İTÜ Çekirdek Insurtech Programı’ndan Girişimlere 1 Milyon TL

Dr. Deniz Tunçalp
Dr. Deniz Tunçalp

İTÜ ARI Teknokent ve sigorta sektörünün önde gelen kurumlarından Agito, Aksigorta, Allianz, AvivaSA, Eureko Sigorta, Güneş Sigorta, HDI Sigorta, Sigorta Cini ve Vakıf Emeklilik güçlerini birleştirerek İTÜ Çekirdek InsurTech Programı’nı hayata geçiriyor.

İTÜ ARI Teknokent öncülüğünde, sigorta sektörünün önde gelen kuruluşları Agito, Aksigorta, Allianz, AvivaSA, Eureko Sigorta, Güneş Sigorta, HDI Sigorta, Sigorta Cini ve Vakıf Emeklilik güçlerini birleştirdi ve İTÜ Çekirdek InsurTech Programı’nı hayata geçirmek için harekete geçti. Programın detayları 15 Ocak 2019, Çarşamba günü İTÜ ARI Teknokent’te gerçekleşen etkinlikle duyuruldu. Program kapsamında sunulan pek çok desteğin yanı sıra girişimlerin sektöre erişimi sağlanacak ve başarılı olan girişimlere 1 milyon TL ödül cansuyu olarak verilecek. İş birliğiyle ilgili olarak İTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü Doç. Dr. Deniz Tunçalp, şöyle konuştu: “İTÜ Çekirdek InsurTech Programı’nda yeni insurtech çözümleri üretecek girişimleri geliştirmek, bu alanda sektörel bir ekosistem oluşturmak, girişimlerin ticarileşmesi ve global başarı hikayeleri oluşturmalarını sağlamak adına, ülkemizin sigorta sektöründeki dev isimlerini bir araya getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Ülkemizin bu değerli kurumları, üniversitelerin girişimcilik kuluçka merkezleri arasında dünyada ilk 5’te yer alan İTÜ Çekirdek Erken Aşama Kuluçka Merkezi’nde başlatılan InsurTech Programı ile girişimcilere destek olarak, kendi sektörlerinin geleceğine yön verecek. Böylelikle İTÜ Çekirdek, sigorta sektörünün de inovasyon merkezi olacak.”

Agito CEO’su Mutlu Uğursal:
“Sigorta sektörü ve start up’lar için çok önemli fırsatlar sunan İTÜ Çekirdek InsurTech Programı’nın bir parçası olmaktan dolayı gurur duyuyoruz. Agito olarak 23 yıllık tecrübemizle sigorta sektörünün ihtiyaçlarına dair farkındalık yaratılması, yeni insurtech çözümlerinin oluşması, yeni iş birlikleri ile sektörün gelişmesi için desteklerimizi sürdürmeye devam edeceğiz.”

Aksigorta Strateji ve Transformasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Esra Öge:
“Yapay zekâ, IoT, big data gibi yeni teknolojilerin sigorta sektörünü çok hızlı etkileyeceğini görüyoruz. Bu yüzden bu teknolojileri Aksigorta olarak en hızlı şekilde iş modellerimize entegre etmemiz gerektiğinin de farkındayız. Hızlı davranabilmek adına da Aksigorta olarak girişimcilerle olası iş birliği fırsatlarını düzenli olarak değerlendiriyoruz. Start up’ların uzmanlıkları ile ortak noktalarımızı belirleyerek, bunu iş birliğine çevirmeye çalışıyoruz.”

Allianz Türkiye Müşteri Yönetimi Direktörü Erkan Işıksal:
“Yeni nesil sigortacılığın öncülüğünü yapma vizyonuyla inovasyon ofisimizle şirket içinde girişimcilik kültürünü oluştururken, ekosistemin inovasyon gücünü şirketimize aktarmak için çalışıyoruz. 2017’den beri desteklediğimiz İTÜ Çekirdek, InsurTech Programı’nın ülkemize ve sigorta sektörüne faydalı olacağını düşünüyor ve programın paydaşlarından biri olduğumuz için mutluluk duyuyoruz.”

AvivaSA İş Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı: Fahri Arkan:
“Hissedarlarımız Aviva ve Sabancı Grubu’nun öncelikli stratejilerinden birisi olan ‘Dijitalleşme’ kapsamda, sigorta sektöründe inovasyonun ve insurtech alanının lideri olmak temel vizyonlarımızdan biri. Ayrıca AvivaSA olarak, inovasyon ve insurtech dünyasında öncü bir konumda yer alarak; Dijital Garaj adını verdiğimiz, dijitalleşme üssümüzde, start up’larla ve teknoloji firmalarıyla stratejik birliktelikler kuruyoruz.”

Eureko Sigorta Genel Müdürü Uco Vegter:
“Eureko Sigorta olarak inovasyon ve girişimciliği desteklemek adına bu yıl İTÜ Çekirdek’in hayata geçirdiği insurtech programında tüm sektörle bir arada olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Sigorta sektörünün artık değişimin eşiğinde olduğu açık. Bazı geleneksel sigorta şirketleri 300 yıldan daha eski. Bu nedenle bu sektörün belki de diğer sektörlerden daha çok, girişimcilerin tutkusuna, yaratıcılığına ve çevikliğine ihtiyacı var.”

Güneş Sigorta Genel Müdürü Atilla Benli:
“Önümüzdeki dönemde sektörde ön plana çıkacak şirketler dijital dönüşümünü tamamlamış şirketler olacak. Dijital dönüşümde başarı ise sektörde yaşanan sorunlara çevik çözüm üretebilen insurtech girişimlerle iş birliğiyle mümkün. Ülkemizde henüz beklenen seviyeye ulaşmayan insurtech sayısı bu program sayesinde artacak; sektör ve girişimciler bu programla bir araya gelecek.”

HDI Sigorta Yönetim Bilgi Sistemleri Grup Müdürü Emrah Çalık:
“İTÜ Çekirdek’i daha önceden de yakından takip ediyorduk. Uzun süredir dolaylı yoldan parçası olduğumuz bu oluşumun, insurtech programı olarak hayata geçmesi ile resmi bir destekçisi konumuna geldik. Programın bu yılki katılımcılarına baktığımız zaman sigorta sektörünün hayat, hayat dışı şirketlerinden teknoloji sağlayıcılarına hatta dağıtım kanallarına kadar uzanana geniş bir dağılımı söz konusu. Bu açıdan oldukça verimli bir yıl olacağını öngörüyoruz.”

Sigorta Cini Genel Müdürü Erdem Aydınlı:
“Sigortalanma ihtiyacına yönelik farkındalığın yetersizliği, sektörün en temel sorunlarından biri. Sigorta Cini olarak sigorta ürünlerinin faydasını ortaya koymak, bu ürünleri kullanmaya ikna etmek ve sektördeki bilinci artırmayı amaçlıyor; sigorta mağazacılığı, online sigorta karşılaştırması, ücretsiz danışmanlık gibi hizmetler sunuyoruz. Sigortacılıkta yenilikçi projeler geliştirmek üzere bir araya geldiğimiz bu kuluçka merkezinde yer almayı çok değerli buluyoruz.”

Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Özgür Obalı:
“İTÜ Çekirdek ekibiyle gerçekleştirilen bu program sayesinde kurulan sanayi-üniversite iş birliğini ve aynı rekabet ortamında bulunan şirketlerinin sektörün büyümesi adına bir araya gelmesini, sigorta sektörünün gelişimi açısından son derece önemli buluyoruz. Bu sayede iç süreçlerimizdeki operasyonel verimliliğimizi artırarak şirketlerimizin en değerli varlıklarına yani müşterilerine daha kaliteli ve dijital bir deneyim yaşatabileceğiz.”

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.