Girişim havuzumuz oldu


girisim-havuzumuz-oldu1PİLOTT, Türk Telekom Grubu tarafından hayata geçirilen, Türkiye’nin ilk kurumsal girişim hızlandırma programı. 2013’ten beri yürütülen programla şimdiye kadar 21 girişime destek olundu. Türk Telekom Strateji ve İş Geliştirme Başkanı Hakan Dursun, “PİLOTT, Türk Telekom Grubu için bir girişim havuzu halini aldı. Aynı zamanda grup içerisinde de bir motivasyon unsuru olarak yeni iş fikirlerine ulaşma anlamında çok önemli bir kapı açıyor” diye konuşuyor.

Söyleşi / Hakan Dursun
NİLÜFER GÖZÜTOK ÜNAL [email protected]

Telekomünikasyon devi Türk Telekom, geçtiğimiz yıl Türkiye’nin ilk kurumsal girişim hızlandırma programını hayata geçirdi. PİLOTT adını taşıyan bu program, Türkiye’de yenilikçi girişimlerin önünü açmayı hedefliyor. Bu kapsamda start up aşamasındaki girişimlere, çekirdek sermayenin yanı sıra teknik, altyapı ve danışmanlık desteği sağlıyor.

2013 yılında başlattıkları bu programla şimdiye kadar toplam 21 girişime destek olduklarını belirten Türk Telekom Strateji ve İş Geliştirme Başkanı Hakan Dursun, “Toplamda 500 bin TL’lik sermaye desteği yapıldı. 1. dönem girişimlerden biri Türk Telekom Grubu tarafından satın alınırken 3 girişim Türk Telekom’un iş ortağı oldu, 13 girişimle işbirliği süreci devam ediyor. 4 girişim ise yatırım aldı” diyor. Zenginleşmenin yolunun, yenilikçi girişimlerden geçtiğini ifade eden Dursun, bunun için üniversitelerle, özel sektörle, yatırımcılarla, ilgili kamu kurumları ile entegre bir ekosistemin gelişmesi gerektiğini savunuyor. Bu resimde özel sektör tarafının zayıf kaldığına dikkat çekerken, “Türk Telekom olarak biz buradaki boşluğu gördük ve PİLOTT’u hayata geçirdik. Tüm paydaşlar olarak işbirliği içinde ekosistemi büyütmeli ve yenilikçi girişimlerin sayısını artırmalıyız” diye konuşuyor. Türk Telekom Strateji ve İş Geliştirme Başkanı Hakan Dursun, grubun PİLOTT projesini ve bu projeyle neler hedeflediklerini Start Up’a anlattı:

Türk Telekom bünyesinde hayata geçirilen PİLOTT projesi nasıl oluşturuldu?
PİLOTT programı, Türk Telekom Grubu Strateji Başkanlığı’nda çalışan arkadaşlarımızın, dünyada girişimlere desteğin kurumsal tarafta nasıl ve neden yapıldığını araştırarak çok büyük bir hevesle başladıkları bir iş. PİLOTT programını yürüten arkadaşlarımız, önce strateji ve iş geliştirme başkanlığına ardından da CEO’muza bu fikirlerini sundu, kazanımlarımızı anlattı ve PİLOTT ortaya çıktı. Bugün PİLOTT programıyla gerçek anlamda 7/24 özel olarak ilgilenen bir Türk Telekom ekibi var. Bu özelliğiyle PİLOTT, Türk Telekom ekibinin grup içerisindeki başarılı bir girişimcilik hikayesi. Türk Telekom olarak şirket içinden gelen yenilikçi fikirlere çok açığız ve bu fikirleri hayata geçirmek üzere her tür desteği veriyoruz.

Hakan Dursun

Hakan Dursun

“500 BİN TL’LİK DESTEK VERDİK”
Yüzlerce başvuru arasından PİLOTT’a seçilmeye hak kazanan toplam 21 girişime destek olduk. Toplamda 500 bin TL’lik sermaye desteği yapıldı. 1. dönem girişimlerinden birinin projesi, Türk Telekom Grubu tarafından satın alınırken 3 girişim Türk Telekom’un iş ortağı oldu. 13 girişimle işbirliği süreci devam ediyor. 4 girişim ise yatırım aldı. Maddi destek önemli, ancak en önemli nokta girişimlerin gerçek müşteri ihtiyaçlarını belirlemelerine yardımcı olup onlara 35 milyon Türk Telekom Grubu müşterisine ulaşma şansı vermemiz. Erken aşama girişimlerin başarısız olmasının en büyük nedeni, müşteri ihtiyaçlarını bilmemeleri ve müşteriye ulaşacak kanalları bulamamaları.

Program hangi ihtiyaçtan doğdu?
Programı oluştururken ekonomiye kazandırabileceğimiz ve aslında Türk Telekom Grubu’nun da geleceğe dönük ihtiyaçlarını şekillendirecek girişimlerin desteklenmesi en büyük motivasyonumuzdu. Grup olarak, yenilikçilik ve teknoloji ayrılmaz bir parçamız. Buradan hareketle hem Türkiye’de verdiğimiz hizmetleri, girişimcilerin yeni fikirleriyle geliştirmek hem teknoloji desteği alan bu girişimcileri ekonomiye kazandırmak için çalışıyoruz. Bu amaçla PİLOTT programını, girişimcilik ekosisteminin tüm paydaşlarını bir araya getirerek, dünya örneklerini inceleyerek planladık ve Türkiye’nin ilk kurumsal girişim hızlandırma programını hayata geçirdik.

Projenin ana hatları nedir?
Programı Eylül 2013’te hayata geçirdik. Henüz çok genç olmasına rağmen, tıpkı girişimler gibi hızlı ve çevik bir program. 18-40 yaş arasındaki üniversite öğrencileri ya da mezunlarının katılımını hedefliyoruz. Henüz şirketleşmemiş olan girişimciler de 1,5 yaşından genç şirketler de PİLOTT’a başvurabiliyor. Her dönem başında belirli konular ve odak noktaları belirliyoruz. PİLOTT çağrılarını yaparken ekibimiz, üniversite ve teknokentlerde bilgi günleri düzenliyor. Her dönem iki fazdan oluşuyor ve 12 hafta sürüyor. Yapılan başvurular, ön eleme sonrasında Türk Telekom’dan ilgili birimlerin yöneticilerinden oluşan jüri tarafından inceleniyor ve aday girişimlerle yapılan yüz yüze görüşmeler neticesinde birinci faza katılmaya hak kazananlar belirleniyor.

Peki sonrasında süreç nasıl işliyor? Birinci ve ikinci fazda neler oluyor?
Birinci fazda girişimler, girişimcilik eğitimleri, mentor geribildirimleri, müşterilerle yapacakları görüşmeler ve ürün veya servis fikirlerini doğrulamak konusunda çalışıyor. Birinci faz bittikten sonra Türk Telekom’un ilgili birim yöneticilerinden oluşan jüriye 5’er dakikalık sunumlarla girişimlerini anlatıyorlar. Bu sunumun ardından jüri tarafından başarılı bulunanlar 10 haftalık ikinci faza devam etmeye hak kazanıyor. İkinci fazda ise girişimler, girişimcilik özelinde aldıkları eğitimler, Türk Telekom yöneticilerinden ve ekosistemin önde gelen yatırımcı ve girişimcilerinden mentorluk desteğiyle fikirlerini uygulamaya dönüştürecekleri yoğun çalışma sürecine giriyor. Bu fazda girişimcilerimiz, iş modellerinin olgunlaştırılması, müşteri geribildirimlerinin alınması, yatırımcı sunumlarının hazırlanması ve ürünlerinin geliştirilmesi gibi konularda çalışıyor.

Değerlendirme kriterlerinizden bahseder misiniz?
Programın ön eleme ve birinci fazında, işbirliği potansiyeli, fikrin yenilikçiliği, pazar ve rekabet durumu, ekip, büyüme potansiyeli ve gelir modeli seçme kriterleri bizim için çok önemli. İkinci fazda ise ekibin yetkinliği, pazar durumu, iş modeli ve ana fonksiyonları çalışan ürün gibi kriterler öne çıkıyor.

girisim-havuzumuz-oldu2NASIL BİR FIRSAT SUNUYORSUNUZ?
35 milyon Türk Telekom Grubu müşterisine ulaşma şansı veriyoruz.

Seçilen start up’lara ne tür olanaklar sunuluyor?
Öncelikle girişimler, program boyunca ihtiyaç duydukları her türlü temel gereksinimleri elde edebiliyor. Bir başka deyişle program boyunca Türk Telekom’da kurduğumuz PİLOTT ofisini kullanabiliyor, teknik altyapı ve danışmanlık imkanı buluyorlar. Tamamen bu işe odaklı çalışan bir ekiple girişimlerin iş modellerinden yatırımcı sunumlarına, rakip analizlerinden iş planlarına kadar her konuda girişimcilerle birlikte çalışıyoruz. İkinci fazı geçmeye hak kazanan girişimlere ise aynı imkanlara ek olarak, 10 bin TL çekirdek sermaye de sunuluyor. Program boyunca sunum tekniklerinden yatırımcıları ikna etme yetkinliklerine kadar geniş bir alanda mentorların uzmanlıklarından faydalanabiliyorlar. Programdan mezun olan en başarılı 3 ekip, toplam 100 bin TL’lik girişim sermayesine hak kazanıyor ve ABD’de Silikon Vadisi toplantılarına katılıyor. Facebook’tan Google’a, Apple’dan Stanford Üniversitesi’ne kadar çok sayıda başarılı olmuş girişim ofislerini, üniversiteleri ziyaret ediyor, onların deneyimlerini ve iş modelleriyle çalışma prensiplerini öğreniyorlar. Ayrıca Silikon Vadisi’ni ziyaret eden PİLOTT ekipleri, girişimlerini oradaki yatırımcılara anlatma fırsatı buluyor. Silikon Vadisi toplantıları boyunca farklı platformlarda 100’e yakın sunum yapma imkanları oluyor.

Bu yıl ilk üçe girenlerden bahseder misiniz? Onlara kazandıran hangi özellikleri oldu?
Bu yıl programın ikinci döneminde, çok değerli iş fikirleri ilk üçe girmeye hak kazandı ve her üç ekibin de bundan sonraki süreçte çok başarılı bir şekilde yollarına devam edeceğine gönülden inanıyoruz. Birinciliği kazanan ekip, akıllı sürüş değerlendirme ve kaza analiz sistemi geliştiren Marvin oldu. Arama kutucuğu ve detaylı kategorileriyle kullanıcılarının aradıkları ürüne en hızlı şekilde ve en fazla seçenekle ulaşmalarını sağlayan girişim Vitringez.com ikinci olurken, temizlik ile alakalı şirketlerden online sipariş verme imkanı sağlayan Temizlikyolda. com ise üçüncü oldu.

PİLOTT programında, iş fikrinin sadece çok etkileyici ve ihtiyaç duyulan bir alanda olması yetmiyor. Aynı zamanda o girişimin hayatına devam etmesi için doğru bir iş modeline ve uygulama süreçlerine sahip olup olmadığına bakıyoruz. Ayrıca iş fikirlerini doğru ve etkili bir şekilde sunma kabiliyetleri de ön plana çıkıyor. Örneğin, 10 Eylül’de gerçekleştirdiğimiz PİLOTT Girişimcilik Zirvesi’nde, ilk 10 girişim ekibi, iş fikirlerini 3’er dakikada sundu, bunun da eğitimini yine program boyunca verilen eğitimlerde almışlardı.

“EKİP ETKİSİ ÖNEMLİ”
BİRBİRİNİ TAMAMLAMALI Girişimcilere öncelikle ekiplerini çok iyi oluşturmalarını tavsiye ediyoruz. Farklı yetkinliklerle birbirini tamamlayan ve tamamıyla işlerine odaklı çalışan bir ekip, başarı için olmazsa olmazlardan… Çok iyi bir fikir yetkin olmayan bir ekiple başarısız olurken ortalama bir fikir, iyi bir ekiple çok iyi yerlere geliyor.

İHTİYAÇLAR BELİRLENMELİ Bir diğer önemli nokta, müşteri ihtiyaçlarını iyi belirlemeleri. İlk günden itibaren yapılması gereken şey, belirledikleri müşteri kitlesine gidip hipotezlerini doğrulamaları. Biz PİLOTT’ta seçtiğimiz ekiplere ilk günden itibaren bunu öğretiyoruz ve bu doğrulamayı yaparak ürünlerini geliştirmelerini sağlıyoruz. Global olarak baktığımızda da girişimlerinin başarısız olmalarının en büyük nedenlerinden biri bu.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.