Vadi’deki Türkler


Silikon Vadisi, dünyanın en önemli teknoloji ve yenilikçilik merkezi. Google’dan Apple’a, Facebook’tan Twitter’a dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinin merkezi burada. Dünyadaki mühendislerin en çok çalışmak istediği yerlerin başında gelen Silikon Vadisi, Türk mühendislerin de kaçış noktası. Burada kendi işini kurup dünya çapında başarılı olmuş Türkler arasında Aydın Şenkut’tan Ali Dağlı’ya, Kerim Baran’dan Emre Sokullu’ya kadar pek çok isim var.

Son 5 yılda Silikon Vadisi’ndeki Türklerin sayısı hızla arttı. Mühendis ve girişimci ağırlıklı bu profiller arasında Selçuk Atlı’dan Aykut Karaalioğlu’na, Eren Bali’den Onur Günday ve Ali Dağlı’ya kadar Vadi’de önemli başarılara imza atmış isimler var. Bunun dışında Silikon Vadisi’nde önde gelen teknoloji şirketlerinde üst düzey görevlerde bulunan Türk yöneticiler de bulunuyor. Bunlar arasında Ayşegül İldeniz, Barış Gültekin, Ege Ertem ve Tunç Doluca öne çıkıyor. Vadi’de büyük yatırımlara imza atan Türk melek yatırımcıların sayısı da az değil. Şimdilik Hintli ve İsrailliler kadar çok olmasalar da Türk melekler, gelecek vaat eden teknoloji şirketlerine yatırım yapıyor.

resim-1
resim-2Ali Dağlı

İLK SIRADAKİLER
Silikon Vadisi’nde en üst pozisyonlarda bulunan Türklerin başında, Intel Yeni Teknolojiler Dünya Başkan Yardımcısı Ayşegül İldeniz yer alıyor. 16 yıl önce işe girdiği Intel’de 2 yıl önce bu göreve atanan İldeniz, geçen yıl 55,9 milyar dolar ciro yapan şirketinin gelecek teknolojileri, yeni nesil ve giyilebilir teknolojiler vizyonuna liderlik ediyor. İldeniz gibi daha önce Intel Türkiye’de genel müdürlük, Intel Türkiye, Ortadoğu ve Afrika bölgesinde satış direktörlüğü yapan Ege Ertem de Silikon Vadisi’nde üst düzey görev yapan Türk yöneticiler arasında. Ertem, 1,5 yıl önce atandığı Intel Yeni Teknolojiler Bölümü’nde strateji ve iş geliştirme direktörü olarak görev yapıyor.

Ayşegül İldenizresim-3
3 yıl önce ABD’nin en fazla kazanan ilk 400 CEO’su arasında yer alan Tunç Doluca da Vadi’nin etkili Türklerinden… 31 yıl önce Maxim Integrated şirketinde teknik uzman olarak işe giren Doluca, 8 yıldır 8 bin 800 çalışanı olan şirketin CEO’luğunu yapıyor. Kendine ait 11 patenti bulunan Doluca’nın geliştirdiği 40 ürün bulunuyor. Geçen yıl 2,45 milyar dolar ciro yapan Maxim Integrated, analog ve yarı-iletken entegre devreler üretiyor.

İldeniz: “Silikon Vadisi’nde dünyanın en zeki insanlarıyla geleceğin teknolojilerini geliştiriyoruz.”

resim-4
İbrahim Okuyucu
KARİYER DEĞİŞİKLİĞİ
Etkili Türk yöneticilerden biri de Twitter Büyüme Bölümü’nün teknik müdürü olan İbrahim Okuyucu. 4 yıl önce Silikon Vadisi’nde kurduğu şirketi RollCall’u, eBay’e satıp profesyonel hayata dönen Okuyucu, 2000’li yılların başında Türkiye’de işe alımların liyakate göre yapılmamasına tepki olarak Vadi’ye yerleşmiş. 3,5 yıl önce Twitter’da çalışmaya başlayan Okuyucu, “Şirketimiz 10 kişiye kadar büyüdü, en kalabalık olduğu zamanda eBay’e sattım” diyor. Yatırımcılıktan profesyonel yöneticiliğe geçen Türklerden biri de online marketing şirketi Hip Digital’ın CEO’su Barış Karadoğan. 100 milyon dolara Google tarafından satın alınan Like.com’un yatırımcılarından olan Karadoğan’ın CEO’luğunu yaptığı Hip Digital, markaların satışlarını artırmak için promosyon yapmalarını sağlıyor. Şirketin müşterileri arasında Pepsi’den Unilever’e kadar çok sayıda dev kuruluş bulunuyor.

resim-5EMRE SOKULLU GROU.PS CEO’SU“15 MİLYON KULLANICIYA ULAŞTIK”
LİDER: 21 yaşındayken ABD’de melek yatırım desteği alıp global vizyonu olan start up kuran ilk Türk girişimcilerden biri oldum. Bugün Grou.ps dünyanın lider kapalı sosyal ağ platformları arasında. 15 milyonun üzerinde kullanıcısı ve binlerce müşterisi olan platformumuz, ABD’nin önde gelen vakıfları, okulları ve bireyleri tarafından kullanılıyor.

ODAK: Platformumuz üzerinde grup kurmuş markalar arasında Nikon, Microsoft gibi dünya devi şirketler yer alıyor. Silikon Vadisi’nde olmanın en önemli avantajı en son gelişmelerin kalbinde yer almanın yanı sıra Türkiye’deki siyasi gündem gürültüsünden uzak olmanızı sağlıyor. Böylece en son trendleri takip edip dikkatinizi dağıtmamış oluyorsunuz.

DESTEK: Bir süre daha Grou.ps’la meşgul olmaya devam edeceğim. Ancak ileride yatırımcılık koltuğunda olup deneyimlerimi genç girişimcilerle paylaşmak ve onların benim yaptığım hataları yapmadan, kısa sürede başarıya ulaşmalarını sağlamak en büyük hayallerim arasında.

resim-7Ali Hantal
SIFIRDAN YÜKSELDİLER
Bugün Vadi’deki etkili isimlerin büyük kısmı sıfırdan bulunduğu noktaya yükseldi. Birçoğu kariyerine büyük teknoloji şirketinde stajyer olarak başladı. Bunlardan biri de Google’ın ilk 30 kişilik ekibinde yer alan ve bugün dünyanın en başarılı melek yatırımcıları arasında gösterilen Felicis Ventures’ın kurucusu Aydın Şenkut. Dünyanın en başarılı melek yatırımcılarının yer aldığı Midas List’te 39’uncu sırada yer alan Şenkut, 1995’te Silicon Graphics’te stajyer olarak işe başladı. Grou.ps’un CEO’su Emre Sokullu da Silikon Vadisi’nde kendi start up’ını kurmaya 21 yaşında staj için Princeton Üniversitesi’ne geldiği dönemde karar verdi. Sokullu, “Şirketim Grou. ps’un temellerini Silikon Vadisi’ndeki 15 günlük staj ziyaretim sırasında attım.

resim-6Barış Karadoğan
Geriye dönüp temelli yerleşmem ise bir yıl sonrasını buldu” diyor. Bir diğer isim ise Selçuk Atlı. Koç Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nü birinci olarak bitiren Atlı, 2009’da Fulbright bursuyla ABD’ye gitti ve burada Rensselaer Polytechnic Institute’te semantic web alanında yüksek lisans yaptı. Atlı, Silikon Vadisi’nde ilki SocialWire, ikincisi ise Boostable olmak üzere iki şirket kurup kısa sürede 8 milyon dolar yatırım aldı. Atlı, “ABD’nin önde gelen birçok e-ticaret sitesi, SocialWire’in reklam platformuyla ürünlerinin kişiye özel reklamını yapıyor” diyor. Atlı’nın ikinci şirketi Boostable’ın iş fikrininse ilk şirketi SocialWire’da yaşadığı sıkıntıdan doğdu. Atlı, “Yeni teknoloji şirketleri kurmaya devam edeceğim” diyor.

resim-8Tunç Doluca
FİKİR NASIL DOĞDU?
Yüksek lisans ve doktora çalışmaları için ABD’ye gidip daha sonra burada kendi yaşadığı soruna çare bulmak için girişimci olan çok sayıda Türk mühendis var. Bunlardan biri de sosyal ağ Wallit’in kurucusu Veysel Berk. Bugün 10 milyon dolar cirosu olan Wallit’in önemli bölümünü yatırımcılara satan ve Türkiye’ye gelip Çaycı ve Evebirilazım.com’u kuran Berk, iş fikrinin ABD’de kanserli hücrelerin araştırılmasında kullanılan ışık mikroskobunu geliştirmek için 4 yıl boyunca 4 metrekarelik bir odada çalıştığı sırada can sıkıntısından doğduğunu söylüyor. Berk, “Bir sanal duvar olsa insanlar oturdukları yerden bu duvara yazabilseler, resimlerini videolarını paylaşıp sohbet etseler diye düşündüm ve Wallit doğdu” diyor.

resim-9AYDIN ŞENKUT FELICIS VENTURES KURUCUSU
GOOGLE’DAN AYRILIP KENDİ İŞİNİ KURDU
SIFIRDAN BAŞLADI: Google’ın dünya çapındaki inanılmaz başarısını tecrübe ettim. Ancak içimdeki girişimcilik ateşi devam etti. Bu nedenle küçük de olsa tekrar her şeye sıfırdan başlayıp yeni bir şirket kurmak istedim. Hedefim ne yaparsam o alanda dünyanın en iyileri arasına girmekti. 2006’da Felicis Ventures’ı kurdum. İlk 4 yılda yatırım yaptığımız 12 şirketimiz satıldı. Dışarıdan yatırımcı alarak ikinci fonumuzu kurduk. Bu şekilde bugüne kadar her iki yılda bir fon açarak büyüdük. 7,5 MİLYAR DOLAR Bugün toplam 4 fonun altında 240 milyon dolarlık bazımız var. Yatırım yaptığımız 55 şirketten çıkış işleminden 7,5 milyar dolar değer elde ettik. Portföyümüzdeki en başarılı şirketlerin yıllık satışları 3 milyar doları aşmak üzere. Yatırım yaparak desteklediğimiz girişimcilerimiz 31 farklı ülkeden geliyor. Şu anda “reinvention” ve “frontier” temalarına odaklandık. Reinvention, bildiğimiz popüler ürün ve servislerin bugünkü mobil ve bulut teknoloji bazında yeniden tasarlanmalarını ve icat edilmelerini kapsıyor.

Ayçe Tarcan Aksakal  [email protected]

resim-10SELÇUK ATLI BOOSTABLE KURUCU
“BÜYÜK FİKİRLERİN PEŞİNDEN KOŞMALI”
İLİŞKİ AĞI: Dünyadaki en hırslı, akıllı girişimci ve mühendisler Silikon Vadisi’nde. Türkiye’de de çok akıllı mühendisler ve girişimciler var. Ancak Silikon Vadisi’ne benzer bir sistemin oluşması için girişimcilerin daha büyük fikirlerin peşinden gitmesi gerekiyor. Daha önce kanıtlanmış modelleri, Türkiye’ye uyarlamak yerine dünyaya açılabilecek girişimler yapmak lazım.Berk, yatırımcıların ilgisini çeken projesi sayesinde iki hafta gibi kısa bir sürede 1,2 milyon dolar yatırım aldı. Berk, “Silikon Vadisi’ndeki ortamı görünce insan, ‘Mike yaptıysa ben daha fazlasını yaparım’ diye düşünüyor. Basit olacaksın, markanı söyledikten sonra yaptığın işi anlatmaya uğraşmayacaksın” diyor.

resim-11Veysel Berk
NÜFUS ARTTI: Etohum Kurucusu Burak Büyükdemir de Silikon Vadisi’ndeki Türk girişimlerde son yıllarda artış olduğunu söylüyor. Büyükdemir, “Silikon Vadisi’nde çalışan Türk nüfusu arttıkça girişimcilerin sayısı da çoğalıyor” diyor. Vadi’deki Türklerin sayısının artıyor olmasının bir nedeni de Türkiye’de kurulan önemli start up’ların son yıllarda merkezlerini Türkiye’den Vadi’ye taşıması oldu. Mezun.com şirketinin kurucusu Ali Hantal’da 1,5 yıl önce Türkiye’deki şirketinin merkezini taşıdı. Hantal, “Eğitim sektörünün en büyük şirketleriyle işbirlikleri yapmak ve Silikon Vadisi ekosistemine girmiş olmak için San Jose’ye taşındım” diyor. Hantal, taşınmadan sonra 300 milyon dolar cirolu Chegg şirketiyle işbirliği yaptıklarını ve Kaliforniya Eyaleti’ndeki birçok üniversiteyle çalışmaya başladıklarını söylüyor. Son dönemde merkezini Silikon Vadisi’ne taşıyan şirketlerden biri de Etohum ağındaki Connected2me oldu. İnternet sitesi kullanıcılarına anonim olarak sohbet etme imkanı veren Connected2me’nin kurucusu Ozan Yerli, Bilkent Üniversitesi’nin yurt odasında kurduğu girişimini, San Francisco merkezli bir global şirket haline getirdi. Bugün Connected2me’nin 2,7 milyona yaklaşan üyesi bulunuyor.

Türkiye’de kurulan önemli start up’lar da son yıllarda merkezlerini Silikon Vadisi’ne taşımaya başladı.

MERAK: Teknolojiye hep ilgim vardı. 16 yaşında Kaliforniya’ya kuzenimi ziyarete gittikten sonra Amerika’da yaşamaya karar verdim. Ailemin tek şartı eğitimime en iyi şekilde devam etmemdi. Üniversiteden sonra girişimcilik deneyimlerim oldu. Daha sonra deneyim kazanmak için profesyonel hayata geçmek istedim. UBS Yatırım Bankası’nda danışmanlık kariyerim başladı. Oradan GCA Savvian’a geçtim. Amerika’nın en başarılı teknoloji yatırım bankalarından biri olduk.

YATIRIM: 3 yıldır süren GP Bullhound maceram, tecrübelerimi, Silikon Vadisi’nde kurduğum düzenimi daha da global bir hale getirmek isteğimle başladı. Ortağı olduğum GP Bullhound, global olarak faaliyet gösteren bir danışmanlık şirketi. Projelerimiz genellikle alım satım, yüksek rakamlarda yatırım alma ve stratejik danışmanlıktan oluşuyor. Bunun yanı sıra yatırım fonumuz da mevcut. Bugüne kadar 70’in üzerinde şirket evliliği, yatırım alma ve stratejik danışmanlık projesinde bulundum.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.