Girişimciler işe almada farklı davranır mı?


Şirketinize birini alırken mülakatla seçim sürecini yönetiyoruz. Mülakatlar mutlaka gerekli. Ama yeterli mi? Tabii ki bu sorunun net bir cevabı yok ama deneyimler sadece mülakatla yanılabileceğinizi gösteriyor.

Sina Afra  [email protected]

20 yıldır uçak yolculukları hayatımın değişmez bir parçası. Geçen yıl 120 uçuşum olmuş. Diğer yıllarda da 100’ün altına düşmediğini tahmin ediyorum. Uçağa binerken süreçler hep aynı olduğundan, zamanla kuyruklardaki insanların davranışlarına gözünüz aşina olmaya başlıyor. Pasaport kontrolü yapan memurların ne zaman verimli ne zaman verimsiz olduğunu anlamaya başlamanız gibi… Bunlar içinde en değerli gözlem, güvenlik kontrolündeki davranışlarıdır. Eğer güvenlik kontrolünden hızlı geçmek istiyorsanız, en çok erkeğin olduğu kuyruğu bulmanız lazım.

Kuyruktakiler emekli yaşlarındaysa hemen başka bir güvenlik kontrolüne yönelmek gerekiyor. Ama yaşlar 30-50 arasındaysa doğru kuyruğu bulmuş olabilirsiniz. Hele hele kuyrukta Asyalı erkekler varsa yaşadınız. Kontrolden en hızlı şekilde geçmeyi garantilediniz. Yavaş bir şekilde geçmek isterseniz, yaşlı bir Türk kadın grubundan oluşan bir güvenlik kontrolü kuyruğu bulmaya çalışın. İşin şakası bir yana bu ve buna benzer gözlemlerin bende yaptığı çağrışım, aslında insanları işe almadan önce bazı rutin işlerde izlemenin çok yararlı olacağı doğrultusunda. Genelde şirketinize birini alırken mülakatla seçim sürecini yönetiyoruz. Mülakatlar mutlaka gerekli. Sizinle beraber bir insanı işe almadan mutlaka canlı olarak görmek gerekiyor. Peki, bu yeterli oluyor mu? Tabii ki bu sorunun net bir cevabı yok ama deneyimler sadece mülakatla yanılabileceğinizi gösteriyor.

BENİM YÖNTEMİM: Sizin için çalışacak insanları seçmek, bir girişimin veya bir şirketin en önemli süreçlerinden biri. Burada değişmeyen bir kural var: İyi birini seçerseniz o kendi ekibini oluştururken yine iyi birilerini getirir. Orta düzeyde birini seçerseniz, onun getirdikleri ciddi bir şekilde kötü kalite olmaya başlıyor. Bunun örneklerini Markafoni’de çok net bir şekilde gördüm. Özellikle ekipleri yönetenler ve üst düzey yöneticiler için geçerli olan bir kural. Baştan en iyi adamları seçmek çok önemli. Eskiden beraber çalıştığım insanlar, benim için her zaman birinci derecede tercih kaynağı olmuştur. Markafoni, bunun güzel bir örneği oldu. Aynı şekilde bir süre beraber çalışıp ondan sonra tanıştıktan sonra yeni bir görev vermek başarı şansınızı ciddi bir şekilde artırıyor. Zizigo kurulurken Markafoni İş Geliştirme Müdürü Onur Levent’in, Zizigo’nun ortağı ve genel müdürü olması örneğinde olduğu gibi… Öncesinden bir yıla yakın beraber çalıştığımız bir süreç olmuştu ve onun Zizigo’yu başarıya götüreceğine inancım çok yüksekti. Nitekim öyle oldu. Tabii ki referans da çok önemli bir unsur. Eğer işe almaya düşündüğüm insanla benim bir deneyimim yoksa mutlaka ve mutlaka referans görüşmesi yaparım. Yani onunla beraber çalışmış en azından 3 kişiyi kendi network’lerim üzerinden bulup konuşurum.

“İyi birini seçerseniz o kendi ekibini oluştururken yine iyi birilerini getirir.”

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.