İTÜ ÇEKİRDEK yeni dönem başvuruları başladı


İTÜ ARI Teknokent bünyesinde 2012 yılında kurulan İTÜ Çekirdek’in yeni dönem başvuruları başladı. Teknolojiye dayalı ürün ve hizmete dönüşebilir girişimi olan her yaştan girişimci, İTÜ Çekirdek’te yerini almak için https://itucekirdek.com/ web sitesi üzerinden başvurusunu gerçekleştirebiliyor.

TÜ ARI Teknokent bünyesinde altı yıldır faaliyetlerini sürdüren ve bugüne kadar katılan girişimcilerin 40 milyon TL’yi aşan yatırım aldığı Türkiye’nin en önemli girişimcilik programlarından İTÜ Çekirdek’in 2018 başvuruları başladı. Teknolojiye dayalı ürün ve hizmete dönüşebilir girişimi olan her yaştan girişimci, İTÜ Çekirdek’te yerini almak için https://itucekirdek.com/ web sitesi üzerinden başvurusunu gerçekleştirebiliyor.

Dünyanın en iyi kuluçka merkezleri arasında yer alan İTÜ Çekirdek’te, girişimciler otomotiv, fintech, insurtech, sağlık, IoT ve platform gibi teknoloji alanlarında başvurularını yapabiliyor. Geçtiğimiz 6 yılda ülke genelinde 1.150 girişimciye destek veren İTÜ Çekirdek’te bugüne kadar 175 firma şirketleşme başarısı göstererek, ticari hayatına başladı.

Girişimcilere sunulan yatırım, satış ve network desteği İTÜ Çekirdek’in girişimcilerine sunduğu en önemli faydalar arasında yer alıyor. Ayrıca bu yıl İTÜ Çekirdek kurumsallarla yaptığı anlaşmalar doğrultusunda girişimcilere “ilk müşteri” deneyimini yaşatmayı hedefliyor. Girişimcilere ilk aşamada 7 hafta süren hızlandırılmış eğitim programı ve geniş bir network ağı ile tanışma imkanı sağlayan İTÜ Çekirdek sürecine kabul edilen girişimciler, her yıl İTÜ Çekirdek’in final etabı olan Big Bang Startup Challenge’da yatırımcıların ve İTÜ Çekirdek paydaşlarının karşısına çıkarak ödül havuzundan pay almaya çalışıyor. 2017 yılında 10 binden fazla başvurunun geldiği İTÜ Çekirdek’te final etkinliğinde girişimlerini sahneleyen 20 finalist ve yatırımcı ilgisi çeken bazı yarı finalist gruplar, ikinci tur yatırımlarını alan İTÜ Çekirdek girişimleriyle birlikte toplam 17 milyon TL’lik hibe ve yatırımlardan pay aldılar.

10 BİN GİRİŞİM ARASINDAN SIYRILDILAR
İTÜ Çekirdek’in final etkinliği Big Bang 2017’de 10 bin girişim arasından sıyrılarak finalde sahne alan 20 girişim; 3DRubber, Axolotbio, Bikoshu, B-Preg, Compocket, Ecogear, Eyedius, GmPly, Hagelson, Hootsumo, Meta-lol, Nanomik, Physhome, Porima, Rofoods Micro Market, Scoutium, Simularge, Sports&Merits, Telegrapher Labs ve TrakTS oldu. Final sahnesinde 17 milyon TL’yi aşan hibe ve yatırımlardan pay almak için kıyasıya mücadele eden girişimler arasında Eyedius, Nanomik ve Scoutium aldıkları yatırım ve ödül miktarıyla ilk üçe girdi. Bu yıl da İTÜ Çekirdek’e başvuran girişimler 17 milyon TL’yi aşan ödül ve yatırımdan pay almak adına çalışmalarını yürütecek.

TÜBİTAK’ın Bireysel Genç Girişim (BİGG) Programı kapsamında üç yıldır girişimcilerin başvurularını kabul eden İTÜ Çekirdek, 2017 yılında BİGG kapsamında verdiği desteklerle, 20 uygulayıcı kuruluş arasından, en fazla girişimcinin desteklenmesini sağlayan kurum oldu. BİGG | İTÜ Çekirdek programının yeni dönem kayıtları ise 14 Şubat 2018 tarihine kadar http://bigg.itucekirdek.com adresinden devam ediyor.

İTÜ ÇEKİRDEK EN BAŞARILI UYGULAYICI KURULUŞ OLDU
Dünyanın en iyi 18, Avrupa’nın en iyi 8’inci kuluçka merkezi İTÜ Çekirdek, 2012 yılından bu yana erken aşama girişimcilere sağladığı 7/24 açık ofis, mentor, seminer ve yatırımcı destekleriyle girişimcilik ekosistemine katkı sunmaya devam ediyor. TÜBİTAK’ın BİGG Programı kapsamında üç yıldır girişimcilerin başvurularını kabul eden İTÜ Çekirdek, 2017 yılında seçtiği 62 girişimin destek almasıyla en başarılı uygulayıcı kuruluş oldu. Seçilen girişimcilere yıl içinde toplam 9 milyon 300 bin TL fon sağlandı.

İTÜ Çekirdek, 2017 yılında aldığı 11 binin üstünde başvuru arasından 785 iş fikrini TÜBİTAK BİGG süreci için de değerlendirdi. Sürece dahil edilen BİGG | İTÜ Çekirdek girişimcileri İTÜ Çekirdek kapsamında düzenlenen seminerlere katılarak, TÜBİTAK BİGG programına özel hazırlanan iş planı ve iş modeli eğitimlerinden faydalandı. Yeni dönem başvuruları almaya başlayan BİGG | İTÜ Çekirdek’in son başvuru tarihi 14 Şubat 2018. Programa dahil edilen girişimciler, BİGG kapsamında 150 bin TL kazanma fırsatının yanında, İTÜ Çekirdek’in düzenlediği Big Bang’de 17 milyon TL’ye aday olma fırsatı elde ediyor. Programa katılmak isteyen adaylar http://bigg.itucekirdek.com/ adresinden başvurularını gerçekleştirebiliyor.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.