alBaraka Garaj’da 3. dönem başladı

Albaraka Türk, verimliliği yüksek inovasyon modellerini deneyimleyebilmek ve hayata geçirebilmek için kurduğu Albaraka Garaj hızlandırma merkezinde start up’ları desteklemeye devam ediyor. 7 Mayıs itibariyle 3. dönem başvurularını almaya başlayan Albaraka Türk, Garaj’ın kapısını 23 Haziran’a kadar tüm start up’lara açık tutacak.

Albaraka Türk, verimliliği yüksek inovasyon modellerini deneyimleyebilmek ve hayata geçirebilmek için kurduğu Albaraka Garaj hızlandırma merkezinde start up’larla iş birliği içinde birbirinden yenilikçi işlere ve projelere imza atmaya devam ediyor. İki yıl önce hayata geçirilen Albaraka Garaj ile hem start up’ları destekleyen hem kendi kurum kültürüne ve dijitalleşme yolculuğuna önemli katkılar sağlayan Albaraka Türk, iki dönemini geride bıraktığı Albaraka Garaj’da üçüncü dönem çalışmalarına başladı. Albaraka Garaj’ın üçüncü dönemi için başvuruda bulunmak isteyen girişimciler için 7 Mayıs’ta başlayan başvurular, 23 Haziran 2019 tarihine kadar devam edecek. Albaraka Garaj’ın bir katılım bankası bünyesinde kurulan dünyadaki ilk start up hızlandırma merkezi olduğunu belirten Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku, “Albaraka Garaj, inovasyon yolculuğumuzun hem içeriden hem dışarıdan beslendiği, kurumun dinamikleri ve stratejik önceliklerine uygun özgün bir model olarak yoluna devam ediyor” diyor. Albaraka Garaj’ı oluştururken 6 temel ilke benimsediklerini de ifade eden Utku, sözlerine şöyle devam ediyor:

ÖN HIZLANDIRMA
“Geçen iki yıllık süreçte bu altı ilkemizi hayata geçirdik. Yeni iş birlikleri ve teknoloji transferi, sosyal sorumluluk, müşteriler için katma değer yaratma, yaratıcı fikirlerin önünü açmak gibi misyonlarla stratejisini belirlediğimiz Albaraka Garaj, bugün çok daha güçlü ve çok daha sağlam bir yapıda hedeflerine adım adım ilerliyor.

Başlangıçta hızlandırma merkezi olarak başladığımız bu yolda, ekosistem içindeki eksik ve gelen talepleri de görerek birtakım iyileştirmeler yaptık. Yatırım tarafı için gelen yoğun talepler ile birlikte, Albaraka Portföy yönetiminde girişim sermayesi fintek yatırım fonunu kurduktan sonra, daha fazla girişimciye yardımcı olabilmek ve hakkaniyetli bir eleme yapabilmek adına, ön hızlandırma programımızı da açtık. Bu ön hızlandırma ve Girişim Sermayesi Fintech Fonumuz ile birlikte artık daha fazla girişimciye yardım edebiliyoruz.

“505 BAŞVURU ALDIK”
Girişimcileri desteklemeyi sürdürüyoruz. İştirakimiz olan Albaraka Portföy şirketi yönetiminde kurduğumuz 10 milyon TL’lik girişim sermayesi yatırım fonu ile birlikte, ilk yatırımımızı Albaraka Garaj’ın ilk dönem girişimcilerinden olan İnooster ve Pedudi’ye yaptık. Albaraka Garaj’ın ilk döneminde ilk başvuru sürecinde 55 ilden 245’i tecrübeli, 210’u yeni girişimci olmak üzere toplam 455 başvuru aldık. İkinci başvuru sürecinde ise yine 50 ilden 505 başvuru aldık. Bunun 244’ü tecrübeli, 261’i ise yeni girişimciydi. 1. dönem başvurusunda; Techsign, Inooster, Rubicio, Pedudi, Hesapöder, Omnibus, yemexpress, Kobikit ikinci döneminde ise; BirYudumKitap, Aidatım.net, TamEntegre, İCaked, Midas, Trace It Up, YUBİ, Zenkronn, Mixoper, Artıcan girişimleri Albaraka Garaj’da yer aldı.

OUTSOURCE AR-GE BİRİMİ
Albaraka Garaj’ın en önemli başarı metriği girişimcilerin teknolojilerini Albaraka’ya kazandırması, kurumiçi PoC (Proof of Concept) çalışmaları ile girişimcilere ürünlerini gerçek bir şirket ortamında test etme imkanın sağlanması ve aynı zaman henüz çok yeni olan teknolojilerin normal süreçlerden çok daha hızlı bir şekilde Albaraka’ya kazandırılması. Bu anlamda biz Albaraka Garaj’ı bir outsource AR-GE birimi olarak görüyoruz. Burada çok daha esnek ve hızlı bir şekilde yeni teknolojilerini deniyoruz ve aynı zamanda Albaraka’nın kurumsal ihtiyaçlarından kaynaklanan problemlerin çözümleri için start up metodolojisi ile çözümler geliştiriyoruz. Albaraka Garaj’da start up’larla PoC çalışması gerçekleştirdik ve bunlardan 3 tanesinde başarılı sonuçlar aldık. Başvuruları almaya başladığımız 3. dönem için Garaj’ın yapısını yeniledik ve ön hızlandırma programı açtık.

ÖNE ÇIKAN ÇALIŞMALAR
1 MİLYON TL’LİK TASARRUF
Bir biometrik imza çözümü olan Techsign bu alanda çalışan tek yerli şirket. Techsign ile 3 ayrı PoC çalışması yürütüldü ve bunların hepsi başarıyla sonuçlandı. İlk olarak Techsign’ın kendi ürünü olan biometrik imza sistemi Albaraka’nın bir kullanıcı sözleşmesine uyarlandı ve test edildi. Burada dosya güvenliği, sertifikasyon sistemi ve imza eşleştirme sistemi kontrol edildi. İmza doğrulamada yüzde 90’ın üzerinde bir doğruluk oranına ulaşıldı ve testleri başarıyla geçti. Albaraka, Techsign’ın biometrik imza çözümünü kullanmaya karar verdi. Biometrik imza Avrupa Birliği’nde kullanılıyor olsa da BDDK tarafından hala mevzuat hazırlanmadığı için Türkiye’de biometrik imza ile sözleşme yapmak şu an için mümkün değil. bu yüzden ilk aşamada biometrik imza Albaraka şubelerinde 20 bin TL tutarının altındaki işlemlerde verilen dekontlarda kullanılıyor. Toplamda 1 milyon TL civarında maliyet tasarruf elde edilmesi hedefleniyor.

2 BİN KİŞİ KULLANACAK Bir oyunlaştırma ve performans yönetimi platformu olan Inooster ile Albaraka, tahsilat ekibini bir araya getirdi. Tahsilat rakamlarının yanı sıra çalışan memnuniyetini artırmak için bir PoC kurgusu hazırlandı. Tahsilat ekibinin kullandığı KPI’lar ve ödüllendirme sisteminde genellikle bir kişi liderliği ele geçiriyor ve diğerleri ay ortasında yarışta geriye düşüp pes ediyorlardı. Inooster ekibinin tavsiyesi ile performans sistemi herkesi yarışa dahil edecek şekilde yeniden düzenlendi. Yapılan ve 2 hafta süren PoC çalışması ile haftalık ortalama yüzde 60 artış sağlandı ve yine haftalık tahsilat ortalamasında yüzde 52 oranında bir artış yakalandı. Beklentinin de çok daha üzerinde olan bu rakamların ardından onay alındıktan sonra kurgular geliştirildi ve ara yüz tahsilat ekiplerine özel olarak optimize edildi ve etkin olarak kullanılıyor. Saha satış mobil uygulaması entegrasyonu tamamlandığında yaklaşık 2 bin kişi olan Albaraka saha satış ekibi de Inooster’ı kullanmaya başlayacak. Albaraka yeni kurulan Girişim Sermayesi Yatırım Fonu ile Inooster’a yatırım yaptı. Tüm bu gelişmelerin ardından Inooster ekibi 3 şirkete daha satış yaptı.

VR VE AR TABANLI SİMÜLASYON Pedudi, VR ve AR tabanlı simülasyon ve çocuk eğitim setleri üzerine çalışan bir start up. Kartoon 3D adında çocuk gelişimini destekleyen, disleksi dostu, çocukların hem dil hem motor becerilerini geliştirmesine imkan sağlayan bir eğitim setleri var. Şu an Beta versiyon olarak satışa sunulan setin Albaraka’nın çocuklu çalışanlarına duyurusunun ardından alan ailelerin geri bildirimleri alındı. Onların geri bildirimi sayesinde Pedudi ekibinin ürün geliştirmesine katkıda bulunuldu. Bu şekilde Kartoon 3D satışlarını yüzde 20 artırmış oldu. Aldıkları feedbacklerden sonra yeni versiyon hazırlamaya karar verildi. Şu an üzerine çalışılan yeni 5 paket bu ay hazır olacak. Ayrıca Albaraka’nın yönlendirmesiyle Kartoon 3D ürünü ile TRT Haber kanalında yayınlanan bir girişimcilik yarışması olan “Bir Fikrin Mi Var” yarışmasına katılan Pedudi ekibi 1. olarak ödül kazandı. Pedudi’nin VR’daki tecrübelerini kullanarak VR ile şube eğitimi için bir PoC yapıldı. Bu sayede Türkiye’nin dört bir yanındaki şubelerden eğitim için İstanbul’a gelen şube çalışanları VR gözlükler ile şubede eğitim alabilecek. Ayrıca Albaraka Portföy Yönetim şirketine ait dairelerin satışını hızlandırmak için dairelerin 360 derece modellenmesi ile online gezilebilmesine imkan tanıyan bir çalışma yapıldı. Çalışmalarındaki başarısıyla kendisini kanıtlayan Pedudi ekibine Albaraka Portföy şirketinin yönetiminde bulunan girişim sermayesi yatırım fonu tarafından yatırım yapıldı.

BÜYÜK VERİYİ İŞLİYOR Dağıtık bir büyük veri işleme platformu olan Omnibus ilk Garaj’a katıldığında sadece kendi platformunu satmayı hedefliyordu. Garaj’da bu şekilde teknik bilgisi olan kişiler tarafından bile anlaşılamadığı ve bir probleme odaklanması gerektiği fark edildi. Farklı ekiplerle görüştürülüp kendilerine platformları üzerinde çözebilecekleri bir problem bulundu. Albaraka’nın çağrı merkezinde speech to text dönüşümünün yapılmadığı fark edildi. Pek çok kurumsal şirket speech to text dönüşümünü yaparken datayı dışarı çıkartması yasak olduğu için bulut çözümlerini kullanamıyor. Buradaki fırsatı görüp Omnibus platformunu kullanarak Türkçe speech to text dönüşümü yapmak için bir PoC çalışması hayata geçirildi. Deep learning ile oluşturulan model ses dataları ile eğitildi ve henüz PoC aşamasında yüzde 80 bir doğruluğa ulaşıldı. Şu an bu ürünün tamamlanıp paket haline getirilmesi için çalışmalar devam ediyor. Projenin 2. fazında yine deep learning kullanarak buradaki çıktıların duygusal analizini yapıp muadilinden daha iyi bir seviyeye taşınması hedefleniyor.

GARAJ’DA İKİNCİ DÖNEM GİRİŞİMLERİ
BIRYUDUMKITAP:
Her sabah mail adresinize bir kitabın pasajını göndererek yolculuğuna başlayan BirYudumKitap sosyal girişim olarak çalışmalarına devam ediyor. Kitap ve okuma alışkanlığı kazandırma konusunda projeler yürüten BirYudumKitap, bu yıl içerisinde kitap okuma davranışını kökten değiştirecek bir teknoloji için Albaraka Garaj’da yer alıyor.

AIDATIM.NET: Aidat tahsilatı, paylaşımlı fatura, bina yönetimi fonksiyonları gibi site gibi yerlerin hem tahsilat hem yönetsel ihtiyaçlarını karşılamak için geliştirilen platform, Albaraka Garaj’ın bu yılki fintechlerinin arasında yer alıyor.

TAM ENTEGRE: E-ticaret sitelerinin tümüne entegrasyon sağlayan Tam Entegre, hem kişilere e-ticaret sitelerini bir yerden yönetme imkanı sunuyor hem yaptığı ek geliştirmelerle e-fatura ve muhasebe işlemleri konusunda da uçtan uca bir çözüm sunuyor.

ICAKED: iCaked, pastaları dile getiriyor. Pastalar 3 boyutlu olarak tasarlanabiliyor ve istenen pastaneden sipariş edilmesini mümkün kılıyor. Platform böylelikle yaşanan kötü sürprizlerin önüne geçmiş oluyor.

MIDAS: Midas, standart ve sıkıcı teklif verme süreçlerini müşteri ara yüzünü iyileştirerek eğlenceli hale getiriyor. Ayrıca teklif veren tarafından bu sürecin iyi yönetilebilmesine olanak sağlıyor.

TRACE IT UP: Trace It Up, uygulama indirme derdi olmadan bir link üzerinden yemeklerin her an takip edilebileceği bir çözüm üretiyor.

YUBİ: Chatbot olarak insan kaynaklarından, bilgi teknolojilerine kadar çok büyük bir yelpazede hizmet sunan YUBİ, şirketlerin müşterilerine her an cevap vererek bağını koparmamasını sağlıyor.

ZENKRONN: RPA teknoloji şirketi olan Zenkronn sürekli aynı şekilde işleyen süreçleri otomatikleştiren robotlar ile insan gücünü daha yaratıcı işlerde kullanmaya olanak sağlıyor.

MIXOPER: AR/VR teknoloji ile çağrı merkezlerindeki yoğunluğu azaltmayı ve şirketlere hızlı çözüme kavuşturmayı hedefleyen Mixoper, beyaz eşya gibi alanlarda bir uygulama üzerinden görüntü işleme teknolojisi ile hızlı dönüşler sağlıyor.

ARTICAN: Herhangi bir gaz zehirlenmesine karşı çözüm geliştiren Artıcan bu yıl Albaraka Garaj’ın en genç girişimcisi.

Albaraka Garaj’ın ilk döneminde ilk başvuru sürecinde 55 ilden 245’i tecrübeli, 210’u yeni girişimci olmak üzere toplam 455 başvuru aldık. İkinci başvuru sürecinde ise yine 50 ilden 505 başvuru aldık. Bunun 244’ü tecrübeli, 261’i ise yeni girişimciydi.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.