Herkesi yeni ofis düzeni bekliyor


Korona virüsle birlikte ofis trendlerindeki değişimin hızlandığına dikkat çeken Kolektif House Kurucu Ortağı ve CEO’su Ahmet Onur, şirketlerin, esnek bir genel merkezi ve mobil ekiplerinin çalışabileceği ortak çalışma alanları olması gerektiğini söylüyor.)

Son yıllarda teknolojinin hızlı gelişimiyle birlikte alışkanlıklarımızın yanı sıra iş yapış şeklimiz de farklılıklar göstermeye başladı. Uzaktan çalışma, evden çalışma, paylaşımlı ve esnek ofisler gibi çeşitli çalışma modelleri hayatımıza girdi. Bugün içinden geçtiğimiz korona virüs salgınıyla birlikte ise bir süredir gerek iş hayatında gerek ofis yaşamında değişim çok daha fazla hızlanıyor.

Kolektif House Kurucu Ortağı ve CEO’su Ahmet Onur, şirketlerin önümüzdeki dönemde evden veya uzaktan çalışmayı daha fazla benimseyeceklerini ifade ederek, “Ancak bir insanın bedene ne kadar ihtiyacı varsa bir şirketin de ideal bir mekana o kadar ihtiyacı var. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde ofis ve mekan kavramı ortadan kalkmayacak, sadece şekil değiştirecek ve farklı değerler üzerine tekrar kurulacak” diyor.

ESNEKLİK ÖNE ÇIKIYOR

Bu sürecin sonunda herkesi yeni ofis düzeninin beklediğini vurgulayan Ahmet Onur, ofis tercihlerinde ise esnekliğin, teknolojinin ve sosyal alanların daha da önem kazanacağını söylüyor.

Bir ofisin minimum yatırım ve taahhütlerle kurulabilmesinin şirketin büyümesi, gelişmesi ya da aksine küçülmesi gereken durumlarda kurumu finansal ve hukuksal olarak özgürleştireceğine işaret eden Ahmet Onur, “ideal bir ofis etkileşimi ve yaratıcılığı tetiklemeli, grup çalışmasını ve beraberlik hissini de güçlendirmeli.

Bunun için de ortak alanlar artırılmalı. Daha teknolojik olup, ofis içindeki ve dışındaki herkesi çok daha erişebilir kılmalı. Tüm bunlar yeni iş gücünü çekmek için de çok önemli” diye konuşuyor.

OFİS BİRÇOK TERCİHİ KAPSAYACAK

Öte yandan ofisin artık tek bir merkez olmaktan çıkıp, birçok tercih ve sistematiği kapsayacağının altını çizen Ahmet Onur, sözlerine şöyle devam ediyor: “Şirketlerin, merkez ofislerinde yer alan ortak kullanım alanlarının daha da büyüdüğünü göreceğiz.

Öte yandan önümüzdeki dönemde birçok şirket daha esnek ve yaratıcı olmanın yanı sıra ekosistemlerine daha yakın olmak için ortak çalışma alanlarının tamamını veya belirli departmanlarını taşıyacak. Büyük bir iş gücü ise belki artık freelancer olarak başka ülkelerden çalışıp aynı şirkete destek verecek.”

Merkez ofisler için esnek çözümlere eğilimin yakın gelecekte çok fazla artacağına dikkat çeken Onur, “Biz de bunu göz önünde bulundurarak büyük kurumsal şirketlere ve orta ölçekteki şirketlere 2 yeni nesil ofis çözümü geliştirdik.

Kolektif Enterprise ile istenilen adreste ve büyüklükteki ofisi bulup, kurumun tercihine göre tasarlayıp, tüm operasyonel süreçlerini de verimli bir şekilde yönetiyoruz. Kolektif Suites’te ise Kolektif’in tasarımsal dokunuşu ve hizmetleri eşliğinde taşınmaya hazır daire ofisler sunuyoruz. Çalışmanın olduğu her yerde üyelerimize değer katacak bir partner olmak vizyonumuzla yenilikçi ürünler sunmaya devam edeceğiz” diyor.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.