Farkındalığı artırmaya çalışıyoruz

Bilkent CYBERPARK COVID-19 salgınıyla birlikte ilk harekete geçen kurumlardan biri oldu. Teknopark, bütün süreçlerini dijital ortama geçirirken etkinliklerini de online’a taşıdı.

BIOSYS, SENTEBİOLAB, A2 Teknoloji, Omegadata ve Smartsoft gibi Bilkent CYBERPARK bünyesindeki girişimler de salgınla mücadeleye katkı sağlamak için önemli bir performans ortaya koyuyor.

Dünyayı saran ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından pandemi olarak ilan edilen yeni tip korona virüs (COVID-19) salgınının ülkemizde görülmesi ile birçok kurum ve kuruluş gibi Bilkent CYBERPARK da hızlı bir şekilde temizlik ve hijyen unsurları başta olmak üzere tüm önlemlerini aldı.

En önemli öncelikleri olan şirketlerinin ve çalışanlarının güvenliği ve sağlığı için bu mücadelede ilk günden itibaren tedbiri elden bırakmadan çalışmalarını aktif bir şekilde yürütmeye devam ettiklerini belirten Bilkent CYBERPARK Genel Müdürü Faruk Inaltekin, bu konuda aldıkları önlemleri de şöyle sıralıyor: “Ortak alanların genel temizliğine ek olarak her gün özel solüsyonlarla dezenfekte işlemleri yaptırıyoruz.

En önemli tedbirlerden biri olan el temizliğini desteklemek amacıyla tüm bina girişlerine otomatik dispenserli el antiseptikleri yerleştirdik. Yemekhanelerimizde açık servis yerine sıcak kumanya sistemine geçtik. Etkinliklerimizi iptal ettik ya da online hale getirdik. Sağlık Bakanlığı’nın talimatları doğrultusunda da tüm şirketlerimizi ve personelimizi konu hakkında detaylı olarak bilgilendirdik.”

2 AY KİRA ALINMAYACAK

Bu süreç içinde, bakanlığın verdiği onay çerçevesinde şirket personelinin teşvik dahilinde evden çalışmasının önünü açan Bilkent CYBERPARK, bu konuda yazılımsal ihtiyaçlar da dahil olmak üzere her türlü süreci tamamladı. Artık şirketlerin birçoğu evden çalışıyor.

Bu karara ek olarak bakanlıkça ekonomik destek amaçlı gerçekleştirilen aksiyonlar neticesinde teknoparklarda yer alan kuluçka şirketleriyle kafe, restoran gibi yapılardan iki ay süre ile kira alınmaması ve bölgede yer alan Ar-Ge ve tasarım şirketlerinin kira ödemelerinin iki ay ertelenerek kolaylık sağlanmasında da yine Bilkent CYBERPARK tarafından atılan önemli adımlardan biri.

SÜREÇLER DİJİTALLEŞTİ

Dijitalleşme konusunda önemli çalışmalar yaptıklarını belirten Faruk Inaltekin, neler yaptıklarını da şöyle paylaşıyor: “Birçok süreç artık dijital. Şirketler, daha önce de olduğu gibi proje başvurularını, mevzuat çerçevesinde yapması gereken bildirimleri ve aylık raporları bilgi yönetim sistemimiz üzerinden yapabiliyor.

Elden gelmesi gereken birkaç evrak da şu an online olarak tarafımızca kabul ediliyor. Olası her türlü gecikmeyi de şu aşamada yetkilerimiz dahilinde tolere ediyoruz.

Ayrıca, personelin muafiyetlerine ilişkin kâğıt çıktı olarak ilerlettiğimiz bir evrak sürecimiz var. Her ay şirketler personel listelerini bize getirerek onaylatıyor. Bu, vergi teşvikini bağlayan bir süreç olduğu için hassas bir süreç.

Şu anda bu süreci de elektronik imza marifetiyle tamamen elektronik ortama almak üzere projemizi başlattık. Bir diğer yandan da katma değerli projelerimizi online kanallar üzerinden şirketlerimizle planlayarak şirketlerimizi dijital platformlar üzerinden bir araya getirip etkinliklerimize devam ediyoruz.

Bu çerçevede, salgının sektörümüze etkileri ve gerçekleşen çalışmalar üzerine online paneller ve webinarlar düzenliyoruz. Mevcut süreçlerin nasıl ilerleyeceğini anlatırken diğer taraftan da salgını önlemeye yönelik farkındalığı artırmaya çalışıyoruz.”

5 ŞİRKETİN PERFORMANSI

VENTİLATÖR ÜRETTİ

Bilkent CYBERPARK şirketleri de COVID-19 ile mücadeleye katkı sağlamak adına oldukça etkin çalışmalar gerçekleştiriyor. BİOsYs, şu anda TüBİTAK, Aselsan, Arçelik ve Baykar iş birliğinde yerli solunum cihazının (ventilatör) ilk serisini üreterek (100 adet) teslimatını gerçekleştirdi. Mayıs ayı sonuna kadar 5000 adet daha üretilip Sağlık Bakanlığı’na teslim edilmesi planlanıyor.

ÜRETİM HIZLANACAK

BlOSYS’nin 2012 yılında faaliyetlerine başladığını belirten Faruk İnaltekin, “Bu şirketimiz daha ortada herhangi bir salgın tehlikesi mevcut değilken ventilatör cihazını geliştirdi ve 3 hastane için 15 adet üreterek teslim etti. Yine salgın öncesi bu ürünü seri üretime geçirmeyi planlarken COVID-19 konusu ortaya çıktı ve bu nedenle seri üretim işinin daha hızlı olması gerektiği gündeme geldi” diyor.

1- SAATTE TANI KOYUYOR

SENTEBİOLAB da salgınla mücadelede temel ihtiyaçlardan biri olan tanı kitlerinin üretimini gerçekleştirdi. Şirket tarafından üretilen test kitleri 60 dakikada yüzde 99,9 doğrulukla sonuç veriyor. İnaltekin, “COVID-19 tanı kitinden şu ana kadar yüz bin adedin üzerinde üretilerek teslime hazırlandı. Şu anda ihtiyaç duyulan izin süreçleri devam ediyor” diye konuşuyor.

MESAFE VE MASKE KONTROLÜ

A2 Teknoloji, kamusal alanlar, marketler, fabrikalar gibi yoğunluğun tehlike yarattığı ortamları kontrol eden ve belirli uyarı ve yönlendirmelerle bu tehlikeyi minimum seviyeye çeken “Kişi Takibi ve Maske Kontrol” ürünü geliştirdi. Ürünün, bir alanda bulunan kişi sayılarını tespit ederek kapasite aşımına göre uyarı verdiğini dile getiren İnaltekin, “Alana girişte veya alan içindeki hareket sırasında medikal maske kontrolü yaparak maskesi bulunmayan kişileri uyarıp, alan içerisinde dolaşan kişilerin sosyal mesafe kontrolünü yaparak kurala uymayan kişileri uyarıp raporluyor” diyor.

ÇALIŞANLAR GÜVENDE Mİ?

İletişimin de neredeyse tamamen dijitalleşmesiyle şirket içi iletişiminin verimliliğini sağlamak da yine büyük önem kazandı. İşte Bilkent CYBERPARK şirketlerinden Omega BigData da kurumsal yapılara çalışanlarının güvende olup olmadığını anlık olarak görebildikleri, çalışanlara çeşitli içerik sunabildikleri, yarışmaların yapıldığı, takımlar arası diyalogun güçlendirildiği özel bir uygulama ve portal geliştiriyor.

DİJİTAL EĞİTİM PLATFORMU

Dijital eğitimin büyük önem kazandığı bu süreçte Smartsoft da geliştirdiği özgün kelime öğretme yönteminin konvansiyonel alternatiflerine göre 3 kat daha hızlı ve 5 kat daha kalıcı kelime öğrettiğinin bilimsel olarak gösterilmesi üzerine, “WordTest” markası ile ticari faaliyetlerine başladı. Şirket tüm hizmetlerini web ve mobil kanallardan sunuyor.

100 BİN KİŞİLİK SINAV

Faruk İnaltekin, “WordTest, kelime öğretmenin yanı sıra gramer bilgisi, online kitapları, devasa soru bankaları, aynı anda 100 bin kişiye uygulanabilecek online senkron sınav altyapısı ve deneme sınavları, senkron (canlı) ve asenkron (video) online eğitimler de dahil olmak üzere 30’dan fazla başlık altında hizmet sunan Türkiye’nin en büyük İngilizce eğitim sitesi konumuna geldi” diye konuşuyor.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.