Emre Erşahin: Finansal piyasalara odaklandık

2015 yılında kurulan ve şu ana kadar 1.500 gayrimenkul alım satım işlemine aracılık eden Tapu.com, toplam 4,2 milyon dolarlık dört yatırım aldı. Kurucu Emre Erşahin, yaşanan finansal kriz ortamında bankaların elindeki ödenemeyen krediler nedeniyle gayrimenkul varlığının arttığına dikkat çekiyor. Hızla nakde dönmek isteyen bankaların gayrimenkul satışına aracılık ettiklerini ifade eden Erşahin, büyümek için bireysel alıcılardan ziyade finansal piyasalara odaklandıklarını söylüyor.

SİBEL ATİK [email protected]

Emre Erşahin
Emre Erşahin

Tapu.com, gayrimenkulde yatırım, alım ve satışın en canlı olduğu 2015 yılında satış hizmeti sunmak üzere kuruldu. Alıcı ve satıcıyı online bir platformda buluştururken açık artırmayla fiyat belirleme ve ekspertiz raporuyla güvenli bir satış sağlama konusunda öne çıkan girişim, geride bıraktığımız 4 yılda yatırımcıların da ilgisini çekti. Toplam 4 turda 4,2 milyon dolarlık yatırım aldı. Tapu.com Kurucusu Emre Erşahin, şu ana kadar site üzerinden 1.500’e yakın işleme aracılık yaptıklarını belirtiyor. Türkiye çapında gayrimenkul satışı gerçekleştirdiklerinin altını çizen Erşahin, “200 milyon TL’lik satış yapılmasını sağladık” diyor.

Önümüzdeki dönemde Erşahin’in büyüme rotasında finansal kurumlar var. Bankaların elindeki ödenemeyen krediler nedeniyle sayısı hızla artan gayrimenkullerin satışlarıyla büyümeyi planladığını açıklayan Erşahin, “Piyasada takip edebildiğimiz kadarıyla bankaların elindeki gayrimenkul sayısı 20 bin civarında. Bu rakamın önümüzdeki süreçte 40-50 bine ulaşmasını bekliyoruz” diyor. Tapu.com’un kurucusu Emre Erşahin ile girişimcilik hikayesini ve girişimini taşımak istediği noktayı konuştuk:

Tapu.com’un hikayesini anlatır mısınız?
İş hayatına profesyonel olarak başladım. Uzun yıllar Turkcell ve Yandex gibi markalarda çalıştım. Ardından Sahibinden.com’da çalışırken girişimcilikle ilgili fikirler oluşmaya başladı. Çok zaman kaybetmeden 2015’te buradan ayrılarak kendi girişimim için harekete geçtim. Fayda odaklı, şeffaf, her aşamasında vatandaşın her şeyi öğrenebildiği bir modelle tapu satışı yapmak üzere girişimimi hayata geçirdim.

Nasıl bir sisteminiz var?
Tapu.com’un güvenilirliğinin merkezinde, satış için ilana koyulan gayrimenkullerin bağımsız ekspertiz değerleme raporları ve açık ihale ortamı var. Şöyle düşündük: Vatandaş kazıklanma hikayeleri nedeniyle tapu alırken başına iş gelmesinden korkuyor. Bir gayrimenkulün yıkım kararı olduğunu bilmeden alım yapabilirsiniz. Çünkü yıkım kararı, belediyede yazar ve tapu kayıtlarında olmaz. Dolayısıyla bu hikâyelerden yola çıkarak bir girişim hikayesi başlattık. Biz insanların gayrimenkulde kazıklanma sorununu çözmek istedik. Vatandaşı, eksik bilgi ve şişkin fiyatlardan kurtaracak bir sistem kurduk.

Sistemin detaylarını biraz daha paylaşır mısınız?
Bankalar sadece ekspertiz raporuna bakarak ipoteği koyup krediyi veriyor. 12 sayfalık bu kağıda bakıp gayrimenkule bakmadan para veriliyorsa biz de o kağıda bakıp satış yaparız diye düşündüm. Eksik bilgi bırakılmadan yapılan ekspertiz raporları, satışa konu işlemlerde güvenilir bir bilgi kaynağı. Bunlar kanuni statüsü olan belgeler. Banka teminat olarak kabul edebiliyorsa ben de satışa konu yapabilirim. Bizim sistemimizde ekspertiz raporu olmadan satış yapılmıyor.

Alım satım işlemi nasıl gerçekleşiyor? Siteye üye olmak yeterli mi?
Evet, siteye üyelik gerekiyor. Üyelik üzerinden teklif sistemi var. Alıcılar teklif vermek için de belli bir ücret ödüyor. Bunun nedeni de ciddi alıcılarla işlem yapılmak istenmesi. Ekspertiz raporlarına sahip gayrimenkuller teklife açılıyor. Katılımcılar belli sürede toplanan tekliflerle gayrimenkul fiyatını belirliyor. Teklif satıcı tarafından onaylanırsa hızla tapu devir aşamasına geçiliyor. Bu sistemle gayrimenkul fiyatının şeffaf ve rekabetçi bir ortamda, alıcıların teklifleriyle belirlenmesini sağlıyoruz.

Şu ana kadar kaç işleme aracılık yaptınız?
Tapu.com’da şu ana kadar 1.500’e yakın işlem yapıldı. Türkiye çapında gayrimenkul satışı yapıyoruz. Bizim sistemimiz üzerinden yaklaşık 1.500 tapu devri tamamlandı. Toplamda ise yaklaşık 200 milyon TL’lik gayrimenkul satışına aracılık ettik.

Özellikle ne tür gayrimenkul satışları gerçekleştiriyorsunuz? Portföyünüzde ağırlığı ne tür gayrimenkuller oluşturuyor?
Bugüne kadar ağırlıklı olarak yurt çapında ihtiyaç sahiplerine konut satışı yaptık. Tüm zamanlardaki satışlarımızın yüzde 60 civarı konut. Bunun dışında özellikle makroekonomik göstergelerin kötü gittiği 2019 başında büyük tutarlı ticari gayrimenkul alanında oldukça büyüdük ve gelirlerimizi artırdık. Şimdi konut kredisi faizlerinin düşmeye başlamasıyla birlikte yeniden konut satış rakamlarımızın canlandığını görüyoruz. Bunların dışında özellikle arsa yatırımcısına imarlı ve imarsız arsa satışına devam ediyoruz.

Peki ekonomide yaşanan daralmaya rağmen alım satım işlemlerindeki gerileme size nasıl yansıdı?
Türk halkı gayrimenkulü seviyor. Daha önce yılda 2,5 milyon tapu satış işlemi olurken daralma yaşanan bir yılda bu rakam 2 milyonun altına inmiyor. Artan konut faiz oranları nedeniyle konut satışları son 1 yılda düştü ama şimdi yeniden eski seviyelerine geliyor. Daralma sırasında ticari gayrimenkule çok ciddi bir talep oluştu. Biz de bu dönemde fabrika, dükkan, sanayi imarlı arsa satabildiğimizi öğrenmiş olduk. Halkımız yeniden gayrimenkule dönüyor. Uzun vadede gayrimenkul, borsa, faiz, mevduat ve dolara karşı kendini korumuş olması nedeniyle ilgi hep yüksektir.

Müşteri kitlenizi kimler oluşturuyor?
Bugün bizim alıcılarımız, bireysel kullanıcılar. Bunların yanı sıra banka gibi finansal kurumlar da bizim satıcılarımız konumunda. Bankaların elinde ödenemeyen krediler nedeniyle gayrimenkul varlığı artıyor. Biz satıcı kitle adına betonu ve toprağı daha hızlı nakde çevirerek bir fayda yaratıyoruz. Bankalar için bizim önemli tarafımız hızımız. Gayrimenkul satışındaki hız, satıcı için çok önemli. Sadece bankalar değil, leasing ve varlık yönetim şirketleri gibi finansal piyasaların önde gelen aktörlerine de hizmet veriyoruz. Şimdilik finansal kurumlara odaklandık.

Bankaların elindeki gayrimenkullerin toplam sayısı nedir?
Piyasada takip edebildiğimiz kadarıyla bu rakam 20 bin civarında. Bu rakamın önümüzdeki süreçte 40-50 bine ulaşmasını bekliyoruz.

Girişiminiz yatırımcıların da ilgisini çekti. Şu ana kadar kaç yatırım aldınız?
Şu ana kadar dört tur yatırım aldık. Toplamda aldığımız yatırım 4,2 milyon dolar oldu.

Bu yatırımı kimlerden aldınız?
Yatırım turlarını, Earlybird Venture Capital liderliğinde tamamladık. Yatırımcılarımız arasında Aslanoba Capital’ın kurucusu Hasan Aslanoba, Can Yücaoğlu, ayrıca Seha İşmen Özgür ve Banu Küçükel yer alıyor.

Peki Tapu.com’u gelecek 5-10 yılda nereye taşımayı hedefliyorsunuz?
Tapu.com’un ülkemizde yılda yapılan 2 milyonu aşkın tapu satış işleminin yüzde 1-2’sini yapabilmesini hedefliyorum. Bir noktada yurt dışına da açılmayı hayal ediyoruz, ancak Türkiye, bizim iş alanımızda şu an için oldukça büyük bir pazar. Burada yeterince büyümeden yurt dışının şimdilik sadece bir hayal olduğunu söyleyebilirim. n

NE KADARLIK YATIRIM ALDINIZ?
“Dört turda toplam 4,2 milyon dolar yatırım aldık.”

“PARA ALMADAN KAZANDIRAN PLATFORM OLACAK”
ARACILAR KULÜBÜ
Aynı zamanda bir Aracılar Kulübü oluşturduk. Yeni kurduğumuz bu kulüp sayesinde emlakçılar, uygun fiyatlı kurumsal portföylerin satışına aracılık ederek gelir elde edebilecek. Türkiye’de ilk defa emlakçılardan para almadan onlara para kazandırmayı hedefleyen platformda, mevcutta sayısı her gün artan paylaşıma açık yaklaşık 1.000 tapu ve paylaşılmaya hazır 12 milyon TL’den fazla gelir imkanı var.

HİZMET BEDELİ Tapu.com’un tek yetkili satış hakkına sahip olduğu gayrimenkulleri kendi alıcılarıyla buluşturacak olan emlak danışmanları, gerçekleşen tapu devirleri sonrasında Tapu.com tarafından alınan hizmet bedelinin yarısını almaya hak kazanacak. Para almadan para kazandıran platform olacak.

“62 İLDEN 850 ÜYE KATILDI”
HEDEF BİN ÜYE
Aracılar Kulübü’ne kısa sürede 62 ilden 850 üye katıldı. Önümüzdeki dönemde yurt çapında da 1.000 aktif üyeye ulaşmayı hedefliyoruz. Emlakçılar, platform aracılığıyla Aracılar Kulübü’ne üye olduktan sonra paylaşıma açık olan tapuları görebilecek. Yeni tapular paylaşıma çıktıkça kısa mesaj ile haberdar etme özelliğine de sahip olan platforma ücretsiz üye olmak için şimdilik vergi tabelası yeterli. İlerleyen zamanlarda üyelik için taşınmaz ticareti yetki belgesi de aranacak.

ARACININ ROLÜ Emlak ofislerinin Aracılar Kulübü’nde paylaşıma açık tapulardan birine alıcı bulduğunda tek yapması gereken ise tapunun sayfasındaki kod gönderme alanına müşterilerinin ad-soyadı ve telefonunu yazarak ona, hizmet bedeli üzerinden indirim sağlayacak bir kod göndermek. Teklif onaylanıp müşterinin tapu devrini gerçekleştirdiğinde ise aracı Tapu.com tarafından satış esnasında alınan hizmet bedelinin yarısını almaya hak kazanmış olacak.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.