Arda Turan: “Girişimciliği çok sevdim”


Dünyaca ünlü Türk futbolcusu Arda Turan, aynı zamanda bir start up yatırımcısı. Son dönemin başarılı start up’larından Lidyana.com’un ortağı olan Turan, iş fikrini beğendiği ve ortaklarına inandığı için bu girişimde yer aldığını söylüyor. “Açıkçası girişimciliği çok sevdim” diye konuşan Turan, bundan sonra da bu tip yatırımlara devam etmeyi planladığını açıklıyor ve “Daha çok işin içine girip, daha çok bu işte bulunmayı tercih ediyorum” diyor.

“YATIRIMLARA DEVAM EDECEĞİM”
“Şu anda yatırımlarımız da işlerimiz de çok iyi gidiyor. Bundan sonra devam etmeyi düşünüyorum. Daha çok işin içine girip, daha çok bu işte bulunmayı tercih ediyorum.”

M. RAUF ATEŞ
[email protected]

Türkiye’nin dünyaca ünlü futbol oyuncusu Arda Turan, sadece sporda değil girişimcilikte de iddialı. Çocukluğundan itibaren yeni iş fikirlerine ilgi duyan, pazarda su satışı bile yapan Turan, bugün son yılların en başarılı start up girişimlerinden Lidyana’nın ortakları arasında yer alıyor. Türkiye’de bulunduğu süre içinde mutlaka şirketin yönetim kurulu toplantılarına ve etkinliklerine katılıyor. İş fikrini ilk günden itibaren beğendiği şirketin performansından da memnun. Şu ana kadar yapılan işler ve kaydedilen ilerlemeden dolayı her fırsatta ortaklarına teşekkür ediyor. Bu deneyimin kendisini start up dünyasına daha da yakınlaştırdığını ifade ediyor. “Açıkçası girişimciliği çok sevdim. Şu anda yatırımlarımızda işlerimiz de çok iyi gidiyor. Bundan sonra devam etmeyi düşünüyorum. Daha çok işin içine girip daha çok bu işte bulunmayı tercih ediyorum” diye konuşuyor.

arda-turan3

PARASINI NASIL DEĞERLENDİRİYOR?
GAYRİMENKULE YATIRIYORUM
Paramı daha çok gayrimenkule yatırıyorum. Arsa ve iş yeri anlamında değerlendiriyorum. Onun dışında işte, böyle arkadaşlarımın fikirleriyle internet girişimciliği olsun, başka sektörler olsun ufak ufak hepsine yatırımlar yapıyorum.

TİCARETTE ÇOK İYİ DEĞİLİM Ama şunu da söylememde yarar var; şu anda ticaret konusunda çok iyi olduğumu söyleyemem. Bunu da paylaşmakta yarar var.

Turan, birçok yerden de girişim önerileri ve ortaklık teklifleri alıyor. Ama kendisi için samimiyetine inandığı, fikrine güvendiği insanlarla beraber olmanın önemli olduğunu dile getiren Turan, bu nedenle önümüzdeki dönemde yeni girişimlerinde yine Lidyana.com’un ortaklarıyla yola devam etmeyi planlıyor. “Hakan Baş’tan yeni projeler, İsmet ile Saffet’ten yeni heyecanlar bekliyoruz. Bakalım, en kısa zamanda bir şeyler olabilir” diyor.

Turan bir girişimci olarak yeni fırsatları kollarken yurtiçindeki ve yurtdışındaki başarılı girişimleri de yakından takip ediyor. Türkiye’den internet girişimcisi olarak Yemeksepeti.com’un kurucusu Nevzat Aydın’ı ve Gittigidiyor.com’un kurucusu Burak Divanlıoğlu’nu beğeniyor. Yurtdışında ise en büyük girişimci olarak Michael Jordan’ı izliyor. Jordan’ın neden yakın takibinde olduğunu da şöyle paylaşıyor: “Çünkü kariyerinde 9 binden fazla başarısız atış yapmasına, 300’den fazla maç kaybetmesine, 26 maç kazandıracak atış kaçırmasına rağmen başarıyı aramasını takdir ederim. Yetenek maç kazandırır ama zeka ve takım oyunu şampiyonluk getirir. Michael Jordan, kaybetmesine rağmen kazanmaktan vazgeçmeyen bir girişimci, örnek bir sporcudur.”

Başarılı futbolcu Arda Turan, nasıl girişimci olduğunu, yatırımlarını ve gelecek planlarını Start Up’a şöyle anlattı:

Herkesin çocuklukta para kazandıran küçük girişimcilik deneyimi olmuştur. Sizin satışa dayalı bir deneyiminiz oldu mu?
Benim de çocukluk girişimlerim oldu. Küçükken şişenin içine su doldurup pazarda su sattığımız zamanlar olmuştu. İlk girişimciliğim böyle başladı.

Gerçek anlamda ilk paranızı ne zaman kazandınız ve o parayla ne yaptınız ?
İlk paramı, Galatasaray alt yapısındayken kazandım. İlk maaşım, su sattığım paradan sonra kazandığı ilk paraydı.

Bütün maaşımı eve götürdüm. Annem ve babama verdim. Kendime de o maaşın içinden 20 milyon TL ayırmıştım.

KİMİ BEĞENİYOR?
Hakan Baş’ın fikirlerini çok beğeniyorum. Çok yaratıcı ve girişimci bir karaktere sahip.

Lidyana.com’daki girişimcilik maceranız nasıl başladı? Fikir kimden çıktı?
Lidyana.com, tabii Hakan Baş’ın fikriydi. Hakan Baş, fikrini çok sevdiğim dostlarım İsmet Öztanık ve Saffet Ulusoy’a söylemiş. Onlar da bu fikri benimle paylaştı. Onların olduğu bir yerde, fazla düşünmeden her zaman olurum. İkisi de çok sevdiğim, fikirlerine güvendiğim ama her şeyden önce özleri, karakterleri iyi insanlar… Onların önerisiyle böylece bu girişimcilik öyküm başladı. Açıkçası bu girişimden de, bu yatırımdan da çok memnunum. Şirketin yaşadığı ilerlemeden dolayı Hakan Baş’a, İsmet Öztanık’a, Saffet Ulusoy’a ve Lidyana.com’un bütün yöneticilerine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Çünkü benim için hayattaki en önemli kriter, başarı… Başarıyı sağladıkları için, beni başarılı kıldıkları için çok teşekkür ederim.

Lidyana’ya ne kadar vakit ayırıyorsunuz? Şirketle ne düzeyde ilgileniyorsunuz?
Türkiye’de olduğum sürece sürekli olarak Lidyana’nın toplantılarına ve etkinliklerine gitmeye çalışıyorum. Onun dışında sağ olsun Hakan Baş, Lidyana’nın girişimleriyle ilgili beni devamlı bilgilendiriyor. Zaten beni ve Saffet’i temsilen yönetim kurulu toplantılarına İsmet gidiyor. Tabii ki sözleşmeler çok önemli ama benim ilişkilerimin tamamen dostluk, iyi niyet ve sözler üzerine kuruludur.

Lidyana’dan başka girişiminiz var mı?
Şu an itibariyle internet bazında başka girişimim yok. Tabii başka başka yollardan bir sürü yatırım yapıyorum. Onun dışında ise Hakan Baş’tan yeni projeler, İsmet ile Saffet’ten yeni heyecanlar bekliyoruz. Bakalım, en kısa zamanda bir şeyler olabilir.

Size internet ya da başka alanlardan girişim önerileri, ortalık teklifleri geliyor mu?
Birçok yerden girişim önerileri, ortaklık teklifleri geliyor. Ama benim için samimiyetine inandığım, fikrine güvendiğim insanlarla beraber olmak önemli. O yüzden Saffet, İsmet ve Hakan, bunları barındıran kriterlere sahip.

Girişimcilik maceranızın gelecekte nasıl şekilleneceğini düşünüyorsunuz? Futbol sonrasında daha büyük girişimler mümkün olur mu?
Bunun futbol öncesi veya futbol sonrası diye bir durum olacağını düşünmüyorum. Açıkçası girişimciliği çok sevdim. Şu anda yatırımlarımızda işlerimiz de çok iyi gidiyor. Bundan sonra devam etmeyi düşünüyorum. Daha çok işin içine girip, daha çok bu işte bulunmayı tercih ediyorum.

arda-turan2GAYRİMENKUL DIŞINDA NEREYE YATIRIM YAPIYOR?
Arkadaşlarımın fikirleriyle internet girişimciliği olsun, başka sektörler olsun ufak ufak hepsine yatırımlar yapıyorum.

“MICHAEL JORDAN VAZGEÇMEYEN BİR GİRİŞİMCİDİR”
BEĞENDİĞİM KİŞİLER
Türkiye’den takdir ettiğim kişilerin başında Hakan Baş geliyor. Hakan Baş’ı çok beğeniyorum. Ortağım olduğu için değil, fikirlerini de çok beğeniyorum. Daha hayata geçirmediği fikirleri olduğunu da biliyorum. Çok yaratıcı ve girişimci bir karaktere sahip… Onun dışında İsmet kardeşim, gerçekten her alanda iyi bir girişimcidir. İyi işlerin içinde bulunur. İyi araştırır, her sektör için bir fikri vardır.

3 İSMİ TAKDİR EDİYORUM
Türkiye’den Yemeksepeti.com’un kurucusu Nevzat Aydın’ı ve Gittigidiyor.com’un kurucusu Burak Divanlıoğlu’nu beğeniyorum. Burak Bey, son olarak Gittigidiyor’u Ebay’e satma başarısını gösterdi. Doğuş Grubu’nun patronu Ferit Şahenk’i ise “Koşan atları daha büyük yarışlara hazırlayan kişi olarak” çok takdir ediyorum.

ZEKA VE TAKIM OYUNU
Yurtdışında ise en büyük girişimci olarak Michael Jordan’ı beğeniyorum. Kariyerinde 9 binden fazla başarısız atış yapmasına, 300’den fazla maç kaybetmesine, 26 maç kazandıracak atış kaçırmasına rağmen başarıyı aramasını takdir ediyorum. Yetenek maç kazandırır ama zeka ve takım oyunu şampiyonluk getirir. Michael Jordan, kaybetmesine rağmen kazanmaktan vazgeçmeyen bir girişimci, örnek bir sporcudur.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.