Büyümek için doğru strateji gerek


FATOŞ KARAHASAN - fkarahasan@gmail.com

FATOŞ KARAHASAN – [email protected]

İlk aşamada kârlı gibi görünen birçok modelin Türkiye’de büyük başarısızlıklarla hüsrana uğradığını biliyoruz.

E-ticaret 2013’te yüzde 30 civarında büyüdü. BKM tarafından geçen yılın rakamları henüz açıklanmadı. Ancak, sigorta harcamaları çıkarıldıktan sonra yaklaşık 35 milyar TL civarında bir hacim yaratıldığı tahmin ediliyor. Ülkemizde, internet üzerinden alışveriş yapan 10 milyon kullanıcı var. 2014’te pazara 2 milyon yeni müşterinin katılması bekleniyor. Sektörün en büyük oyuncusu hepsiburada.com, yatırımlarına devam ederek rekabet gücünü artırıyor. Son dönemde “Her Şey Ayağına Gelsin” sloganı ile bir tanıtım atağına kalkan kuruluşun genel müdürü İlker Baydar’a markanın başarı sırlarını sorduk.

FARK YARATMA FORMÜLÜ
Yılların getirdiği deneyim ve bilgi birikiminin ışığında sistemimizi geliştiriyoruz. Bu büyük operasyonu sorunsuz bir şekilde yürütebilmek, müşteri deneyimini daha iyi bir hale getirmek ve müşterilerimizin hayatlarını kolaylaştırmak için sürekli çalışıyor, yeni çözümler üretiyoruz. En büyük avantajlarımızdan biri, sunduğumuz seçeneklerin sürekli olarak artması. Müşterilerimiz için farklı ürünleri hepsiburada.com hızı, fiyat avantajı ve güvencesiyle satın almak önemli bir tercih sebebi oluyor. “Hızlı Satın Al”, “Süper Hızlı Gönderi” ve “24 Saatte Kargo” gibi uygulamalarla müşterilerimize mümkün olan en iyi deneyimi sunmaya çalışıyoruz.

GİRİŞİMCİLERE TAVSİYEM
Yeni web girişimcilerine ilk tavsiyemiz, sektörün cazibesine kapılarak, yeterli seviyeye gelmeden pazara dalış yapmamaları olacak. Pazarı analiz edip yaratıcı fikirleri çalışabilir iş modelleriyle birleştirebilen girişimler, geleceğe daha umutla bakabilir. Her girişim pazarın geleceğini etkiliyor. İlk aşamada kârlı gibi görünen birçok modelin Türkiye’de büyük başarısızlıklarla hüsrana uğradığını biliyoruz. Önemli olan tüketicinin ihtiyaçlarını belirlemek ve bu ihtiyaçlarını en kolay ve sorunsuz karşılayabilecek modeller geliştirmek.

MÜŞTERİ MERKEZLİ OLMAK
Kâr etmeyi ve ciro kaygısını tüketici ihtiyaçlarının önünde tutmak girişimlerin sonunu hazırlıyor. E-ticaret yaratıcı iş fikirleriyle birlikte, ciddi sermaye ve bunu akıllıca yönetmeyi gerektiriyor. Koşulsuz müşteri memnuniyeti tüm süreçlerin merkezinde yer almalı. Sektörde bir algı karmaşası var, “hangi siteden hangi hizmeti alabiliriz” sorusunun doğru bir şekilde yanıtlanması gerekiyor. Doğru iletişim ve iş geliştirme stratejileriyle bu algı karmaşası önlenebilir. İnternet evreninde faaliyet gösteren bir şirket olarak, dijital reklama çok önem veriyoruz. TV ise internet platformlarının birçoğunun son yıllarda kullanmaya başladığı, bizim de uzun yıllardır kullandığımız ve gücüne inandığımız bir platform. E-ticaret platformları için ideal iletişim karmasının, online ve offline mecraları dengeleyen ve dönemsel stratejilerle geliştirilen bir karma olması gerektiğini düşünüyoruz.

2014 ÖNGÖRÜLERİ
Mobil uygulamalara ciddi yatırım yapıyoruz. Geçen yıl ciromuzun yüzde 10’unu mobilden sağladık. Gelecekte mobil-ticaretin daha da yükseleceğini öngörüyoruz. Öncelikli hedefimiz müşterimize “daha farklı alanlarda daha farklı seçenekler sunmak” ve halihazırdaki seçeneklerin içerik olarak gelişmesini sağlamak. İş modelimiz bir kişinin, bir ailenin tüm ihtiyaçlarına en iyi seçeneklerle cevap vermek ve bütün bu ihtiyaçları ayaklarına kadar götürmek prensibine dayanıyor.

RAKAMLARLA HEPSİBURADA.COM
Kuruluş: 1998
Üye sayısı: 3 milyon üye
Ziyaretçi sayısı: Ayda 10 milyon
Tekil ziyaretçi: 20 milyon ziyaret
Satış sayısı: 36 kategoride 600 bin ürün. Aylık ortalama 900 bin ürün satışı

ONUR ONAT

ONUR ONAT

YENİ GİRİŞİMLER
GüvenRehberi.com
ONLINE’DA GÜVEN SORUNUNU ÇÖZÜYOR YORUMLARA ULAŞTIRIYOR
2013’te Onur Onat, Alpaslan Topçu ve Rohat Kaya tarafından kurulan GüvenRehberi.com, Türkiye’de tüketicilerin ve şirketlerin gerçek kullanıcı yorumuna ulaşma konusundaki açığı kapatmayı hedefliyor. Onur Onat’ın verdiği bilgiye göre, Türkiye’de internet kullanıcılarının online yorum okuma oranı yüzde 82. Okudukları yorumlardan etkilenme oranıysa yüzde 70. (ABD’de yüzde 73)

GÜVENSİZLİK FAKTÖRÜ
GfK tüketici araştırması sonuçlarına göre, tüketicilerin yüzde 90’ı online alışverişin tercih edilmemesinde en büyük sebebin güvensizlik olduğunu söylüyor. 56 ülkede 28 bin kullanıcı arasında yapılan bir diğer pazar araştırmasına göre, tüketiciler yüzde 92 ile en çok arkadaş ve ailelerinin tavsiyelerine güvenirken, yüzde 70 ile ikinci en çok güvenilen kaynağın online müşteri yorumları olduğunu dile getiriyorlar.

SERTİFİKA VERİYOR
E-ticareti yaygınlaştırmak için gerçek kullanıcıların geri bildirimlerinin ve yorumlarının belirli kriterler çerçevesinde düzenlenmesi çok önemli. GüvenRehberi.com yüksek memnuniyet puanı almış ve kriterleri sağlayabilen online mağazalara “Güvenilir Online Mağaza Sertifikası” veriyor. Bu sertifika, alışveriş sitelerin itibarını artırıyor.

dogukan-pelinDoktorburada.com
TÜM DOKTORLAR BURADA
ÜCRETSİZ BİR PLATFORM
Doktorburada.com, 7/24 online doktor randevusu alınabilen ücretsiz bir platform. Doğukan Dudaroğlu ve Pelin Anlı Bedirhanoğlu tarafından 2012 sonunda kuruldu. Sağlık sektöründeki önemli kişilerden 1 milyon dolar sermaye toplayarak yola çıktı. Mart 2013’te kuruluşa yeni girişimciler katıldı. Site, 2013 Temmuz’da hizmete girdi.

10 KİŞİLİK YATIRIMCI AĞI
10 kişilik yatırımcı ağının içinde, Türkiye sağlık ve ilaç sektöründe üst düzey yöneticilik yapan bireysel melek yatırımcılar bulunuyor. Doktorburada.com’dan özel hastane ve doktor muayenehanelerine web site ve mobil üzerinden ulaşılabiliyor. Kullanıcılar yer, branş ve sigortaya göre doktor araması yapabiliyorlar. Doktorlar hakkında hastaların yaptığı yorumları ve doktor özgeçmiş bilgilerini inceleyebiliyorlar.

GELİR MODELİ
Özel muayenehanelerle, kliniklerle ve özel hastanelerle yapılmış olan teknik entegrasyon sayesinde, doktorların uygun saatlerini görebiliyorlar. Böylece telefon trafiği yaşamadan, randevu alabiliyorlar. Doktorburada.com’un gelir modeli, platformda bilgileri bulunan doktorlardan alınan aylık ücretler üzerine kurulu. Siteye ayda ortalama 100 doktor başvuruyor. Kuruluş, 2014 sonunda Türkiye’nin tüm büyük şehirlerde aktif olacak.

LUIS VON AHN

LUIS VON AHN

Dualingo.com
ÜCRETSİZ DİL EĞİTİMİ
20 MİLYON KULLANICI
Duolingo, dünyada 20 milyon kullanıcıya, internet üzerinden ücretsiz dil eğitimi sunuyor. Google Play ve iTunes, tarafından bir numaralı eğitim uygulaması seçilen platform artık Türkçe de hizmet veriyor. Duolingo’nun kurucu ortağı ve CEO’su Luis von Ahn Türkiye’yi, “Gelişen teknoloji seviyesi ve kullanıcı potansiyeliyle üzerinde yoğunlaşabilecek mükemmel bir bölge” olarak tanımlıyor.

ÇEVİRİLER ÖĞRENCİLERDEN
Apple’ın “iPhone App of the Year” ve Google’ın “Best of the Best Android app of 2013” ödülünün sahibi olan platform “sonsuza kadar ücretsiz” olmayı vaat ediyor. Uzun vadede finansmanını çok ucuza çeviri hizmeti sunarak yapacak. Öğrenciler ücretsiz dil eğitimine ulaşıyor, internet siteleri ise öğrenciler tarafından tercüme ediliyor.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.