Annelik bir iş yarattı


Mommiesbook.com, hamilelikten bebek bakımına beslenmeden spora kadar günümüz kadınının ihtiyacı olan pek çok bilginin yer aldığı bir internet sitesi. Gül Süral tarafından yaratılan site, Süral’ın deneyimlerini yazdığı bir blog’dan hayat buldu. Bugün aylık 9 bin ziyaretçisi var. Gül Süral, bu alanda yeni yatırımlar yapmaya hazırlanıyor.

AYŞEGÜL SAKARYA  [email protected]

annelik-bir-is-yaratti-2Gül Süral, işletme mezunu, tiyatro eğitimi almış, güzellik ve sağlık sektörlerinde çalışmış, hatta dizi oyunculuğu yapmış genç bir kadın… Süral’ın girişimcilik ruhu, anneliğe hazırlandığı sırada ortaya çıkıyor. Hamilelik döneminde ciddi bir bilgi kirliliğiyle karşılaşan Süral, sağlık sektöründe pek çok arkadaşı olduğu için bu süreci atlatıyor. Ancak çevresinde pek çok kadının bu nedenle sorun yaşadığını fark etmesiyle önce bir blog açarak tecrübelerini paylaşmaya başlıyor. Ardından sosyal medyadan aldığı olumlu geri dönüşlerin de verdiği cesaretle yeni girişimler için harekete geçiyor. Girişimci, 2015 Ocak ayında yazılarını Mommiesbook.com markasıyla bir site ve bloğa dönüştürüyor. Sektördeki boşluğu görerek bu alana yatırım yaptığını belirten Gül Süral, şimdiden ciddi bir takipçi sayısına ulaşan sitesiyle yeni projeler peşinde. E-ticaret sitesi kurmaya ve yiyecek- içecek sektörüne adım atmaya hazırlanıyor. Süral’la pek çok girişimciye ilham olacak hikayesini konuştuk…

Kısaca kendinizden bahseder misiniz?
28 yaşında işletme mezunu, tiyatro eğitimi almış, hatta bir dönem oyunculuk yapmış, ailesine düşkün, gezmeyi, keşfetmeyi, bilmeyi seven biriyim. İletişim kurmayı çok sever, yolda, kafede, uçakta her yerde birileriyle tanışırım. Dolayısıyla bir yakınımın bir konuda bilgiye ihtiyacı varsa benim mutlaka onunla ilgili bir tanıdığım vardır ve yardımcı olur.

Blog yazmaya nasıl karar verdiniz?
Doğum sonrası dönemde çevremdeki bütün arkadaşlarım hamileydi. Her şeyle ilgili bana danışıyorlardı ve her gün aynı soruları duyuyordum. Bir gün yine hamile bir arkadaşım “Keşke yazsan” dedi. Hiçbir şeyi öylesine yapmayı sevmeyen mükemmeliyetçi bir tarafım var. Buna rağmen hırslı ve agresif biri değilim. Okuduklarımı ve bildiklerimi insanlara sunmak dışında daha iyi ne yapabilirim diye düşündüm ve adım adım Mommiesbook.com oluşmaya başladı. Sosyal medyadan aldığım son derece olumlu geri dönüşler sonucu takipçilerimin talebiyle iş büyüdü. 2015 Ocak ayında anne-bebek, anne-çocuk paylaşım mecramı Mommiesbook.com markasıyla bir site ve bloğa dönüştürdüm.

Sitenin içeriğinden bahseder misiniz? Önümüzdeki dönemde içeriği geliştirmeye yönelik çalışmalarınız olacak mı?
Burada Türkiye’nin alanında uzman hekimlerinden, beslenme ve diyet uzmanına, pilates hocasından, yemek tarifine kadar günümüz kadınının samimi olarak ihtiyacı olan tüm bilgiler mevcut. İster okuyabilirler isterlerse Mommies TV’den seyredebilirler. İçeriği geliştirmek adına sürekli çalışıyorum. Araştırıyorum, öğreniyorum. Sağlıkta yeni gelişmeleri takip ediyorum, bunları hızlıca okuyucularıma sunuyorum. Her an hekimlerle diyalog halindeyim.

“EN BÜYÜK HEDEFİM”
YALNIZ HİSSETTİKLERİNDE: Annelerin kafalarına bir şey takıldığında, bebeklerinin gözlerine bir şey kaçtığında, kendilerini yalnız hissettiklerinde, kilolarımı nasıl vereceğim diye düşündüklerinde, hangi bebek arabasını alsam dediklerinde, hamilelikte folik asit neden kullanılıyormuş denilen noktada Mommiesbook.com akla gelsin istiyorum.

YÜZDE 100 GÜVEN: Buradan edinecekleri bilginin yüzde 100 doğruluğuna inansınlar ve güvensinler. Benim en az kendileri kadar bebeklerini ve onları düşündüğüme emin olsunlar. En büyük hedefim yüzde 100 güven.

MOMMIESBOOK’UN FARKI NE?
Samimi olması, gerçek deneyim sonuçlarını yazılı ve görsel olarak doğrudan göstermesi.

Peki bu konuda faaliyet gösteren diğer sitelerden farkınız nedir?
Ticari kaygılar uğruna markaların reklamlarını yapmıyorum. Birçok sitede sağlıksız, kimyasal içerikli ürünlerin desteklendiğini görüyorum. Blog içeriği oluştururken, deneyimlediğim ama beni mutsuz eden, dolayısıyla güvenmediğim markaları net bir şekilde yazdım. Bazı markalar bununla ilgili düzeltme istedi. Anlaşma teklif etti. Cevabımı herkesin göreceği şekilde verdim. Benim işim biraz da vicdan işi.

Sizi takip edenlerle nasıl bir ilişkiniz var?
Sitemde beni düzenli takip eden, her doktor kontrolünde ultrason çıktısını gönderen hamile arkadaşlarım var. Hamileliğin son aylarında bunalım yaşayan, lohusalığa biraz erken girenler oluyor. Onlara numaramı veriyor, “Hadi beni ara” diyorum. Bizzat laboratuvar testine gönderip, çok doğal ve güvenilir bir bebek bakım ürünü hakkında yazı yazmak için 40 takla attığımı biliyorum. Böyle bir markanın pazarlama kaygısı ve çalışması olmadığı için üç ay iletişim için uğraştım. Kısacası bu sitede ya uzman görüşü var ya benim doğru olduğuna yüzde 100 inandığım öneriler. Tek derdim herkesin doğru bilgiye kolayca ulaşabilmesi.

HEDEFİNİZ NEDİR?
2015 sonunda aylık ziyaretçi sayısı hedefim, 15 bin. Bugün için aylık ziyaretçi sayımız 9 bin.

GIDA SEKTÖRÜNE GİRECEĞİM
MARKALARLA ANLAŞMALAR
Kurumsal markalarla anlaşmalarımız devam edecek. E-ticaret için ürün tasarımları ve bunların sorunsuz operasyonlarını planlayacağım. Bir de yiyecek- içecek sektörüne küçük bir giriş yapmayı planlıyorum.

annelik-bir-is-yaratti-3İÇERİK ZENGİNLEŞECEK
Çok sağlam bir proje fakat acele etmeden doğru adım atmak çok önemli. Ve tabii ki daha fazla kişiye ulaşabilmek adına içeriği zenginleştireceğim.

Aylık ziyaretçi sayınız nedir?
İnsanlar sizden nasıl haberdar oluyor?
Aylık ziyaretçi sayımız 9 bin. Site şubat ayı itibariyle aktif olmasına ve Adwords’e haziran ayında başlamış olmamıza rağmen sayılarımız oldukça iyi. Facebook reklamları, Instagram, kişisel iletişim ve Adwords sayesinde insanlarla iletişim kuruyoruz. Mommies TV içerisinde yer alan zengin videolu içerikler, bunların sıklığı ve amaca yönelik bir site olması nedeniyle ziyaretçi alıyoruz. Dolayısıyla sitenin ziyaretçi sayısı her ay bir öncekine göre artış gösteriyor.

Anne çocuk sağlığıyla ilgili Türkiye’de nasıl bir açık var. Mommiesbook hangi açığı kapatmayı hedefliyor?
Facebook’ta takipçisi gayet yüksek gruplarda anneler, hamileler birbirlerine ilaçlar öneriyor. Örneğin, “Benim kocam doktor, hamileyken bana mide bulantısı için bu ilacı verdi. Sen de kullan” diyorlar. Sağlık sektörü tecrübem olduğu için ilacı tanıyorum. Kemoterapi hastalarının kullandığı ilaçlar, yan etki olarak mideyi hissizleştiriyor. Bu korkunç bir durum. Bu bir açıktan veya bilgi kirliliğinden ziyade soykırım. Onların önüne geçmek mümkün değil belki, çünkü bambaşka zihniyetler ama Mommiesbook.com önerilerinde önce anne ve bebeği düşünen bir yapı.

Anne çocuk sağlığı konusunda yurtdışında ne tür girişimler hayata geçiyor? Yurtdışını da takip ediyor musunuz?
Özellikle Avrupa ülkelerinde bu konuya ilgi çok. Bizimkisi gibi 360 derece bilgi sunan bir platform yok ama ayrı ayrı yapılıyor. Özellikle doktora ulaşmanın daha zor olduğu İngiltere, Hollanda gibi gelişmiş ülkelerde canlı chat’ler, videolar yaygınlaşmaya başlıyor. Ürün test eden güvenilir siteler de büyümeye başladı. Mommiesbook’un en önemli farkı, samimi olması, gerçek deneyim sonuçlarını yazılı ve görsel olarak doğrudan göstermesi. Ben Türkiye’den sonra platformun yurtdışında da başarılı sonuçlara imza atacağına eminim. Önemli olan bu modeli burada tam olarak oturtmak. Anneler, ihtiyaçları, soruları, bebekler ve çocuklar tüm dünyada aynı.

Siteyi yatırım alarak daha da büyütme planlarınız var mı?
Aslında başta yoktu. Ama siteye ilgi bu kadar hızlı artınca ve daha ben bunu düşünmeden birkaç yatırımcı benden randevu alınca planlarım kendiliğinden oluşuverdi. Profesyonel iş planı ve değerleme raporlarımızı hazırladık, ilk görüşmelerimizi yapıyoruz. Önemli olan bu yatırımların benim hayallerimi ve duruşumu sınırlamadan gelmesi. Bu doğrultuda yakında bir aksiyon alacağımızı öngörüyorum.

annelik-bir-is-yaratti-4Yeni bir site kurmayı veya anne bebek sektöründe farklı bir alana yatırım yapmayı düşünüyor musunuz?
Evet düşünüyorum. Sosyal medya deneyimlerim beni birçok açık alana yönlendirdi. Mommiesbook gebelik, annelik deneyimlerinden oluşan ve herkesin mutlaka bir sorusunun cevabını bulacağı bir platform olma yolunda ilerliyor. Ama görüyorum ki daha başka alanlarda da ben de dahil hepimiz arayış içerisindeyiz. Mommiesbook.com da beni altyapı anlamında oldukça tecrübelendirdi. Üretmeye devam edeceğim.

“4 FARKLI GELİR MODELİM VAR”
VİDEO REKLAMLAR: Dört farklı iş ve gelir modeliyle çalışıyorum. Bunlardan biri video reklam gelirleri. Bu platformda yayınların yapım, gösterim ve reklam geliri var. Bu bölüme talep gittikçe artıyor. Çünkü okumaya vakit bulamayanlar bu yayınları izlemeyi tercih edebiliyor. Çoğunun aklından geçeni ben doğrudan sorduğum, öğrendiğim hatta denediğim için de sonuçları daha etkili olabiliyor.

SOSYAL MEDYA:  İkincisi sosyal medya ve blog mecralarımız. Burada da yine benim deneyimim ve gözümle ürünleri takipçilerimize sunuyorum. Kendim ve kızım için kullanmayacağım ya da yaşamayacağım hiçbir deneyimi takipçilerime aktarmıyorum.

KURUMSAL ETKİNLİKLER: Üçüncüsü kurumsal etkinlikler. Markaları tam hedef kitleleriyle buluşturuyorum. Bunu da Türkiye çapında yapıyoruz. Profesyonel bir ekiple markayı doğrudan kullanıcıları olan “trendsetter”larla ve benim kullanmayı çok sevdiğim “trendshopper”larla buluşturuyoruz.

SADAKATE ETKİSİ: Günümüz modern pazarlamasının en önemli unsurlarından birisi hala “word of mouth” yani ağızdan ağıza pazarlama. Bunu sosyal medya üzerinde sağlayıp tüketicileri hakkınızda konuşturup, bir de kanlı canlı buluşmalarla deneyime dönüştürebiliyorsanız, işte kitaplarda uzun uzun yazılan müşteri sadakatini tam on ikiden vurmuş oluyorsunuz.

E-TİCARETE BAŞLIYOR: Dördüncüsü de yeni başlayacağımız e-ticaret. Özel tasarım ürünler yaptırıyoruz. Sağlık ve kalite benim için en önemli kriter olduğu için altyapı ve hazırlık aşamalarını titizlikle yürütüyorum. Yılsonu ürünler için start vermeyi planlıyorum.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.