45 Şirkete Yatırım Yapacağız


Albaraka Portföy Yönetimi A.Ş., bu yıl mayıs ayında yeni bir yatırım fonu oluşturdu. Albaraka Portföy Yönetimi A.Ş. Startup Girişim Sermayesi Yatırım Fonu adını taşıyan bu fon, gelecek vadeden teknoloji şirketlerine yatırım yapmayı hedefliyor.

Albaraka Portföy Yönetimi A.Ş. Startup Girişim Sermayesi Yatırım Fonu, Mayıs 2020’de Albaraka Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından Türkiye’nin gelecek vadeden teknoloji şirketlerine yatırım yapmak amacıyla kurulmuş bir girişim sermayesi yatırım fonu.

Girişim Sermayesi Yatırım Fonları Yöneticisi Mustafa Keçeli, fonun iş modelini, girişimciler açısından yaratmayı planladıkları değeri ve hedefleri şöyle anlattı:

İKİ ÖNEMLİ AMAÇ

“Startup GSYF’nin en önde tuttuğu iki önemli amacı var. Bunlardan ilki Türkiye’nin geleceğinin kurgulanmasında başrolü oynayacağını düşündüğümüz girişimcilik ekosistemine kayda değer bir katkı sağlayabilmek.

İkinci amacımız ise Türkiye’nin dijital dönüşümüne ve teknolojik gelişimine katkı sağlayan şirketlerini yatırımcılarla buluşturarak Türkiye yatırım ekosistemine yeni bir alternatif sunabilmek.

200 MİLYON TL’LİK FON

Startup GSYF ile optimum portföy stratejimizden uzaklaşmadan erken aşamadan başlayarak tüm aşamalarda girişimlere yatırım yapmayı planlıyoruz.

Önümüzdeki 4 yıl boyunca fon büyüklüğümüzü 200 milyon TL’ye çıkarmayı ve bu süreçte yaklaşık 45 şirkete yatırım yapmayı hedefliyoruz.

Fonumuzun yapısını oluştururken bireysel ve kurumsal nitelikli yatırımcı statüsündeki yatırımcıların kolay ulaşım sağlayabileceği bir fon yapısı kurgulamaya çalıştık. Nitelikli yatırımcı statüsündeki yatırımcılar,

13 Ekim’den itibaren Borsa İstanbul Nitelikli Yatırımcı işlemler Pazarı’nda işlem gören fonumuza kendi aracı kurumları vasıtasıyla APYVC koduyla ulaşıp yatırım yapabiliyor.

Bu yatırım sırasında minimum yatırım tutarı gibi bariyerlere takılmayacakları gibi yatırıma kapatılacağı zamana kadar fon süresi boyunca fon portföyünü ve yatırım yaptığı şirketlerdeki gelişmeleri görerek yatırım yapma imkânına sahipler.

“YOL ARKADAŞI OLMAYI HEDEFLİYORUZ”

Girişimlere kaynak sağlamak bizim yetinmek istemediğimiz bir alan. Girişimin global ölçekte kendine yer bulduğu son noktaya kadar yanında yer alan iyi bir yol arkadaşı olmaya çalışıyoruz.

Bunların yanında 45 şirkete toplamda 200 milyon TL kaynak sağlayacak olmak, diğer fonlarımızla beraber önümüzdeki 5 yıl boyunca toplamda 300 milyon TL’nin üzerinde kaynağı girişim ekosistemine aktarmak ve yatırımcılar açısından fon süreleri sonunda kayda değer getiri oranları yaratmak somut olarak sağlamayı amaçladığımız faydalar.

2019 yılı Mart ayından bu yana Fintech GSYF bünyesinde 5 girişime yatırım imkânı bulduk. Startup GSYF bünyesinde 1 yatırımımızı açıkladık. Bugün 4 farklı girişime yatırım taahhütlerimizi verdik ve sözleşme süreçlerinin tamamlanmasını bekliyoruz. Yıl sonuna kadar Startup GSYF’nin en az 8 şirketi portföyünde bulundurmasını amaçlıyoruz.”

3 MİLYAR TL’LİK VARLIK BÜYÜKLÜĞÜ

Albaraka Portföy Yönetimi olarak 6’sı menkul kıymet yatırım fonu, 4’ü gayrimenkul yatırım fonu, 4’ü emeklilik fonu ve 4’ü girişim sermayesi yatırım fonu olmak üzere toplam 18 fonumuzla 3 milyar TL’nin üzerinde varlık büyüklüğünü yönetiyoruz. Girişim sermayesi yatırım fonlarımız alınan taahhütlerle birlikte 385 milyon TL’nin üzerinde bir varlık büyüklüğüne sahip.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.