Alman Bachem’in girişimcilik sırrı


Thomas Bachem, 12 yaşında tasarım ve kodlama öğrendi. 14 yaşında girişimci oldu. Son 15 yılda 8 şirket kurdu. Bachem, şimdi ise Berlin’de yazılım geliştiriciler, dijital tasarımcılar ve girişimciler için özel bir üniversite olan Code University’yi kuruyor.

Thomas Bachem, Almanya’nın en başarılı teknoloji girişimcilerinden… Bugüne kadar Lebenslauf.com, Sevenload, United Prototype, Scaling Technologies ile Fliplife gibi çeşitli web şirketlerini hayata geçirdi. Onun girişimcilik hikayesi, henüz 14 yaşında başladı. Büyük web projelerine ve farklı açık kaynak projelerine katıldı, aktif bir yazılım geliştiricisi ve girişimcisi oldu. Bu süre zarfında kendi web ajansını ve yazılım geliştirme web sitelerini kurdu. Tüm bu deneyimleri yaşarken bugünkü temel ekibinin yanı sıra kurucu ortaklarının kilit üyeleriyle bir araya geldi. Bachem, ticari faaliyetlerini sürdürürken Köln Business School’da dersler veriyor, konferanslarda ve Alman blog’larında konuşmacı olarak yer alıyor, tüm bu deneyimlerini yazar olarak da paylaşıyor. Thomas Bachem ile girişimcilik hikayesini konuştum:

“GENÇLERİ GÜÇLENDİRMEK İSTİYORUM”
“31 yaşında Almanya’dan bir yazılım geliştirici, tasarımcı ve girişimciyim. 2000 yılından beri internet girişimcisiyim, birden fazla şirket kurdum ve geliştirdim. Yazılım geliştirme ve dijital ürün tasarımı konusunda tutkuluyum. Bazı açık kaynak projelerine katkıda bulunmak için elimden geleni yapıyorum. Almanya’da ve dünyada girişimciliği teşvik etmek, genç girişimcileri güçlendirmek ve girişim ekosistemini kuvvetlendirmek istiyorum. Son 15 yılda 6 kâr amaçlı ve 2 kâr amacı gütmeyen şirket kurdum. Kısaca özetlemem gerekirse ilk olarak Scaling Technologies’i kurdum. 2000 yılında kurulan şirkette, az miktarda seçkin ve oldukça memnun müşteriyi web sitelerini ve IT platformlarını barındırmak ve yönetmek için destekledik. Sonrasında oyuncuların sanal hayatlarını yarattığı ve hayallerindeki kariyeri kovaladıkları tarayıcı tabanlı çevrimiçi oyun olan Fliplife’ı kurdum. Fliplife 2010 yılında kuruldu ve 2012’de KaiserGames’e satıldı.

ÖZEL MÜŞTERİLER İÇİN SİTELER
Daha sonra küçük bir internet ajansı olan United Prototype’ı kurdum; özel müşteriler için web siteleri ve çevrimiçi platformlar tasarlıyor ve geliştiriyorduk. Daha sonra bir zamanlar en büyük Alman fotoğraf ve video platformu olan Sevenload’u kurdum. 2005 yılında bu girişimi hayata geçirdiğimizde, bize ‘Alman YouTube’u’ diyorlardı. 2010’da Hubert Burda Media’ya satıldı. Bundan sonra Almanya’nın en popüler iş başvuru editörü Lebenslauf.com’u kurdum. Ayda 50 binden fazla kişi profesyonel kapak mektubunu ve özgeçmişini oluşturmak için siteyi kullanıyordu. Mayıs 2014’te XING’e satıldı.

ÜRÜN ODAKLI GİRİŞİMLER
Kâr amacı güden şirketlerin üçü de satın alınan, ürün odaklı girişimlerdi (çevrimiçi video, tarayıcı oyun ve SaaS / İK), ikisi hizmet tabanlı şirketti (ajans ve barındırma) ve sonuncusu da mevcut girişimim, Berlin’de bulunan Code University. Code University’yi kurmayı çok arzu ettik, çünkü yazılım geliştiricileri için üniversite yok. İşte bu yüzden, dijital teknoloji ekonomisi için özel, uluslararası, devlet tarafından akredite edilmiş bir üniversite ve kampüs kuruyorum. Ayrıca Almanya’daki girişimlerin lobisi ve sesi olan Alman Girişim Vakfı’nı kurdum. Yeni projeleri teşvik etmek ve diğer girişimlerdeki melek yatırımlarımı yönetmek amacıyla da kişisel yatırım holdingim Bachem Ventures’ı kurdum.

BAŞARI GETİREN ÖZELLİKLER
Beni başarılı kılan alışkanlıklarıma gelince… Bunun yanıtı güçlü yönlerime odaklanmak ve zayıf yönlerimde başkalarını görevlendirmek. İnsanlar genelde zayıf yönlerini kabul etmekte hep zorlanıyor. Aslında bu çok doğal bir şey. Kimse her şeyde iyi olamaz. Bunu kendimizden beklemek çok büyük bir yanılgı. Ben ellerini kirletmeyi seven, çok yaratıcı ve eylemsel bir kişiyim, ancak her zaman iyi bir yönetici değilim. Uzun süre boyunca bu konuda kendimi kötü hissettim. Bunun üzerine çok uzun düşündüm. Ancak şimdi anlıyorum ki güçlü yönlerim, girişimlerimdeki gizli silah olabilir.

“İÇİNİZDEKİ SESE GÜVENİN”
Bu işe başladığımda kendime tavsiye verme şansım olsaydı… Durumların görünüşlerinden daha basit olduklarını, kötümser ve öğütçü kişilere daha az kulak asmayı ve yeteneklerimi hafife almamam gerektiğini söylerdim. Bazen kendimi, kendi başıma önemli kararlar vermek için çok genç ve deneyimsiz hissettim. Ancak bu doğru değildi. İnsan her yaşta sorunları fark edip bunlara çözüm üretebiliyor. İçinizdeki sese güvenin.

“TAKIMA ÇOK İNANIYORUM”
Code University’yi kurma nedenim, benim kişisel hikayemde… Okulu bitirdiğimde ve öğrenim göreceğim alanı düşündüğüm zamanda, bilgisayar bilimi eğitiminin çoğunlukla gerçek yazılım geliştirmek yerine matematik ve bilgisayar teorisine odaklandığını öğrendiğimde şok olmuştum. Aslında ben kodlama okumak istiyordum ve o günkü üzüntümü ve hayal kırıklığımı hiç unutamam. Bilgisayar mühendisliği yerine, işletme okumaya başladım, ancak neden yazılım geliştirme için iyi bir eğitim programı bulunmadığını düşünmeyi bırakmadım. Şimdi ise bunu değiştirmek istiyorum. Uzun süredir özel bir üniversite kurma deneyimi olan insanlar arıyordum ve nihayet şu andaki kurucu ortaklarımı buldum. Onları kodlama üniversitesi vizyonumla ikna ettim ve böylece takımı kurduk. Takıma çok inanıyorum.

“ULUSLARARASI ÜNİVERSİTE OLACAK”
Biz kısaca, geleneksel kurumlardan tamamen farklı bir öğrenim deneyimi olan bir üniversite kurmak istiyoruz. Elimizden geldiğince çok öğrenciyi, önümüzdeki yıllarda muhtemelen birkaç yüz öğrenciyi ağırlamaya çalışacağız. Ancak https://code.university adresindeki web sitemizde bu konuyla ilgili çok şey okuyabilirsiniz. Uluslararası başvuruları da kabul ediyoruz. Code gerçekten uluslararası bir üniversite olacak. Tamamen İngilizce olacak ve Berlin’de kuruluyor. Kodlama tutkusu olan ve bu konuda kendini geliştirmek isteyen herkesi mutlaka bekleriz!”

EN BÜYÜK TUTKUM
Şu an Berlin’de yazılım geliştiriciler, dijital tasarımcılar ve girişimciler için özel bir üniversite olan Code’u kurmaktayım. Bu tipik bir girişimden tamamen farklı, bu yüzden önceki girişimlerimle karşılaştırmak zor. Melek yatırımcı olarak yatırım yapıyorum. Yeni işleri büyütmek ve değer katmak en büyük tutkum. Yatırım yaptığım girişimlere yardımcı olabilmek, eklediğim deneyimin ve çevremin girişimi gerçekten ileriye taşıyabilmesini görmek benim için inanılmaz değerli.

“12 YAŞIMDA KODLAMAYI ÖĞRENDİM”
Bugün dönüp baktığımda başarımdaki en önemli etken, henüz 12 yaşındayken tasarım ve kodlamayı öğrenmem olduğunu düşünüyorum. Girişim yapmak ve hayata geçirmek çok tatmin edici bir şey. Bütün girişimlerimi sattıktan sonra nihayet devamlılığı olan bir başarı elde edebileceğim bir şey inşa etmeyi umuyorum. Bu nedenle de Code University’yi açmaya karar verdim. Bence sürekli bir iş oluşturmak işte yapılması zor olan şey bu…

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.