacağımız yönünde. Özellikle oyun, pazar yeri ve yapay zeka girişimleri yatırımcı ve stratejik alıcıların dikkatini çeken alanlar. Yatırımların azaldığı bir dönemde gerçekleştirilen bu exit’ler sadece yatırımcısının değil ekosistemin de yüzünü güldürdü.

Her ne kadar değerlemeler Türkiye’nin içinde bulunduğu koşullar göz önünde bulundurulduğunda çok da istenen düzeyde olmasa da yatırımcı açısından özellikle exit yapan girişimlerin karnesi parlak görünüyor. Örneğin 165 milyon dolarlık exit gerçekleştiren İyzico, yatırımcılarından 5 turda 28 milyon dolar yatırım aldı ve yatırımcılar ortalama 4,2 kat fazlasını alarak kârlı bir şekilde çıkış gerçekleştirdi. Foriba, 2 kat çarpanla yatırımcılarına kazandırırken Paraşüt exit’i de yatırımcılara 1,6 çarpanla çıkış sağladı.

Bu başarının nasıl yakalandığı, özellikle yatırımcısına en çok kazandıran girişimlerin bunu nasıl yapabildiğine gelince… Bu kritik soruya Özlem Aydın Ayvacı yanıt aradı ve “En Kârlı Çıkış” haberinde yanıtı tüm detaylarıyla ortaya koydu. Her sayımızda olduğu gibi bu sayıda da ekosistemi tüm yönleriyle kapsamak için çalıştık. Daha çok başarı hikayesini sizlerle buluşturmanın yanında yatırımcılar ve fonlarla da bir araya geldik. Yeni yatırım peşindeki start up girişimlerinin DCP Kurucu Ortağı Haluk Zontul ve idacapital Yönetici Ortağı Cem Baytok söyleşilerini mutlaka okumasını tavsiye ediyorum…

Keyifli okumalar.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.