Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması

13. YILINDA FARK YARATAN KADIN GİRİŞİMCİLERİNİ ARIYOR!
Garanti BBVA, Ekonomist Dergisi ve KAGİDER’in düzenlediği Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması’nın 13’üncüsü için başvurular başladı. 4 kategoride ödüllerin verileceği yarışmaya, www.garantibbvakadingirisimci.com adresindeki formu doldurarak 31 Ağustos 2019 tarihine kadar başvurabilirsiniz.

Garanti BBVA, 13 yıldır Ekonomist Dergisi ve Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) iş birliğiyle “Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması”nı düzenliyor. İş hayatında fark yaratan başarı hikayelerini paylaşarak tüm kadın girişimcilere ilham kaynağı ve rol model olan yarışma için yeni başvurular alınmaya başladı. Kadın girişimciler yarışmada 4 ayrı kategoride ödül alacak. “Türkiye’nin Kadın Girişimcisi” ödülünü alacak girişimci 50 bin TL, “Gelecek Vaat Eden Kadın Girişimci”, “Yöresinde Fark Yaratan Kadın Girişimci” ve “Türkiye’nin Kadın Sosyal Girişimcisi” ise 40 bin TL’lik ödülün sahibi olacak.

Cemal Onaran
Cemal Onaran

ODAK KRİTERLER
Yarışma kriterleri kategoriler arasında farklılaşmakla birlikte başvurular, risk alma ve cesaretli olma, etkin müşteri ilişkileri yönetimi, pazarlama faaliyetlerindeki farklılaşma, sürdürülebilir finansal yapı, bulunduğu yörenin ekonomisine katkıda bulunarak fark yaratma, çevreye duyarlı, sosyal bir soruna yenilikçi ve sürdürülebilir çözümler getirmiş olma gibi kriterler kapsamında değerlendiriliyor. Yarışmanın jüri üyeleri arasında Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Cemal Onaran, Ekonomist Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Talat Yeşiloğlu ve KAGİDER Başkanı Emine Erdem yer alıyor. Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Cemal Onaran, “Azmi ve cesur adımlarıyla girişimci kadınlara rol model olmak isteyen kadın girişimcilerimizi yarışmaya katılmaya, bizlerle hikayelerini paylaşmaya davet ediyoruz” diyor. Onaran, şöyle devam ediyor:

“HİKAYENİZİ DUYURUN”
“Garanti BBVA olarak, sürdürülebilir bir ekonomik kalkınma için kadının iş gücüne ve ekonomiye katılımını desteklemeyi oldukça önemsiyoruz. Bu kapsamda bütünsel bir program olarak ele aldığımız kadın girişimcilere yönelik faaliyetlerimizi ‘finansman sağlama’, ‘cesaretlendirme’, ‘eğitim’ ve ‘yeni pazarlara açılma’ olarak 4 temel başlıkta odaklıyoruz. Bu kapsamda, uzun yıllardır yaptığımız gözlemler ve sahip olduğumuz deneyimle fark ettik ki kadın girişimcilerin eksikliğini en fazla hissetikleri şeylerin başında cesaretlenme ve kendi hikayelerini duyurma konuları geliyor. Bu yıl elimizi bir kez daha taşın altına koyarak Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması’nı 13’üncü kez düzenliyoruz.

EKOSİSTEME İLHAM VERİYOR
Bu yarışmanın Türkiye’de kadın girişimcilik ekosistemine sunduğu katkıyı yaptığımız araştırmalarla net olarak görüyoruz. Yarışmaya katılan kadın girişimciler ilişkilerini geliştirme fırsatı bulurken çevrelerindeki kadınları motivasyonel anlamda olumlu yönde etkiliyor. Genel olarak yarışma, tüm girişimcilik ekosistemi için de çalışmalarını geliştirmek konusunda ilham kaynağı oluyor.” İş hayatında fark yaratan başarı hikayelerini tüm Türkiye’yle paylaşarak diğer kadın girişimcilere ilhan kaynağı ve rol model olacak adaylar, yarışmaya www.garantibbvakadingirisimci.com adresindeki formu doldurarak 31 Ağustos 2019 tarihine kadar başvurabilir.

SEZEN SARAL REEDER KURUCUSU
SEZEN SARAL REEDER KURUCUSU

SEZEN SARAL REEDER KURUCUSU
TÜRKİYE’NİN KADIN GİRİŞİMCİSİ (2018)
ÇARPAN ETKİSİ
Türkiye’ye ilk e-kitap okuyucu cihazı getirmek için kurduğum ve bugün tablet, telefon, çocuk saati dahil birçok mobil teknoloji ürününü piyasaya sunan Reeder markasıyla projeye katıldım. Yarışmadan KAGİDER sayesinde haberdar oldum. Kazandıktan sonra müşterilerimle ilişkilerim gelişti, şirketimin bilinirliği arttı.

“PAZAR LİDERİYİZ” Yarışmaya katıldığım dönemde, piyasada satışta olan 4 ürünümüzden birini Türkiye’de üretiyorduk. Bugün ödülün üzerinden 8 ay geçtikten sonra toplamdaki 8 ürünümüzden 3’ünü Türkiye’de üretiyoruz. Yeni kanallar kazandık ve Türkiye’nin ilk yerli üretim çocuk saatini lanse ettik. Ayrıca bir yazılım şirketi kurarak mobil oyun üretmeye başladık. Tablet bilgisayar alanında halen Türkiye’de pazar lideriyiz.

GLOBAL MARKA HAYALİ 2018’de 150 milyon TL ciro elde ettik. 2019’da 250 milyon TL ciro hedefliyoruz. Yarışmanın etkisiyle birçok platformda, ‘Türkiye’de telefon fabrikası kuran ilk kadın girişimci’ olarak tanınıp gençlere ve özellikle de kadınlara cesaret verebilecek projelerde yer alma imkanı buldum. Global bir marka olma hayalimizin peşindeyim.

NAZLI UYANIK YILDIZ NEBYAN DOĞAL KURUCUSU
NAZLI UYANIK YILDIZ NEBYAN DOĞAL KURUCUSU

NAZLI UYANIK YILDIZ NEBYAN DOĞAL KURUCUSU
YÖRESİNDE FARK YARATAN KADIN GİRİŞİMCİ (2018)
İKİNCİ BAŞVURU
Bir önceki yıl başvuruda bulunmuş, ancak sonuç alamamıştım. Yeniden katılmaya karar verdim. Yaylamızdan çıkan iş fikrimizin bu kadar prestijli bir ödüle layık görülmesi büyük bir gurur kaynağı.

AĞIN KATKISI Bu sayede pek çok kez basılı medyada ve etkinliklerde işimizi anlatma fırsatı buldum, etkin iş insanlarıyla bir sürü akıllı ve cesur kadın girişimciyle tanıştım. KAGİDER ve Garanti BBVA gibi iki önemli kurumun destek ağının parçası oldum. Bunların hepsi henüz işin başında olan bir girişimci için kısa sürede kendi kendine elde etmesi çok kolay olmayan şeyler. Geçtiğimiz yıldan bu yana daha fazla üreticiye ulaştık, daha yüksek kapasiteli ve teknolojili bir üretim tesisine taşındık.

HEDEFLER Hedefim, Nebyan Doğal’ın üretici birliği temelli, insan sağlığı öncelikli, doğayla bütünleşik ve adil ticaret prensipleri üzerine kurduğu bu gıda sistemiyle güvenle eş anlamlı, bilinen bir marka haline gelmesi. Ve tabii ki kendi topraklarımızın tarım ve hayvancılığından elde ettiğimiz katma değerli ürünlerle kendi markamızla ihracat yapmak.

PROF. DR. RANA SANYAL RS RESEARCH KURUCU ORTAĞI
PROF. DR. RANA SANYAL RS RESEARCH KURUCU ORTAĞI

PROF. DR. RANA SANYAL RS RESEARCH KURUCU ORTAĞI
GELECEK VAAT EDEN KADIN GİRİŞİMCİ (2018)
EN YÜKSEK YATIRIM
“Türkiye’de start up anlayışıyla kendi ilaç adaylarını geliştiren ilk şirket olarak başarılı bir üniversite-sanayi iş birliği modelini hayata geçirmeyi amaçlıyoruz. Türkiye’de ilk kez klinik öncesi çalışmaları tamamlanan bir aday molekül için Sağlık Bakanlığı’ndan klinik çalışma onayı alındı. 2017’de risk sermayesi fonu ACT’den 2 milyon Euro yatırım aldık. Kansere karşı Türkiye’de geliştirdiğimiz inovatif ilaç teknolojisi, küresel bir problemin çözümüne çok büyük bir katkı sağlayacak. Geliştirdiğimiz iki yeni ilaç platformumuz üzerine çalışmalarımız devam ediyor.

İLAÇ ADAY ONAYI Fikri haklarını uluslararası patentlerle koruduğumuz bu ilaç adaylarının ilki, klinik öncesi çalışmalarını tamamladı. Bu ilaç adayı için Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’ndan insanda denemelere başlama onayı aldık. Bu onay Türkiye’de geliştirilen bir ilaç adayına ilk kez verildi. Klinik aşamalarına 2019’da başlamayı hedefliyoruz. Garanti BBVA’nın girişimcileri teşvik eden ve başarı hikayelerinden ilham almak için destek olan yaklaşımı çok önemli.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.