Markaları fenomenlerle buluşturuyor


Adana’da uzun yıllardır esnaflık yapan bir aileden geliyorum. Ailemin teşvikiyle çok küçük yaştan itibaren ticaretin içerisinde büyüdüm. Okuldan arta kalan zamanlarımı babamın motor dükkânında geçirirdim. Adana Anadolu Lisesi’ndeyken basketbol bursu kazanarak ISE değişim programı ile ABD’ye gittim. Orada geçirdiğim 1 yıl benim için 4 yıllık okul tecrübesine denktir. Okulun ardından bir enerji fabrikasında yenilenebilir enerji üzerine çalıştım ve bu deneyim hayatımı değiştiren en önemli kırılma noktalarındandır. Üniversite eğitimimi tamamlamak için Türkiye’ye döndüm ve Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği’ne başladım. Okul zamanı 8-10 yaş grubu çocuklara basketbol antrenörlüğü yapmaya devam ettim. Yazları da Amerika, Almanya ve Güney Kore’de şirketlerde çalıştım. Güney Kore’de üretim yapan şirketin Türkiye distribütörlüğünü aldım. Özellikle güneş enerjisine vurgu yaptığım TEDTalks’da bir konuşmam da var. Ayrıca, gerek Türkiye gerek farklı ülkelerden gelen davetler sonucunda girişimcilik alanında seminer ve eğitim çalışmalarım da sözkonusu.

“3 BİN PROJE ARASINDA 1’İNCİ OLDUK”
Son sekiz yıldır ekip olarak web, mobil ve donanım alanında fikirden ürüne pek çok proje geliştirerek girişimcilikle ilgili farklı konularda deneyim sahibi olduk. Projemiz Chain ile ODTÜ’nün düzenlediği YFYİ’de 3 bin proje arasında birinci olarak Webrazzi, Etohum, Teknojumpp ve TEB Girişim Evi tarafından çeşitli ödüllere layık görüldük ve San Francisco Silikon Vadisi T-Jump Girişim Üssü’nde ilk 3 şirketten biri olduk. Yapay zekâ uygulamalarından yenilenebilir enerji alanına kadar gelecek vaat eden teknolojilerle ilgili projeler üreterek bu alandaki deneyimlerimizi geliştirmeye devam ediyoruz. Silikon Vadisi’nde reklam tarafında da farklı denemeler yaptık, yenilikçi ürünler çıkardık ve yarışmalara sunduk. Markaların hedefli reklamlar yapabilmesi konusunda yardıma ihtiyacı olduğunu farkettik. Sosyal medya bunun en önemli kanallarından biri. Markaların burada bulunan mecraları kullanarak insanlara en etkili şekilde hızla ulaşabilmesi şart. Yeni trendlerin ömrü artık çok kısa, markaların da çok hızlı aksiyon göstermesi lazım. Influencer marketing dediğimiz yüksek takipçi sayılarına sahip fenomenlerin sosyal medya hesaplarının bir reklam mecrası olarak kullanılması ise bu ihtiyaca en uygun cevap veren yöntem oldu.

210 MARKAYLA BULUŞMA
İşte son projemiz ViralKing de tam bu ihtiyacı karşılamak üzere 6 ay önce doğdu. Pazara sunduk, pazarın fikirlerini aldık ve ürünü tekrar geliştirdik ve satış başladı. Yalnızca 6 aylık bir platform olmamıza rağmen şu anda 65 milyonluk bir kitle erişimine sahip 500’e yakın fenomenle iletişim, teknoloji, bankacılık, iletişim, tekstil, perakende ve otomotiv sektörlerinden aralarında globallerin de bulunduğu 210 markayı buluşturduk. Biz bu hızlı büyümeyi hem teknik hem operasyonel tarafta uyumlu bir şekilde çalışmaya bağlıyoruz. Şimdiye kadar çok fazla ürün geliştirdiğimiz için ürün geliştirme aşamasını çok hızlı geçebildik. Gerçekten yazılım ve teknik tarafı çok sağlam bir şekilde yapıyor olmamız en büyük avantajlarımızdan biri oldu. Ayrıca markalara aradıkları hızlı, ekonomik, yaratıcı ve etkileyici çözümleri sunarak bunları ayrıntılı analizlerle raporlamamız bizi tercih edilir kıldı. Şu an: Facebook, Twitter, Instagram, YouTube ve Snapchat olmak üzere en aktif beş mecrada çözümler sunuyoruz.

YAZILIMCI OLMAK İSTEYENLERE KARİYER VAADİ
Şenol Balo /EMS Yazılım Yönetim Kurulu Başkanı

EMS Yazılım olarak kuruluşumuzdan bu yana özel yazılımlarımıza ek olarak, MİKRO ERP ailesinin en büyük çözüm ortaklarından biriyiz. Türkiye’nin yanı sıra Rusya, Yunanistan, Bulgaristan, Mısır, Fas ve Dubai’de de teknik destek ve danışmanlık hizmetlerimize devam ediyoruz. 2016 yılında kurumsal kaynak planlaması (ERP) çözümlerinde yerli ya da yabancı teknoloji tarafından müşterilere önerilen çözümlerin yetersizliğinden yola çıkılarak, Hızlı Yazılım Geliştirme Platformu OCTOPOD’u geliştirdik. EMS Yazılım Ar-Ge ekibinin 4 yıllık çalışması, 15 bin saati aşkın test ve uygulama, 100’ü aşkın implementasyon sonunda müşterilerin karşısına çıkmaya hazır hale gelen OCTOPOD sayesinde her şirket, artık kendi ERP modülünü geliştirebilecek. Kullanmak için ileri seviyede yazılımcıya ihtiyaç duymayan OCTOPOD ile toplam 9 saatlik eğitimle herkes yazılım geliştirebiliyor olacak.

SORUNDAN ÇIKAN PLATFORM
OCTOPOD sektör sorunlarından ortaya çıkan bir platform. Sektördeki hazır paket yazılımları müşterinin ihtiyacını tam olarak karşılamıyor, verimlilik yüzde 65’lerde kalıyor. Hazır yazılımın bir şirkete implemantasyonu ise 12-18 ay arası değişiyor. Bu esnada şirketin ihtiyaçları değişiyor. Hatta programları kullanmaya başlayan insan kaynağı değişiyor. Paket yazılımlar hantal, özelleştirilmiş yazılımlar ise yüksek bütçeli. Eğitim süreci bambaşka bir problem. Bu gibi sorunları ortadan kaldırmak için OCTOPOD’u geliştirdik. OCTOPOD yazılımcı olmak isteyen yeni mezunlar için ideal bir proje. Sektörde nitelikli eleman açığı var. Ayrıca çok ciddi bir sirkülasyon bulunuyor. Yazılım geliştirmek uzun bir süreç olduğu için mezunlar başka iş arayışında. OCTOPOD, yazılımcı olmak isteyenlere de bir kariyer vaat ediyor. Sadece 9 saatlik bir eğitimle her yeni mezun, bir OCTOPOD yazılımcısı, bayisi haline gelebilir. OCTOPOD sadece yeni mezunlar için değil girişimci olmak isteyenler için de bir fırsat. OCTOPOD bir hızlı yazılım geliştirme platformu olduğu için OCTOPOD Akademi’den alınacak bedelsiz eğitimin ardından girişimci OCTOPOD üzerinde istediği alana, sektöre, sürece göre kendisi yazılım yapabilir ve bunu bir ürün olarak satışa sunabilir. Bu yeni bir iş kolu.

YETENEK KEŞFETME PLATFORMU
Kemal Kandan/modasky.com.tr
İnsanlar eserlerini ve yeteneklerini sergilemek için uygun platformlar arar. Yeteneklerini sergilemek ve fark edilmek için kendi oluşturdukları hesaplarda paylaşım yaparlar. Tekil paylaşım ile sadece kendi arkadaşlarına ve birkaç ilgili kişiye ulaşırlar. Halbuki bu paylaşımları aynı türden paylaşım yapılan ortamlarda sergilemek hem daha fazla kişiye ulaşmayı sağlar hem daha çabuk keşfedilip daha azimli çalışma isteği doğurur. Bunun için modasky.com.tr’yi beş ay önce faaliyete geçirdik. ModaSky, sadece dans ve ses gibi bir veya iki alanda değil, yazar, grafiker, heykeltıraş, ressam, yazılım, kimya, fizik ve tıp gibi bilimsel alanlarda yetenekli kişilerin elemeye tabi tutulmadan özgürce yetenek sergileme platformu. Burada amaç yetenekli kişilerin hiç zorluk çekmeden fark edilmesini sağlamak. Kaliteli ve özgün yetenek paylaşım platformu olarak modasky.com.tr’ye üye olmak ücretsiz, paylaşım imkanı da sınırsız.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.