Gerilla pazarlama yapıyoruz


PROJE 1 – Erkekpaketi.com, internetten erkek iç giyim ve bakım ürünleri satışı yapıyor. Farkı, abonelikle çalışması. Ürünler abonelere aylık periyotlarla düzenli gönderiliyor. Maço, playboy gibi değişik erkek tiplerine göre farklı paketler hazırladıklarını söyleyen Ersin Mete Ertürk, “Gerilla pazarlama yaparak ve farklılaşarak büyüdük” diyor.

Ersin Mete ERTÜRK

Ersin Mete ERTÜRK

Hazırlayan: Ayçe Tarcan Aksakal   [email protected]

Şirket adı: EME Teknoloji
Marka: Erkekpaketi.com
Girişimci: Ersin Mete Ertürk
Kuruluş tarihi: Haziran 2013
Sektörü: E-ticaret
Faaliyet alanı: Erkek çamaşırı ve bakım ürünleri satışı
Melek yatırımcı: Yok
Sermaye ihtiyacı: Var

Ersin Mete Ertürk, makine mühendisi. Yenilik ve farklılık tutkusu olan bir girişimci. Üniversiteyi bitirdikten sonra kısa süre kendi mesleğiyle ilgili çalıştı. Ardından kendi inşaat şirketini kurdu. Ancak inşaatta rekabetin fazla olması, düşük fiyatla iş yapma gibi sorunlar nedeniyle 5 yıl önce bu sektörden çıktı. Hayatındaki dönüm noktasıysa BBC’de girişimcilerin iş fikirlerinin tanıtıldığı Dragons’Den programını seyretmesi oldu. Programda gördüğü sihirli tahta fikrini çok beğendi ve o akşam projenin sahipleriyle iletişime geçip 6 aylık bir uğraştan sonra Magic Whiteboard denen taşınabilir tahtanın Türkiye temsilciliğini aldı. Hala bu işini devam ettiren Ertürk’ün yeni girişimiyse erkeklere yönelik ürünlerin satıldığı Erkekpaketi.com adlı site oldu. Ertürk, Türkiye’nin erkeklere yönelik abonelik sistemiyle çalışan ilk online ticaret sitesini kurma hikayesini şöyle anlattı:

3’ÜNCÜ GİRİŞİM
“5 yıl önce inşaat işinden çıkarak okuldan arkadaşımla İngiltere’de geliştirilen ve kolayca yazı tahtasına dönüşebilen Magic Whiteboard’un Türkiye temsilciliğini aldık. Bu alanda kısa sürede önemli müşteri kitlesine ulaştık. 1,5 yıl önce de erkeklerin iç çamaşırı, tişört, çorap gibi temel ihtiyaçları için alışverişe çıkmaya üşenmesi ve sürekli eskilerle idare etmesi fikrinden yola çıkarak Erkekpaketi.com’u hayata geçirdik. Erkekler iç çamaşırı ve çorap alışverişinden üşendiği için bu işi genellikle annelerine veya sevgililerine yaptırıyordu. Kendi yaşadığımız problemden tesadüfen ortaya çıkan bu girişim, kısa sürede ciddi bilinirlik elde etti.

“ABONELİK KURDUK”
Kısa bir sürede ciddi bir potansiyel müşteri adayı elde etmemizle projemize başladık. Başlangıçta 100 bin TL’lik bütçeyle yola çıktık. Rakiplerimizden ise iş modelimiz sayesinde farklılaştık. En önemli farklılığımız, alışverişi otomatikleştirmek oldu. Bu yüzden iş modelimiz esnek abonelik üzerine kurulu. Müşterilerimiz siteden hazır ya da kendi oluşturdukları paketleri satın alabiliyor. Daha sonra ‘ayda bir, iki ayda bir veya üç ayda bir gelsin’ seçeneklerinden birini seçerek pakete abone oluyor. Abone olmak istemezlerse de paketlerini normal şekilde satın alabiliyorlar. CEO paketi, sportmen erkek paketi, playboy paketi, 18+ paketi gibi çok ilgi gören paketlerimiz var.

SIRADA KADINLAR VAR
Gerilla pazarlamaya inanıyoruz. Bu yöntemle yapılan kampanyalar, daha fazla ilgi görüyor ve satışlarımızı artırıyor. Paketlerimizin içerisine bazı markaların basit ürünlerini düşük bir ücret karşılığında almaya başladık. Bu kaynaklardan finansmanımızı karşılıyoruz. E-ticaret oldukça maliyetli bir iş olduğu için sermaye ihtiyacımızın olduğu da bir gerçek. Melek yatırımcılardan henüz aldığımız bir destek yok. İstanbul’da gerçekleştirilen Webit Congress’te 848 uluslararası start up arasından en iyi ilk 40’a seçilmemiz de bize uluslararası bilinirlik kazandırdı. Geçen yıla göre yüzde 170 büyüdük. Büyük markalarla stratejik birliktelikler yapma peşindeyiz. Hedefimiz dünyanın en rahat boxer’larını sitemizde satmak. Ayrıca üyelerimizin yüzde 30’u kadın olduğu için onlarla ilgili de birkaç proje planlıyoruz.”

Ayşe ÖREN

Ayşe ÖREN

PROJE 2 – “Akıllı şehirleri hedefliyoruz”
Ayşe Ören, teknoparklar bünyesine kabul edilen ilk tasarımcı. Yaptığı iş, tasarımla teknolojiyi birleştirmek. Akıllı şehirlere yönelik tasarımlar yapmak istediğini söyleyen Ören, Smartables projesiyle yaşam alanlarını daha konforlu, güvenli ve kontrol edebilir hale getirmeyi hedefliyor.

Şirket adı: AO DesignArt Tech
Marka: Smartables
Girişimci: Ayşe Öner
Kuruluş tarihi: Mart 2010
Sektörü: Tasarım
Faaliyet alanı: Mimari ürünlerin tasarımı
Melek yatırımcı: Yok
Sermaye ihtiyacı: Var

Ayşe Ören, ödüllü bir tasarımcı. Dünyanın en önemli tasarım yarışmalarından dereceleri var. Boğaziçi Teknopark’ta yer alan ve kendi adını verdiği şirketi AO DesignArt Tech, bugüne kadar tasarımla teknolojiyi birleştiren ürünleri üretip yurtdışına ihraç etti. “Kendimi bildim bileli tasarım ve sanatın içindeyim” diyen Ören’in teknokentteki yolculuğu ise 2010 yılında Sanayi Bakanlığı’nın teknogirişim sermaye desteği almasıyla başladı. Ören, böylece Türkiye’deki teknoparklarda faaliyet gösteren ilk tasarımcı oldu. Ören’in en önemli projelerinden biri de Smartable adını verdiği daha fazla elektronik içeren hareketli mobilyalar tasarlamak. Önümüzdeki dönemde internetten kontrolü mümkün olan mobilyalara ve akıllı şehir ürünlerinin tasarımına odaklanacağını söyleyen Ören, şirketini ve gelecek planlarını şöyle anlattı:

TEKNOPARKTA KURULDU
“1980 yılında Ankara’da doğdum. T.E.D. Ankara Koleji’ni ve Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü’nü bitirdim. Kendimi bildim bileli kendi işimi yapma, özellikle de sanat ve tasarımla uğraşma isteğim vardı. Her zaman mimariyi, tasarımı ve sanatı sevdim. Sanata, sanatsal akımlara, kültürel etkinliklere ilgi duydum ve takip ettim. Şirketim AO DesignArt’ı ise 2010 yılında Sanayi Bakanlığı’ndan aldığım teknogirişim sermaye desteğiyle kurdum. Böylece AO DesignArt, teknogirişim desteği alarak kurulan ilk tasarım şirketi oldu. Şu an Boğaziçi Üniversitesi teknopark kuruluş şirketleri arasında yer alıyoruz. Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Bölümü’nden Oğuz Eröz’le birlikte yürüttüğümüz iki projemiz var. Bunlardan biri akıllı aydınlatma, diğeri ise akıllı şehirler üzerine.

SMARTABLES PROJESİ
‘Smartables’ ismiyle başladığımız proje, objeleri internet üzerinden bizimle iletişime geçirerek yaşadığımız ortamı daha konforlu, güvenli ve kontrol edebilir hale getirmeyi hedefliyor. Projenin en önemli hedeflerinden biri de Türkiye’de bu konunun nasıl yaygınlaştırılacağını araştırarak, bu alana özel çözümler üretmek. Konutların mimarisini değiştirmek veya radikal değişiklikler yapmak her zaman mümkün değil. Ancak var olan tasarımlar üzerinden bazı geliştirmeler yapılabilir. Örneğin, basit bir aydınlatma elemanını mikro-denetleyiciler ve sensörler sayesinde ortamdaki ısı ve ışık durumuna göre ideal aydınlığa gelecek şekilde yeniden tasarlayabiliriz.

“AÇIK HAVADA BOŞLUK VAR”
Son dönemde mimarinin hangi yöne doğru ilerlediğini araştırırken açık hava mobilyasında kayıp bir halka olduğunu fark ettik. Açık havada masaya oturabilirsiniz. Bardaymışsınız gibi masa başında durabilir ve insanlarla iletişim kurabilirsiniz. Dizüstü bilgisayarla dışarda çalışabilirsiniz, çünkü gittikçe daha çok şehir kablosuz bağlantı imkanı sunuyor. Şehirlerdeki insan sayısı giderek artıyor. İnsanlar dışarıda güzel bir banka oturup dizüstü bilgisayarda çalışma ve e-posta atma imkanı bulamıyor. Halbuki gelecek budur. Yeni projemizde ‘Her şeyin interneti’ (internet of everything-IoE) kapsamında akıllı şehirlere doğru ilerleme sağlayan, teknoloji ve mimariyi birleştiren bir ürün üzerinde çalışmalarımız devam ediyor.”

Sinan İŞÇİMENLER

Sinan İŞÇİMENLER

PROJE 3 – “EMLAKTA BÜYÜMEK İSTİYORUZ”
Emlakdevri.com, emlak uzmanlarıyla mal sahiplerini buluşturan bir site. Sitenin kurucusu Sinan İşçimenler, “Geliştirdiğimiz yazılım sayesinde mal sahiplerine emlaklarının değerleriyle ilgili ücretsiz fiyat tespiti hizmeti veriyoruz” diyor ve ekliyor: “Hedefimiz emlak alanında Türkiye’de ilk akla gelen marka olmak.”

Şirket adı: DEV Net İnternet
Marka: Emlakdevri.com
Girişimciler: Sinan İşçimenler, Ömer İşçimenler
Kuruluş tarihi: Şubat 2013
Sektörü: E-ticaret
Faaliyet alanı: Gayrimenkul
Melek yatırımcı: Yok
Sermaye ihtiyacı: Var

Emlakdevri.com, Amerika’da gayrimenkul ve inşaat alanında eğitim alan 2 erkek kardeşin kurduğu bir site. Kuruculardan büyük kardeş Sinan İşçimenler’in hayatındaki en büyük hobisi, gayrimenkul alıp satmak. İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdikten sonra Amerika’da The Wharton School, University of Pennsylvania’da gayrimenkul ve işletme eğitimi almış. Küçük kardeş Ömer İşçimenler ise Robert Kolej mezunu. Amerika’da inşaat mühendisliği ve mimari okumuş. Emlakdevri.com’un hayata geçmesi ise Sinan İşçimenler’in Amerika’dan Türkiye’ye döndükten sonra kısa bir süre profesyonel yöneticilik yapmasından sonra gerçekleşti. 24 yaşında Yeşil İnşaat’ın CFO’su olan İşçimenler, çalıştığı şirkette ilerleme şansı olmadığını görünce kardeşiyle birlikte girişimci olmaya karar verdiğini anlatıyor:

“GİRİŞİMCİLİĞİ SEÇTİM”
“30 yaşındayım. Amerika’da gayrimenkul ve işletme alanında çift ana dalda lisans eğitimimi tamamladıktan sonra kısa süre çalışma tecrübem oldu. Bank of New York Mellon Yatırım Danışmanlığı’nda gayrimenkul yatırımları uzmanı olarak çalıştım. Ardından da Türkiye’ye döndüm. 24 yaşında Yeşil İnşaat’ın CFO’su oldum. Ancak aile şirketiydi. Burada daha üst pozisyonda görev yapma şansımın olmadığını görünce kendi işimi yapmaya karar verdim. Profesyonel yöneticilik kariyerimi bıraktıktan sonra kendi gayrimenkul şirketimi kurdum.

“ÖZEL YAZILIM GELİŞTİRDİK”
Emlakdevri fikri de kendi inşaat işimizi yaparken online emlak sitelerini kullandığımız sırada gelişti. Bu sitelerin eksik yanlarını görüp daha iyi hizmet sunan ve emlak sahibine de hizmet veren bir site kurmak istedik. İş fikri ise emlak sahibinin daha önce pazarda hizmet almadığını fark etmemizle başladı. Böylece sistemimizin merkezine emlak sahibini koymaya karar verdik. Türkiye’de mal sahibine ücretsiz piyasa fiyatı belirleme hizmeti sunan tek şirket biz olduk. Ücretsiz verdiğimiz bu hizmet tamamen satıcılara yönelik ve gayrimenkulünün piyasa değerini belirlemesini sağlıyor. Bunun için e-değer adını verdiğimiz özel bir yazılım gerçekleştirdik. Buraya mal sahibi, gayrimenkulünün özelliklerini girdiğinde sistem kendisine satacağı emlak için piyasa değerini söylüyor. Bu sayede mal sahibi emlağının gerçek değerini görmüş oluyor.

3 BİN 500 ÜYE VAR
Bizim sistemimiz emlakçılarla mal sahiplerini buluşturuyor. Emlak danışmanlarına mal sahiplerinden oluşan geniş bir portföy sunuyoruz. Kurduğumuz sistemin diğerlerine göre en önemli farkı, mal sahiplerinin direkt ilan verememesi. Bizim sitemimizde direkt emlakçıların ilanları yayınlanıyor. Mal sahiplerinin girdiği ilanları da direkt sistemimize üye emlakçılar görebiliyor. Dolayısıyla biz mal sahiplerinden değil emlakçıları sisteme üye yaparak para kazanıyoruz. Türkiye çapında sistemimizi kullanan 3 bin 500 emlak danışmanı bulunuyor. Sitemize kayıtlı 4 bin 500 de mal sahibi var. Bundan sonra en önemli hedefimiz Emlakdevri’ni emlak denilince ilk akla gelen site yapmak.”

Rahşan TAN, Leslie TANDİYOTİ

Rahşan TAN, Leslie TANDİYOTİ

PROJE 4 – “KOBİ’LERİN FİKİR ANNESİ OLDUK”
İdemama.com, uzun yıllar reklamcılık yapan Rahşan Tan ve Leslie Kandiyoti Mori tarafından kuruldu. İki ortak markalaşmak isteyen KOBİ’lere fikir anneliği yapıyor. Mori, “Bugüne kadar logodan marka yaratmaya kadar 4 binin üzerinde KOBİ’ye hizmet verdik. Sistemimizde 4 bin 500’ün üzerinde tasarımcı bulunuyor” diyor.

Şirket adı: İdemama.com
Girişimciler: Rahşan Tan ve Leslie Kandiyoti Mori
Kuruluş tarihi: Eylül 2011
Sektörü: Pazarlama
Faaliyet alanı: KOBİ’lere yönelik tasarım, marka hizmeti
Melek yatırımcı: Var
Sermaye ihtiyacı: Var

Uzun yıllar aynı ofiste birlikte çalıştıktan sonra girişimci olmaya karar veren eski iş arkadaşlarının sayısı artıyor. Böyle kurulan yeni şirketlerden biri de İdemama. Türkiye’nin en büyük reklam ajanslarından TBWA/İstanbul’da çalışırken yolları kesişen ve daha sonra kendi işlerini kuran girişimciler ise Rahşan Tan ile Leslie Kandiyoti Mori. Ortaklardan Tan, Marmara Üniversitesi Pazarlama ve Satış Yönetimi Bölümü’nden mezun. Diğer ortak Mori ise Amerika’da Northwestern Üniversitesi’nde ekonomi ve iletişim okudu. “Rahşan’la çalışma kültürümüz ve iş anlayışımız çok uyuştuğu için her zaman birlikte bir iş kurmanın hayalini kuruyorduk” diyen Mori, İdemama.com’un kuruluşunu şöyle anlattı:

HEDEF KOBİ’LER
“Büyük reklam verenlerin Türkiye’deki şirketlerin sadece yüzde 1’ini oluşturduğunu gördük. Geriye kalan şirketlerin yüzde 99’u için markalaşma ve tasarım desteği alabilecekleri herhangi bir kaynak yoktu. Biz buradaki ihtiyacı görerek KOBİ’lere ulaşılabilir fiyatlarla profesyonel tasarım ve markalaşma hizmeti sunmak üzere idemama.com’u kurduk. İnternetin yükselişiyle birlikte iletişimin geleceğinin de bu alanda olduğuna karar verdik. Yurtdışında yükselen bir trend olan crowdsourcing’i (bir kişiye yaptırabileceğiniz bir işi, kalabalığa yaptırmak) sevdiğimiz işe adapte ederek çok sayıda KOBİ’ye istediğimiz kalitede hizmet verebileceğimizi gördük. Bugün İdemama.com’da 4 bin 500’ün üzerindeki profesyonel tasarımcıyla logodan broşüre, web sitesi tasarımından ambalaja kadar 32 farklı alanda KOBİ’lere tasarım ve markalaşma hizmeti veriyoruz.

“TÜRKİYE’DE İLK OLDUK”
Profesyonel tasarımcılarla KOBİ’leri bir araya getirerek Türkiye’de ilk ve tek olan bir hizmeti sunuyoruz. Bir tasarım pazaryeri olan İdemama.com, binlerce profesyonel tasarımcının ulaşılabilir fiyatlarla KOBİ’lere tasarım hizmetleri vermesini sağlayarak iletişim ve reklamı KOBİ’ler için lüks olmaktan çıkarttı. KOBİ, tasarım ihtiyacını belirledikten sonra şirketini tanıtacak birkaç basit soruya cevap veriyor ve projesini başlatıyor. Türkiye’nin her ilinden onlarca tasarımcı, sadece o şirkete özel hazırladıkları onlarca tasarımı galeri sayfasına yüklüyor. Şirket, bu alternatifler arasından en beğendiğini seçerek projesini sonlandırıyor.

YÜZDE 400 BÜYÜDÜ
Kendi sermayemizle kurulduk ve biraz büyüdükten sonra girişimize yatırımcılar da ilgi göstermeye başladı. Önce Earlybird Ventures’tan daha sonra da Aslanoba Capital’den yatırım aldık. Ayda yaklaşık 200 proje gerçekleştiriyoruz. Şimdiye kadar 4 binin üzerinde KOBİ’ye hizmet verdik. Son iki yılda yüzde 400 büyüme gerçekleştirdik. Dünyanın en prestijli teknoloji yayınlarından Red Herring tarafından Avrupa’nın en yenilikçi 100 teknoloji şirketi arasında gösterildik. Ayrıca gelişmekte olan ülkelerdeki girişimcileri destekleyen Endeavor Girişimci Adayı seçildik. Hedefimiz, 2017 yılında 19 bin KOBİ’ye hizmet vererek toplam hizmet verilen KOBİ sayısını 40 binin üzerine çıkarmak. Türkiye’de hedeflediğimiz rakamlara ulaştıktan sonra hedefimiz yurtdışına açılmak.”

PROJE 5 – “HERKESE SPOR YAPTIRACAĞIZ”
Spor eğitmeni Serhan Kaygısız tarafından kurulan Evdefitness.com, kişiye özel antrenman programları sunan bir internet sitesi. İnsanların artık sağlıklı yaşama daha çok önem verdiğini belirten Kaygısız, “Evdefitness.com’un amacı Türkiye’nin her yerine büyük spor salonlarındaki sistemi ulaştırabilmek” diyor.

Nil DUMANSIZOĞLU  [email protected]

Serhan KAYGISIZ

Serhan KAYGISIZ

Serhan Kaygısız, spor akademisinden mezun olduktan sonra uzun süre spor merkezlerinde çalıştı, hem eğitmenlik hem yöneticilik yaptı. Ancak aklında hep girişimci olmak vardı. Sonunda kararını verdi. Geçtiğimiz yıl çevresinden de gelen talebi değerlendirerek Evdefitness.com sitesini kurdu. Evdefitness.com kişiye özel antrenman programları sunarken, gerekli spor ekipmanlarını da temin ediyor. “Evdefitness.com’un amacı, Türkiye’nin her yerine büyük spor salonlarındaki sistemi ulaştırabilmek” diyen Kaygısız, hikayesini ve gelecek hedeflerini şöyle anlattı:

Şirket adı: Evdefitness.com
Girişimci: Serhan Kaygısız
Kuruluş tarihi: 2013
Sektörü: Spor, e-ticaret
Faaliyet alanı: Kişiye özel spor dersi ve malzemelerinin satışı
Melek yatırımcı: Yok
Sermaye ihtiyacı: Var

“ÜRÜN DE SATIYORUZ”
Evdefitness.com’u 2013 yılında kurdum. Marmara Üniversitesi Spor Akademisi’nde okurken bir yandan da çalışıyordum. 6 yıl Mayadrom Sports Center’da çalıştım. Daha sonra da Mars Atletich Club’ta 5 yıl yöneticilik yaptım. Aklımda hep Evdefitness.com gibi bir girişim yapmak vardı. Çevremdeki tanıdıklarım, benden evde de rahatlıkla uygulayabilecekleri kendilerine özel antrenman programı istiyordu. Ben de çevremden gelen talepleri ve girişimcilik hedefimi bir araya getirerek Evdefiness.com’u kurmaya karar verdim. Amacımız, bir taraftan kişiye özel antrenman programı verirken diğer taraftan da ihtiyacı olan spor ekipmanlarını sağlamak. Evdefitness.com’dan kişiye özel antrenman programı talep ettiğinizde karşınıza 20 soru çıkıyor. Bu sorulara verilen cevaplar neticesinde, profesyonel hocalarımız sizi analiz ederek ihtiyacınız olan antrenman programını hazırlıyor.

ANADOLU’DAN TALEP FAZLA
Geliştirdiğimiz sistem bir fitness salonuna gidildiği zaman işleyen yöntemle aynı. Diğer taraftan Anadolu’da birçok şehirde büyük fitness salonları ve profesyonel eğitmenler yok veya yeterli değil. Evdefitness.com’un amacı, Türkiye’nin her yerine büyük spor salonlarındaki sistemi ulaştırabilmek. Sitemizdeki antrenman programından yararlanmak için üye olmanız yeterli. Alışveriş yapmak için üye olmanız gerekmiyor. Spor aletleri, spor ayakkabı ve besin takviyelerine kadar geniş bir ürün yelpazemiz var. Antrenman talebinde bulunduğunuzda ilk programı ücretsiz olarak alıyorsunuz. Size özel hazırlanan antrenman programını yaklaşık 15-20 kez uygulamanız gerekiyor. Bunu da 30-45 gün içerisinde yapmalısınız. Hazırlanan antrenman programı kişiye özel olduğu için geri dönüşler memnun edici.

“YENİ MARKALAR GETİRECEĞİZ”
Antrenman programlarını video veya fotoğraf ile görsel olarak destekliyoruz. Eğer anlaşılmayan bir şey olursa hem info hem Facebook üzerinden yardımcı oluyoruz. E-ticaret kısmında ise sipariş edilen ürünler ortalama 2-3 iş günü içerisinde teslim ediliyor. 2014- 2015 döneminde ciro olarak 2 milyon TL hedefliyoruz. Önümüzdeki dönemde, fitness ve spor sektöründe akla gelen ilk marka olmak istiyoruz. Yine önümüzdeki 5 yıl içerisinde Türkiye’de olmayan markaların ve yeni ürünlerin Türkiye distribütörlüğünü planlıyoruz. Bunlar, evde, ofiste, tatilde kullanabileceğiniz pratik ürünler. Yaklaşık 15 yıldan beri bu sektörün içinde olan biri olarak seçtiğimiz bu ürünlerin çok etkili olacağını düşünüyorum.”

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.