“Hayalim yemyeşil bir fabrika”


Birincilikle kazandığım İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Bölümü’nden 1988 yılında mezun oldum. Profesyonel iş hayatıma özel sektörde biyokimya alanında başladım ve kimya sektöründe devam ettim. Bu esnada diagnostik üretimiyle ilgili Almanya’da eğitim gördüm. 2000 yılında Ar-Ge’sini, tasarımlarını ve üretimini kendi yaptığım ürünlerle temizlik sektörüne adım attım. Türkiye’de henüz leke çıkarıcı ürünler bulunmazken Dr. Clean markası altında kendi oluşturduğum özel formüllerle tüketicileri leke çıkarıcı ürünlerle tanıştırdım. Bu marka ile Migros, Carrefour, Metro ve Kipa gibi ulusal ve yerel zincirlerin yanı sıra Almanya, Yunanistan, Hindistan, Rusya, Kazakistan, Irak, Suriye, Mısır, Libya ve Ukrayna gibi farklı ülkelere ihracat yaparak, kimya sektöründe öncü konuma geldik. Tasarladığım bir ürünle 2004 yılında Şikago’da katılmış olduğumuz private label (PLMA) fuarında “yenilik ve tasarım birinciliği” ödülü aldım. 2010 yılında 1K Kimya’yı kurdum.

‘’HighGenic’’ markası ile silikonlu temizleyici, derz temizleyici, evsel leke çıkarıcılar ve leke çıkarma mendilleri gibi birçok “çok amaçlı temizlik ürününü” Türk tüketicisi ile tanıştırdık. HighGenic, kurulduğu yıl Türkiye’nin en büyük market zincirleri olan A101 ve BİM başta olmak üzere, Özdilek gibi pek çok yerel ve ulusal market raflarındaki yerini aldı. Özgün, yenilikçi, hayatı kolaylaştıran ve tüketicilerin işini kolaylaştıran ürün tasarımları ile bugüne kadar 200’den fazla ürünün formülünü geliştirdim. “Narsprin ve HighGenic Silikonlu Temizleyici” hayatımda dönüm noktası yaratan iki önemli ürün. Kendi işimi yapmaya karar verdiğim 2010 yılından beri hiçbir ürünü geliştirirken ne kadar satarım ve ne kadar kazanç sağlarım diye çalışmadım. Motivasyonum hep en iyi ürünü nasıl yaparım ve farklılık katarım isteği oldu. Bundan sonraki hayalim yemyeşil bir fabrika ve sadece doğal ekolojik biyolojik kozmetik ve temizlik ürünleri geliştirmek ve üretmek. Yine formülünü kendi geliştirdiğim ekolojik biyolojik oda kokusu TÜBİTAK’tan proje desteği aldı. Henüz üretilmedi. Çünkü bu ürünlerin üretim maliyeti çok yüksek. Türkiye’de tüketim bu konuda yeteri kadar bilinçli değil, talep az. Ama ileride bunu mutlaka yapmak istiyorum.

GENÇLİK İKSİRİNİN PEŞİNDE
Ben İstanbul Üniversitesi Eğitim Fakültesi mezunuyum. Türkçe öğretmeni olarak bir süre eğitimcilik de yaptım. Ancak bitkilere ve doğal ürünlere her zaman ilgim vardı. Kaz Dağları ve Tibet’te çeşitli bitkilerin cildi yenileyen özelliklerini araştırdım. Uzun süren çalışmalarım sonucunda 2 yıl önce kimyagerlerle de iş birliği içinde kendi kozmetik markamı yarattım. Fenjilyan adını taşıyan marka ile cilt bakım ürünü üretiyoruz. Mottomuz gençlik aktivatörü… Son teknolojiyi kullanarak ve tamamen doğal ürünlerle geliştirdiğimiz ürünlerimiz sağlıklı bir ciltle yaş almak için birçok alternatif sunuyor. Ürünlerimizde doğal hammadde, kök hücre ve aktif maddelerin bileşenleri kullanılıyor. 9 kategoride cildi güçlendiriyor, onarıyor, bakım yapıyor ve gençleştirmeyi vadediyoruz. Perakende kanalında Watsons’da, Boyner.com.tr ve Lidyana’da varız. İlerleyen dönemde markamızın ürün kategorilerini daha da geliştirerek kozmetik sektöründe daha iddialı bir oyuncu olmayı hedefliyoruz.


“YATIRIM ALMAYI PLANLAMIYORUZ”

Annedukkan.com yaklaşık 3 milyon TL’lik bir yatırım sermayesi ile Aralık 2015’te hizmet vermeye başladı. Ardından 2 milyon TL’lik bir yatırımımız daha oldu. 2017 sonuna kadar da toplam sermayemizi 15 milyon TL seviyelerine çekmeyi hedefliyoruz. Annedukkan.com ile kuruluşundan itibaren yaklaşık yüzde 200’lük bir ciro artışı yakaladık. Bu artışın da istikrarlı bir şekilde devam edeceğini öngörüyoruz. Dışarıdan bir yatırım almayı şu aşamada planlamıyoruz. Bunun yanında henüz Türkiye’de olmayan markalarla önemli distribütörlük anlaşmaları gerçekleştiriyoruz. Distribütörlük anlamında ilk adımı dünya doğal emzik kategorisi lideri Danimarka markası Natursutten’i Türkiye’ye getirerek attık. Natursutten’in hemen ardından 50 yıldan fazla süredir yüksek kalite ve güvenlik standartlarına sahip bebek arabası ve araba koltuğu tasarımı ve üretimi yapan Portekiz markası Bébécar’ın da Türkiye distribütörü olduk. Bu tür distribütörlük anlaşmalarımız 2017’de de devam edecek.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.