Eski Sektöre Yeni Yaklaşım


Uniplaces, Miguel Amaro, Mariano Kostelec ve Ben Grech tarafından kuruldu. Öğrencilere yenilikçi bir şekilde konaklama rezervasyonu yapma imkanı veren start up, ev sahiplerine de kârlı bir iş sunuyor. Kurucu Miguel Amaro, “Eski moda bir sektörü baş aşağı ettik” diyor.

Uniplaces 2012’de Portekizli Miguel Amaro, Arjantinli Mariano Kostelec ve İngiliz Ben Grech tarafından kuruldu. Üç kurucu ortak Nottingham Üniversitesi’nde ve King’s College London’da tanıştı. Fikir, ilk olarak 2011 yazında ortaya çıktı. 2011 Kasım’ında Lizbon’daki Startup Weekend’e katıldılar ve platformun ilk versiyonunu ortaya çıkardılar. 2012’nin başında, aldıkları olumlu geri dönüşlerden sonra üç arkadaş, web sitesinin tam anlamıyla çalışan ilk versiyonunu yaptı ve Portekiz’deki birkaç üniversiteyle iş birliği gerçekleştirdiler. Peki Uniplaces, nasıl bir problemi çözüyor? Kuruculardan Miguel Amaro, yola çıkışlarını şöyle anlatıyor: “Yaşayacağı çevreyi görme şansı olmayan uluslararası öğrenciler için konaklama büyük problemdi, bunu çözmek zordu. Uluslararası öğrencilerin sayısının gelecek 10 yılda 2’ye katlanması bekleniyordu ve daha fazla uluslararası öğrenciye eğitim vermek isteyen birçok üniversite, bu öğrencilere konaklama sağlamakta zorluk çekiyordu.”

HIZLI BÜYÜME
İşte bu problemden yola çıkan Uniplaces, öğrencilerin konaklama rezervasyonunu çevrimiçi yapmalarını sağlama konusunda kısa zamanda en hızlı büyüyen uluslararası bir pazaryeri internet sitesi oldu. Uniplaces ekibi, sitesindeki her öğrencinin evini kontrol ederek onayladığından, öğrenciler Uniplaces ile kolay ve güvenli bir şekilde rezervasyon yaptırabiliyor. Rezervasyon kabul edildiğinde Uniplaces konut sahibinden toplam anlaşma değeri üzerinden belirli bir oranda komisyon alıyor ve hizmeti öğrencilere ücretsiz sunuyor. Uniplaces üniversitelere, özelleştirilmiş ve doğrudan öğrencilerine sunabilecekleri portal’ler veriyor. Bu iş birlikleri, üniversiteye özel, 4 yıllık promosyon anlaşmalarıyla destekleniyor. Şimdiye dek Uniplaces sayesinde Çin, Brezilya ve hatta Özbekistan kadar uzaktakiler de dahil olmak üzere yüzlerce öğrenci kalacak yer buldu. Ben de bu ay Uniplaces’in kurucularından Miguel Amaro ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdim. Öyküsünü kendisinden dinleyelim:

“BOŞLUĞU GÖRDÜK”
“Üçümüz de İngiltere’de eğitim gördük ve üniversitelerimizde girişimcilik kulüplerine üyeydik. Oradan tanışıyorduk ve beraber etkinlikler yapıyorduk. O sırada beraber çalışma fırsatı bulduk ve beraber verimli çalışabildiğimizi fark ettik. Biz de öğrenci olduğumuz için pazardaki boşluğu gördük. Bu fırsatı kaçırmak istemediğimizden, öğrencilere yenilikçi bir şekilde konaklama rezervasyonu yapma imkanı verirken bir yandan da ev sahiplerine kârlı bir iş sunarak öğrenci konaklama sektörüne yenilikçi bir yaklaşımla girdik. Bugün Uniplaces, evsahiplerini, emlakçıları ve öğrenci yurtlarını, 160’tan fazla ülkeden kalacak yer arayışına giren öğrencilerle buluşturuyor. Uniplaces platformu üzerinden bugüne dek 1 milyon geceden fazla konaklama rezervasyonu yapıldı. Uniplaces, Trivago, Skype, King.com, Supercell, Klarna, Zoopla. co.uk ve LOVEFiLM gibi birçok lider tüketici markasını yaratan başarılı yatırımcılar ve girişimciler tarafından destekleniyor. Geçtiğimiz günlerde 24 milyon dolarlık A serisi yatırım turunu tamamladık.

“EN ÖNEMLİ KARARIM”
Verdiğim en önemli karar, Uniplaces’i tek başına değil, Mariano ve Ben ile birlikte kurmaktı. İş kurmak tek başına bir yolculuk ve çok gelgitli olabiliyor. Hayattaki en iyi şeyin paylaşmak olduğunu hep inanırım. Girişimcilik tamamen zorlukları göğüsleyebilmekle ilgili. Bir şeyi sıfırdan oluşturduğunuzda her sorunun detayına inmeniz ve sorunu çözebilmeniz gerekiyor. Dünyanın en başarılı girişimcileri kısa yoldan zengin olmak için işlerini bırakan insanlar değil. Girişimci bir kafa yapısına sahip olanlar, harekete geçme kabiliyetine ve adanabilme cesareti göstererek zorlukların ve başarısızlıkların üstesinden gelebilenlerdir. Bence girişimcilerin en büyük hatası, öncelikleri belirleyememek ve odaklanamamak. En sık yaptığımız hata, iyi bir fikir bulduğumuzda, işin aslını ihmal edecek seviyeye gelene kadar o fikrin peşinden gitmek.

ZORLUKLAR NELERDİ?
Uniplaces’i kurarken yaşadığımız en büyük zorluk, doğru insanları işe almak ve doğru olmayanları işten çıkarmak. Kimi işe alacağınıza ve hangi pozisyonları dolduracağınıza karar vermek en zoru, ayrıca en çok zaman gerektireni… Her yeni çalışanın kalifiye, becerikli, öğrenmeye açık ve güçlü bir iş etiğine sahip olduğuna emin olmak gerekiyor. Sizin zayıflıklarınızı tamamlayan kişileri işe almaya çalışın. Ekip üyeleri beklentilerinizi karşılayacak şekilde çalışmıyorsa onları ya eğitin ya yerlerine yeni birilerini alın. Tüm olay etrafınızdaki insanlara bağlı ve en iyilere sahip olan takım hep kazanır.

YATIRIM YAPIYORUM
Erken dönem girişimlerine yatırımlar yapıyorum ve Portekizli melek yatırımcı Shilling Capital Partners şirketinin parçasıyım. Kurucularını beğendiğim, potansiyel pazarı büyük olan ve harika bir ürünü olanlara yatırım yapmayı tercih ediyorum. Genellikle ilk dönemlerde yatırım yapıyorum. Böylece kurucu takıma aktif olarak yardım edebiliyorum. Yatırım yaparken hangi öncelikle ve kesinlikle kuruculara bakarım. Takım çok önemli. Bir işin olmasını sağlayan en önemli şey doğru ekiptir. İkinci olarak pazar büyüklüğü önem taşıyor. Sonra benim için ürün ve ürünün çözdüğü problem geliyor. Son olarak da zamanlama çok kritik. Doğru ürünü doğru zamanda yapmak işin kaderini belirleyebiliyor.”

BAŞARIYI DESTEKLEYEN ALIŞKANLIKLAR

ÖĞRENMEK Kendimi eğitim konusunda öne çıkarmayı, yeni beceriler kazanmayı önemsiyorum. Kendimi ne kadar zorladıysam ve becerilerimi artırdıysam, mevcut ve gelecekteki uğraşlarım için o kadar faydalı oldu.

ODAKLANMAK Bu, gerekli ve gerekli olmayanlar arasındaki ayrımı yapabilmek ve enerjinizi en çok değer yaratan şeylere odaklayabilmek anlamına geliyor.

SABIR Sıra dışı insanlar, gerçekçi bir iyimserliğe sahiptir. Gerçekçidirler, çünkü harekete geçerler ve iyimserdirler. Dolayısıyla sonuç ne olursa olsun başarılı olacaklarına inanırlar.

“DÜNYAYI DEĞİŞTİRME ŞEKLİMİZ BU”
İLK KİTLESEL FONLAMA Kurulduğumuz günden beri, binlerce öğrenciye tamamen online olarak konaklama rezervasyonu hizmeti sağladık ve 2016’da 30 milyon dolardan fazla ciro yaptık. Aynı zamanda, dünyadaki öğrenci dolaşımını desteklemek için dünyanın ilk kitlesel fonlama yöntemine sahip konaklama bursunu duyurduk.

BU SADECE BAŞLANGIÇ Kendimizi, tüm dünyadaki öğrenci deneyimlerini dönüştürmeye adadık. Öğrencilere konaklama çözümü sunarak başladık, ancak bu tüm dünyadaki öğrenciler için yapabileceklerimizin sadece başlangıcı. Bu bizim, eski moda bir sektörü baş aşağı etme yöntemimiz.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.