Yıkıcı değişim yanınızda


Tüm sektörler değişimleri yakından takip etmeli. Yoksa birden gelen değişimi nasıl kaçırdıklarını düşünüp aylarca arama konferansları düzenleyebilirler. Her şey gün ışığı kadar açık. Zaten gerçekleşiyor.

Burak BÜYÜKDEMİR  [email protected]

Burak Büyükdemir

Burak Büyükdemir

Denizbank’ın kaptanlar buluşması toplantısı için Antalya’ya gittim. Bizim panelin yöneticisi Serdar Kuzuloğlu, bankacılığın geleceği konusunda yöneticilere bilgiler verdi. Tatlı diliyle onları bekleyen tehlikeleri anlattı. O kadar güzel anlattı ki belki birçok bankacı sorunu es geçmiş olabilir. Youtube’da “OHA Diyorum” kanalını hiç seyrettiniz mi? 25-35 yaş arasındaysanız yüzde 85 ihtimalle seyretmemişsinizdir. Kızım Zeynep, ilkokul birinci sınıfa gidiyor. Yaşıtları gibi Iphone ve Ipad’i çok aktif kullanıyor. Hem oyunlar için hem Youtube’dan videolar seyrediyor. OHA Diyorum, sürekli takipçisi olduğu kanallardan biri. Ersan Özer, Media Craft’la beraber Türkiye’de ofis açtıklarında onları ziyaret etmiştim. İlk iş modelleri, Türkiye’de sosyal medya fenomenlerine video kanalları yaptırmaktı. Bunu değiştirdiklerini son buluşmamızda Melif Abuaf ’tan öğrendim. Yeni stratejileri başarılı olmuştu.

YENİ NESLİN FENOMENİ
OHA Diyorum, Yap Yap gibi Youtube kanalları aylık 200 milyon üzerinde izlenme rakamlarına ulaşmış. Yeni nesil gençler, TV seyretmiyor ve onların tanıdıkları yıldızlar Youtube üzerinde seyrettikleri bu kanalların oyuncuları. Zeynep’le beraber Sevgili Melih’in davetiyle OHA Diyorum’u ziyarete gittik. Biz Melih’lerle çekim yaparken aynı yaş grubunun birçok üyesini gördük. Çat kapı geliyorlardı. OHA Diyorum olarak 6-15 yaş grubunu yakalamışlardı. Bazı videolar 1 milyonun üzerinde seyrediliyor. Buradaki büyük değişikliği Denizbank toplantısındaki yöneticilerede anlattım. Büyük bir değişim yaşanıyor. Yeni nesil yepyeni alışkanlıklara ve kullanıcı kültürüne sahip. Bütün şirketlerin buna hazır olması gerekiyor. Aksi takdirde yıkıcı değişim, bir günde tüm iş modellerini yok ediyor. Ödeme sistemlerinde değişim çok hızlı geliyor ve finans sektörünü kökten değiştiriyor. Değişimin kaynağı ise kullanıcı kültürünün hızla değişmesi. Zeynep’in fotoğraflarını Facebook’a yükleyince arkadaşlarının anneleri, eşimi birden telefon yağmuruna tuttu, onlar da gelmek istiyorlarmış. Gerçekten büyük bir açığın olduğunu o sırada anladım. Aileler çocuklarının bu isteklerini biliyor ama güvenli bir şekilde nasıl yapılacağını bilmiyorlar. Zeynep uzun süredir Youtube’da kendine ait bir kanalı olması için bizimle konuşuyor. Sürekli bunu erteleyip biraz daha büyüdüğünde yapabileceğini anlatıyorduk. Onunla beraber OHA Diyorum gezimiz, fikrimin değişmesine sebep oldu. Bu kuşak, kendisini bir şekilde anlatmak istiyor, çünkü tüm çevresel faktörler değişti.

DEĞİŞİMİ GÖRMÜYORUZ
Elapro’dan Kaan’ı aradım ve bu yaşadıklarımızı anlattım. Onun da aklında benzer sorular olduğunu konuşunca anladım. Zeynep’in konuşurken en çok kullandığı “Biliyorum zaten” kelimelerinden esinlenip “Ben Biliyorum Zaten” diye bir Youtube kanalı açtık. Hafta sonları Zeynep ve arkadaşlarını stüdyoda çekim yapmaya götürdük. MVP yani acaba düşündüklerimiz çalışacak mı diye test etmek istedik. İnanılmaz eğlendiler. Sanki daha önceden bu çekimleri yapmışçasına deneyimleri vardı. Şimdi bunu sınıfındaki arkadaşlarına ve annelerine de açtık. “Ben Biliyorum Zaten” yeni bir iş modeli olabilir. Eşim bu konuda çok aktif olarak çalışıyor, Zeynep ve arkadaşları kanalı çok sahiplenmiş durumda. Her hafta sonu bu nesil için yeni çekimler yapılacak. Eski şirketlerin anlaması gereken, değişen iş modellerinin bir gecede ortaya çıkmadığı, uzun süren bir koza döneminden geçtiğidir. Bu gelişmeler uzun süredir oluyor, ancak biz onları göz ardı ediyoruz veya görmüyoruz. Denizbank toplantısında OHA Diyorum kanalını kaç kişinin duyduğunu söylediğimde birkaç el kalktı. Serdar da Snapchat’i kaç kişinin kullandığını sorduğunda yine çok kişi yoktu. Sadece bankacılar değil tüm sektörler bu değişimleri yakından takip etmeli, yoksa birden gelen değişimi nasıl kaçırdıklarını düşünüp aylarca arama konferansları düzenleyebilirler. Her şey gün ışığı kadar açık. Zaten gerçekleşiyor.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.