Bilişim ekosistemi Netaş’la zenginleşiyor


Bülent Şeref Şenyürek

Bülent Şeref Şenyürek

Bilişim pazarının öncüsü Netaş, ekosistemi zenginleştiren yenilikçi projeler yürütüyor. Netaş Satış Çözümleri ve Proje Yönetimi Kıdemli Direktörü Bülent Şeref Şenyürek, “Netaş as a Platform ile 30’dan fazla kuruluşa, güçlü Ar-Ge altyapımızı kullanma imkanından iş planları için mentorluk yapmaya ve çözümlerini pozisyonlamaya kadar kapsamlı destek sunuyoruz” diyor.

Türkiye’nin lider sistem entegratörü Netaş, farklı ihtiyaçlara dönük hazırladığı geniş kapsamlı çözümleriyle bilişim sektöründeki öncülüğünü sürdürüyor. Netaş’ın, 800’e yakın mühendise ev sahipliği yapan Ar-Ge’sinde, telekomünikasyondan multimedyaya, siber güvenlikten nesnelerin internetine kadar birçok alanda, özgün çözümler üretiliyor.

Netaş’ın çok yönlü bir kurum olduğunu vurgulayan Netaş Satış Çözümleri ve Proje Yönetimi Kıdemli Direktörü Bülent Şeref Şenyürek, “İş ortaklarımızın finanstan ulaşıma, eğlence yönetiminden sağlık hizmetlerine kadar tüm dikeylerde dijital dönüşüm yolculuklarını yönetiyoruz” diyor. Netaş Satış Çözümleri ve Proje Yönetimi Kıdemli Direktörü Bülent Şeref Şenyürek, start up’larla yaptıkları iş birliklerini ve öne çıkan projelerini Start Up’a anlattı:

ENTEGRATÖRÜN ROLÜ NEDİR?
“2000’li yılların başından itibaren başlayan dijitalleşme süreci özellikle son 10 yılda bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmenin hızına bağlı olarak üstel biçimde ilerlemeye ve tüm sektörleri, bütün segmentlerini de kapsayacak biçimde genişlemeye devam ediyor.

Dijitalleşmeyle ortaya çıkan yeni iş kolları, modelleri, servisleri ve ürünler bir yana bırakıldığında bile farklı sektörlerin farklı ihtiyaçları olduğu göz önüne alındığında, dijitalleşmenin her alana uygulanabilecek az sayıda çözümle altından kalkılamayacak karmaşıklıkta bir süreç olduğu daha belirgin biçimde anlaşılıyor. Sistem entegratörü dediğimiz kurumlar da bu noktada devreye giriyor. Spesifik bir ihtiyaca yönelik farklı komponentleri ve alt sistemlerini entegre ederek çözüm tasarlayıp oluşturan yapılara sistem entegratörü diyoruz.

EKOSİSTEMİN TAM ORTASINDA
Geçtiğimiz yıl 50’nci yıldönümünü kutlayan Netaş Türkiye’nin lider sistem entegratörü dediğimizde, bunu sadece ciro ve pazar payı bakımından söylemiyoruz. Aynı zamanda kendi alanlarında dünyanın önde gelen 120’den fazla teknoloji çözümü sağlayıcısı iş ortağıyla Netaş’ın en geniş çözüm havuzunu sunduğunu da anlatıyoruz.

Netaş çok yönlü bir kurum. Bir yandan bu iş ortaklarımızla finanstan ulaşıma, eğlence yönetiminden sağlık hizmetlerine, enerjiden eğitime tüm dikeylerde kurumların dijital dönüşüm yolculuğunu yönetiyoruz. Bir yandan da 800’e yakın mühendise ev sahipliği yapan Ar-Ge merkezimizde, başta telekomünikasyon olmak üzere, multimedya, internet üzerinden ses iletimi (VoIP), siber güvenlik, nesnelerin interneti (IoT) altyapı ve uygulamaları, büyük veri analitiği ve iş zekası gibi bilişimin farklı alanlarında kendi özgün çözümlerimizi üretiyoruz. Ek olarak teknoloji geliştiricilere yazılım ve test çözümleri sunuyoruz. Netaş, kendi başına geniş bir bilişim ekosisteminin ortasında yer alıyor.

İŞ ORTAKLARININ ÇÖZÜMLERİ
Ekosistemlerin en temel özelliği sürekli olarak evrilmeleri. Dolayısıyla bilişim ekosistemi de sürekli olarak yenilikçi öğelerin eklenmesi, bu öğelerin ekosistem içindeki farklı yapılarla etkileşimi, yeni ürün ve servislerle durmaksızın gelişiyor. İş ortaklarımızın çözümlerinin bu ekosisteme dahil olmasını hızlandırmak, bir yandan da kendi çözüm havuzumuzu genişletmek için ‘Netaş as a Platform’ yapısı ile iş ortaklığı yaptığımız 30’dan fazla kuruluşa, ihtiyaçlarına göre güçlü Ar-Ge altyapımızı kullanmaları için imkan sağlamaktan mekân sunmaya, iş planlarını yapmaları için mentörlük yapmaktan aldığımız projelerde onların çözümlerini pozisyonlamaya kadar çok kapsamlı bir destek sunuyor, bu sayede yeni iş ortakları kazanıyoruz.

Bu kuruluşlar içinde start up’lar da bulunuyor ve start up ekosisteminin iyileştirilmesinin ülkemizin kalkınmasına büyük ölçüde dinamizm getireceğine inanıyoruz. Ülkemizde girişimcilik kültürü her geçen gün gelişiyor. Start up çözümlerinin ekosisteme entegre edilmesi için, platformlar yaratmanın ve ürünlerinin satışına, devamlılığına katkıda bulunmanın önemsenmesi gerektiğine inanıyoruz.

DOĞRUDAN STRATEJİK YATIRIM
Doğrudan stratejik yatırım yaparak 2013 yılında yüzde 10 ortak olduğumuz Kron, yeni nesil teknolojileri kullanarak geliştirdiği patentli, özgün yazılım ürünlerini, bizim etkin pazarlama gücümüzle daha geniş bir müşteri portföyüne sunma olanağı buldu. Kron, Netaş Ar-Ge’siyle birlikte çalışarak hem telekom hem de diğer sektörlerde hizmet verecek ürünler geliştiriyor. Uluslararası pazarlarda da Kron’a referans desteğimiz oluyor.

“PARTNERLERİMİZLE BÜYÜYORUZ”
ORTAK ÇÖZÜMLER Birlikte büyüdüğümüz iş ortaklarımızdan biri olan Servisnet, bünyemizden çıkarak bağımsız bir yapıyla faaliyet gösteriyor. Şirket, Netaş’tan gelen disiplin, şirket kültürü ve kurumsal yapıyı koruyarak veri sistemleri konusunda danışmanlık hizmetleri, endüstriyel yazılımlar, veri merkezi ve bulut teknolojileri alanlarında hizmetler sunuyor. Telekomünikasyon alanındaki müşterilerimiz için yaptığımız projelerde servis ve yazılım partneri olarak yanımızda yer alıyor.

İŞ BİRLİKLERİ SÜRÜYOR Operatörlere yönelik olarak mobil çözümler sunan P.I. Works ile Cezayir’in en büyük mobil operatörü ATM Mobilis’in 2G ve 3G transmisyon altyapısının ve RF network optimizasyonu projesinde birlikte çalıştık. Bu projedeki iş birliğimizle P.I. Works, mobil ağların performans gelişimine yönelik olarak yeni nesil kendi kendini düzenleyen ağ (SON) alanında uluslararası pazarda ayak izini artırma olanağı yakaladı.

“BAŞARILI ORTAKLIKLARIMIZ”
TÜRKÇE SES İŞLEME İTÜ öğrenci ve akademisyenlerinin çabalarıyla kurulan Sestek, ses işleme teknolojisi alanında önemli bir aktör. Türkçe pazarındaki eksik parçayı yerine koydu. Çağrı merkezleri ve otomatik santrallerde kullanılan ses teknolojileri, sesli imza, konuşmayla doğrulamanın yanı sıra konuşma analizini de içeriyor. Yerleşik bir pazarı bulunan Sestek ile çok sayıda iş birliği projesi gerçekleştirdik ve müşterilerimize ortaklaşa çözümler geliştirdik.

YURT DIŞI AÇILIMLAR İş ortaklarımıza bir diğer örnek, Defne Telekomünikasyon. Şirket, gereksiz SMS almamaktan filtrelemeye, çağrı merkezlerinden gelen aramalardan uluslararası trafiğin yönlendirilmesine kadar uzanan geniş bir portföyde yazılım üretiyor. 20’yi aşkın ülkede, 25’ten fazla operatöre çözüm sunuyor. Şirket ile VoIP projelerinde birlikte çalışarak yurt dışı pazarlarda ayak izinin oluşmasına destek olduk.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.