“Üç dönemde 30 mezun verdik”


Özlem Aydın Ayvacı

Özlem Aydın Ayvacı

PİLOTT Programı’nda üç dönem başarıyla tamamlandı.Türk Telekom Strateji ve İş Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı Hakan Dursun, “30 girişim mezun oldu. 18 girişimci ise Silikon Vadisi ziyaretiyle dünyanın en büyük şirketleriyle bir araya geldi” diyor.

Türk Telekom, PİLOTT Programı’nı girişimleri desteklemek, girişimcilik ekosistemini büyütmek ve yenilikçi fikirleri Türkiye’ye katma değer sağlayacak işlere dönüştürmek amacıyla hayata geçirdi. PİLOTT Programı’nın üç dönemi geride kaldı. Türk Telekom Strateji ve İş Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı Hakan Dursun, üç dönemin ardından PİLOTT’la ulaştıkları noktayı ve hedeflerini şöyle anlatıyor:

Özlem Aydın Ayvacı [email protected]

“1.000 BAŞVURU ALDIK”
Ülkemizden çıkıp dünyaya örnek teşkil edebilecek projelere inanarak PİLOTT Programı’na başladık. PİLOTT Programı’nda, girişimcilere sağladığımız en önemli katkılardan biri, girişimcilerimizin gerçek müşteri ihtiyaçları ve iş modelleri üzerinde, alanında uzman yöneticiler ve mentorlarla birlikte çalışıyor olmaları. Girişimciler, gerçek pazar, bilgi birikimi ve işbirliği olanaklarıyla iş modellerini doğrulayıp projelerini hayata geçirme şansı buluyor.

Hakan Dursun

Hakan Dursun

SİLİKON VADİSİ’NE ZİYARET
PİLOTT Programı’nın üç dönemi geride kaldı. Bu süreçte 30 girişim, programımızdan başarıyla mezun olurken 18 PİLOTT girişimcisini Silikon Vadisi’nde yaptığımız ziyaretlerde dünyanın en büyük şirketleriyle bir araya getirdik. Burada gerçekleştirilen toplantılarda, PİLOTT girişimcileri, küresel girişim dünyasının en önemli paydaşlarını yakından tanıma imkanı buldu. Yatırımcılardan akademisyenlere, küresel girişimcilerden farklı alanlarda uzman profesyonellere kadar geniş bir ağa ulaştılar. Girişimciler ayrıca Stanford ile Berkeley Üniversiteleri’nde girişimcilik derslerine katılma imkanı da buldu.”

“START UP’TAN MARKA YARATMANIN İPUÇLARINI ALDIK
PİLOTT Programı’nı tamamlayıp ilk 3’e giren girişimlerden AppAnalytics, Kolay İK ve hrBeyond’un kurucu ekipleri geçtiğimiz günlerde ABD’de Silikon Vadisi’ni ziyaret ettiler. PİLOTT’un başarılı girişimcilerinin Silikon Vadisi izlenimleri şöyle:

VADİDE YAŞAM Hrbeyond kurucuları Hidayet Tunç ve Mükremin Çetinkaya, 2 hafta süren program kapsamında start up ekosisteminin en önemli oyuncularını tanıma şansını yakaladıklarını söylüyor ve şöyle anlatıyor: “Silikon Vadisi’nde yaşamın, öğrenme, büyüme ve yardımlaşma üzerine kurulu olduğunu gördük. Herkes yeni bir şeyler ortaya çıkarma çabasındaydı.
ETKİLEYİCİYDİ LinkedIn’ın kurucu ortağı Allen Blue ve mühendislik grubunun direktörü Pramod Khincha ile tanıştık. Onlardan bir start up’ı bu kadar büyük bir marka haline getirmenin ipuçlarını aldığımızı söyleyebilirim. Silikon Vadisi seyahatinden sonra hrBeyond’u uluslararası hale getirmeye ve altyapımızı buna göre güncellemeye karar verdik.

“VADİ’DEN YATIRIMCILARLA GÖRÜŞÜYORUZ”
PİLOTT Programı’nı birinci olarak tamamlayan AppAnalytics’in kurucu ortağı Taner Akçok, Silikon Vadisi izlenimlerini şöyle aktarıyor:
LINKEDIN’LE İŞBİRLİĞİ
“İki haftalık bir programdı.Birçok start up’la, girişimci hızlandırma programlarıyla ve büyük şirketlerle tanışma fırsatı yakaladık. Facebook, Google, LinkedIn, Intel, HP, CISCO, Evernote gibi büyük şirketlerin yanında 500 Startup, Alchemist Accelerator, Runway Accelerator gibi hızlandırıcıları da ziyaret ettik. Toplamda 40’a yakın toplantı gerçekleştirdiğimiz yoğun ve bir o kadar da faydalı bir programdı. AppAnalytics olarak LinkedIn ile yakın çalışma ve işbirliği fırsatı yakaladık.

INTEL İLHAM VERDİ
Silikon Vadisi’ndeki sermaye gücüne ve oradaki şirketlere baktığımızda koyduğumuz hedeflerin ütopik olmadığını ve başarı hikayelerinden biri olmanın çok da zor olmadığını gözlemledik. Intel’le gerçekleştirdiğimiz toplantı beni oldukça etkiledi. Yeni teknolojilere yaptıkları yatırımların ve üzerinde çalıştıkları AR-GE projelerinin ciddi anlamda geleceği şekillendireceğini düşünüyorum. Pek çok dev şirkete geçmişte ilham verdiği gibi bizlere de ilham verdi. Gezi içerik olarak çok doğru planlanmıştı. İyi bir mentorluk aldık. Türk Telekom ekibine çok teşekkür ederiz. Dünya devi bir şirketle 2016’da bir işbirliği gerçekleştirmek gibi bir çaba içerisindeyiz.”

“ŞİMDİ BÜYÜME ZAMANI”
Kolay İK, PİLOTT Programı’nı ikinci olarak tamamladı. Geçtiğimiz günlerde Galata Business Angels’tan Melih Ödemiş liderliğinde 2 milyon TL değerleme üzerinden bir miktar yatırım aldılar. PİLOTT Programı’nın çok desteğini gördüklerini söyleyen ekip üyeleri Silikon Vadisi’ni de ziyaret etti. Kolay İK’nın kurucuları Efecan Erdur ve Çağlar Yalı, San Francisco’daki Silikon Vadisi deneyimlerini özetle şöyle paylaşıyor:
NETWORK FIRSATI
“Silikon Vadisi’nde özellikle hızlandırma programlarını, köklü şirketleri, büyümüş ve büyümekte olan girişimleri ziyaret etme şansımız oldu. Buralarda kurumsal şirketlerin üst düzey yöneticileriyle, girişimcilerle ve mentorlarla tanıştık. Silikon Vadisi’nde inanılmaz bir rekabetin olduğunu gördük. Neredeyse karşılaştığınız herkes girişimcilik dünyasının içinde, girişim yapmış, girişim yapıyor, girişim yapmayı planlıyor ya da yatırımcı. Bunun yanında çok ciddi mali olanaklar öne çıkıyor. Yatırımcı miktarının fazlalığı ve rekabet, şirketlerin çok hızlı fonlanmasını sağlıyor.
ETKİLEYİCİ YÖNLER
LinkedIn’in kurucularından Allen Blue ile tanışmak ilham vericiydi. Bunun yanında her gittiğimiz şirkette başka bir bilgi, başka bir yenilik gözümüze çarpıyordu. En çok etkilendiğimiz yerlerden biri de Gusto, yani eski adıyla ZenPayroll oldu. Şirket kültürü ve yalın girişim yönetimini uygulama şekilleri etkileyiciydi. En önemli çıkarımlarımız, satışa odaklanma ve küreselleşme planları oldu. Bir girişimin ancak satış yaparak ve büyüyerek ayakta kaldığını görüyorsunuz.
GİRİŞİMCİLİĞİN MERKEZİ
Artık dünyanın girişimcilik merkezinde ne olup bittiğini bilerek yolumuza devam ediyoruz. PİLOTT’un da desteğiyle kuluçka sürecimizi tamamladık. Şimdi büyüme zamanı. 2016’da hızlı bir büyüme göstererek Türkiye’deki KOBİ’lerin hayatını kolaylaştıracak servisler sunacağız.”

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.