Teknoloji Üretenler İnventram’la dünyaya açılıyor


İnventram, teknoloji ticarileştirme modeli İnventram Preferred Partners ile Türkiye’nin ilk KOBİ – büyük şirket buluşturma köprüsünü kurdu. Bu kapsamda şirket, teknoloji girişimlerini sektörlerinin öncü kuruluşları ile buluşturuyor.

Koç Topluluğu teknoloji yatırım şirketi İnventram, yatırım modelleri arasında yer alan ve son dönemde dikkat çeken teknoloji ticarileştirme modeli İnventram Preferred Partners ile Türkiye’nin ilk KOBİ – büyük şirket buluşturma köprüsünü kurdu. Bu kapsamda şirket, inovatif ürün veya servis yaratan küçük ve orta ölçekli teknoloji şirketlerini Koç Topluluğu şirketleri ya da sektörlerinin öncü olan kuruluşları ile buluşturuyor. İnventram Preferred Partners ile lider şirketler, bu teknoloji şirketlerinin müşterisi ya da stratejik yatırımcısı olabiliyor. İnventram Genel Müdürü Cem Soysal sistem hakkında şöyle konuşuyor: “İnventram Preferred Partners’la lider şirketler, bu teknoloji şirketlerinin müşterisi ya da stratejik yatırımcısı olabiliyor. Böylelikle genelde yurt dışından temin ettikleri yüksek fiyatlı ya da yüksek marjlı mühendislik ürün ve servislerini, aynı standartlarda ve daha uygun maliyetlerle Türk teknoloji şirketlerinden ve girişimci Türk mühendislerden sağlayabiliyorlar. Küçük ve orta ölçekli şirketlere satış desteği, büyük şirketlere yerli tedarikçi sağlayan sistemimize, teknik, idari ve finansal yeterliliğe sahip olan teknoloji şirketleri dahil olabiliyor.”

“İŞ BİRLİKLERİ İÇİN GÜN SAYIYORUZ”
Dünyanın en büyük yatırım gruplarından Mitsui ile ortaklık anlaşması imzalayarak büyümesine hız veren ve “disruptive ” teknolojilere yatırım yapan İnventram, bugüne kadar 6 şirket yatırımı, 44 patent yatırımı ve 26 teknoloji ticarileştirme iş ortaklığı gerçekleştirdi. “Yaratıcı zekâya sahip mucitleri, en doğru yatırımcılarla buluşturuyor, icatlarını patentle güvence altına alarak dünyaya teknoloji pazarlıyoruz” diyen Soysal sözlerine şöyle devam ediyor: “İnventram Preferred Partners da Türkiye’de önemli bir ihtiyacı karşılayan benzersiz bir sistem. Sistemi kurduğumuz günden bu yana bu alanda da önemli başarılar kaydettik. V-Count, Pavo, iUGO, bu sistemin başarısını ortaya koyduğumuz iş ortaklarımızdan bazıları. Bu iş ortaklarımız gibi bizimle Preferred Partners ekosistemi dahilinde çalışmak isteyen, ileri teknoloji üreten start up ya da küçük ve orta ölçekli tüm şirketler web sitemizde yer alan form aracılığı ile bize projelerini iletebilirler. Yeni iş birlikleri için de gün sayıyoruz.”

“80 ÜLKEYE 25 BİN CİHAZ KURULUMU YAPTIK”
DAVRANIŞLARI ANALİZ EDİYOR
V-Count, İnventram Preferred Partners’ın ilk iş ortağı. 2006 yılında ODTÜ Teknokent’te kurulan teknoloji şirketi, mağaza ve alışveriş merkezlerindeki müşteri davranışlarını birçok yönden detaylı analiz eden sistemin yaratıcısı. Mağaza müşterilerinin davranışlarını kameralı kişi sayım, Wi-Fi ve yoğunluk analizi teknolojileri ile analiz ederek markalar için kârlılığı ve verimliliği artırmaları yönünde raporlamalar sunan V-Count, ürün ve hizmetleri ile markaların satış ve pazarlama stratejilerinde yön çizmesine destek oluyor.

“İLK ÇALIŞMAYI ARÇELİK’LE YAPTIK”
Kurulduktan 5 yıl sonra bir yatırımcı – girişimci etkinliğinde İnventram ile tanıştıklarını belirten V-Count Teknoloji CEO’su Demirhan Büyüközcü, İnventram Preferred Partners sistemine katıldıktan sonra neler yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “İlk çalışmamızı Arçelik mağazalarında yaptık. Ardından İnventram ile yaptığımız iş birliğinin getirisi olarak Koçtaş, Tofaş gibi şirketlere hizmet vermeye başladık. ODTÜ Teknokent’te başladığımız yolculuğumuz şu an Amerika’da son kullanıcıya kadar uzandı.

İNSAN SAYMA SİSTEMİ
İnventram ile iş ortaklığı yaptıktan sonra dünya çapında yazılımı, ürün tasarımı, cihaz üretimi ve raporlama hizmetinin hepsini kendi içinde geliştiren, satışını yapan ve satış sonrası destek veren 4 şirketten 1 tanesi olduk. Şu ana kadar 80 ülkeye yaklaşık 25 bin tane cihaz kurulumu yapma başarısına ulaştık. Türkiye’de ilk 2D ve 3D insan sayma sistemini, ilk yoğunluk analizi sistemini, sim kartla da çalışabilen ilk insan sayma sistemini, wi-fi üzerinden müşteri davranış analizi yapabilen sistemini geliştiren ilk teknoloji şirketi olmanın gururunu taşıyoruz.

ASELSAN’IN EN ÖNEMLİ ÇÖZÜM ORTAĞI
TASARIM VE ÜRETİM ŞİRKETİ
Orta ölçekli şirket yapısı ile start up şirketlerinden ayrılan Pavo, İnventram Preferred Partners sistemi içerisinde yer alıyor. Şirket, 2003 yılında 3 girişimci ruhlu elektronik mühendisi tarafından kuruldu. Bugün 190 kişilik bir tümleşik elektronik sistemler tasarım ve üretim şirketi konumuna gelen Pavo, insansız hava aracı iç haberleşme sisteminden, araç, insan, hayvan ve hasta takibi için kullanılabilecek bluetooth üzerinden ticari ürünlerle entegre edilebilecek giyilebilir bilgisayara kadar birçok farklı ürün portföyüne sahip. Pavo aynı zamanda Aselsan’ın elektronik tasarım ve IP tabanlı ürünler alanlarındaki en önemli stratejik çözüm ortağı olarak öne çıkıyor.

“KOÇ’A YERLİ TEKNOLOJİ SUNUYORUZ”
Pavo Yönetim Kurulu Başkanı Kutsal Anıl, 2012 yılında Tofaş için geliştirilen bir proje sürecinde İnventram ile bir araya geldiklerini söylüyor. Pavo’nun İnventram Preferred Partners içinde yer almasıyla birlikte otomotiv sektörüne çeşitli ürün, üretim ve tasarım projeleri sunduklarını anlatan Anıl, “İnventram ile yaklaşık 5 yıl önce başlattığımız iş birliğimizi hâlâ sürdürüyoruz. İş birliğimiz kapsamında özellikle Koç Topluluğu Şirketleri’ne yüzde 100 yerli ürünler ve teknolojiler sunmaya devam ediyoruz” diyor.

EKONOMİK SÜRÜŞ
İnventram Preferred Partners ekosistemi içinde büyüyerek başarısını Koç Topluluğu Şirketleri içerisine taşıyan bir diğer şirket ise iUGO. Sürücü kaynaklı trafik kazalarını azaltma ve sürücülere yakıt tasarrufu sağlama amacıyla 2015 yılında Türkiye’de faaliyetlerine başlayan iUGO, otomotiv sektörüne hizmet veriyor.

EKOSİSTEMİN GETİRİSİ
iUGO Kurucu Ortağı Evren Özatay, sisteme ve çalışmalarına ilişkin şu bilgileri veriyor: “Bir start up etkinliğinde yaptığımız kısa bir sunum ile İnventram Preferred Partners ekosistemine girme hedefimizi gerçekleştirdik. Koç Grubu’nun otomotiv sektöründeki ağırlığı ve bizim bu sektöre hizmet veriyor olmamız da önemli etkenlerdendi. Ekosistemin getirisi olarak grubun çatısı altında üretilen her bir aracı potansiyel fırsat olarak görüyor, bunun içinde projelerimizi doğru kişilerle paylaşma şansını yakalıyoruz. Ülkemizde yeni gelişmeye başlayan girişimcilik ve yatırımcılık ekosisteminde çok farklı bir anlayışla yönetilen İnventram ile atılan her adımın sonuç odaklı, farklılıkları ortaya çıkaran ve çözümlerin satış gelirlerine dönüşmesini kolaylaştıran bir etki yarattığını görmek bize büyük bir güç katıyor”.

“HER ARACI POTANSİYEL FIRSAT OLARAK GÖRÜYORUZ”

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.