Polifenollü Zeytin Ekstresını İhraç Ürünü Yapacağız

Bizler Fethiye’de yaşıyoruz. Bu bölgede özel zeytinler kullanarak üretilen zeytinyağların, yöre insanları tarafından asırlardır tedavi amaçlı kullanıldığı biliniyor. Bölgemizde yaptığımız araştırma ve testlerde bazı coğrafi alanlardaki zeytinin diğerlerine nazaran daha fazla fenolik bileşene sahip olduğunu tespit ettik.

Sergül Yücekök / Sidyma Yönetim Kurulu Üyesi

Yaklaşık dört yılı bulan, klinik ve akademik araştırmaları toplamamız ve çalışmamız sonucu yüksek polifenollü özel sıkım zeytin ekstrelerinde insan sağlığı ve güzelliği açısından çok enteresan bulgulara rastladık. Polifenolün sağlığımıza sunduğu katkı oldukça çok.

Kanser, Alzheimer ve yüksek tansiyon gibi rahatsızlıkların önlenmesine destek olurken, kalp sağlığının korunmasına ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı oluyor.

Buradan çıkardığımız sonuçlara dayanarak, verdiğimiz yatırım kararı sonucunda yüksek polifenol üretimi için bize özel optimize edilmiş zeytin ekstresi sıkım sistemini İtalya’dan temin edip kurulumunu yaptık.

Sıkım sırasında kullanılan özel yöntemler sayesinde fenoller yağın içinde hapsedilerek polifenol seviyelerinin değişmemesini sağladık. Bu amaçla Türkiye’de yapılan hem en büyük hem öz kaynakla yapılan yatırıma sahibiz.

“HEDEFİMİZ DAHA SAĞLIKLI BİR YAŞAM”

Ürünümüz çok miktarda üretilebilir bir ürün değil. Diğer üreticilerin üretim aşamasındaki, yemek ve salatalık zeytinyağı 4-8 kg zeytinden 1 litre oranında elde edilirken, Sidyma yağlarında 35-40 kg zeytinden 1 litre yüksek polifenol içeren zeytinyağı elde ediyoruz.

Sıkım sırasında kullanılan özel yöntemler sayesinde fenoller yağın içine hapsediliyor. Dolayısıyla doğanın verdikleriyle sınırlıyız. Çok niş bir konuda üretim yapıyoruz. Dünyadaki rakiplerimizde de durum aynı. Bu sebeple butik bir işletme kurmaya karar verdik.

Ancak bilgi ve teknolojiyle üretilebildiğinden yatırım maliyetlerimiz yüksek. Çevresel faktörlere çok bağlı olmak kaydıyla yılda 6-10 ton üretebiliyoruz. Kuzey Amerika, Avrupa, Japonya gibi bölgelerde litre fiyatı yaklaşık 1.400 TL (180 dolar) civarında olan Yüksek Polifenollü Zeytin Ekstresi iç pazarda ortalama 450 TL civarında.

İlerleyen yıllardaki hedefimiz bölgemizdeki zeytin üreticilerini bilinçlendirerek ve yatırımı artırarak daha fazla üretim yaparak bunu Türkiye’nin ihraç ürünlerinden biri haline getirmek.
Öncelikli hedefimiz, ürettiğimiz bu çok özel ve yüksek polifenollü zeytin ekstrelerini sağlık ve kozmetik alanında bütün dünyaya açıp insanlara hem daha sağlıklı hem daha güzel bir yaşam sunabilmek.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.