“Sparklab ile geleceğin şirketini oluşturacağız”


Sparklab, NN Hayat Emeklilik tarafından Mart 2017’de hayata geçirildi. NN Sparklab İnovasyon Departmanı Direktörü Sevinç Ener, geleceğin sigorta ve emeklilik şirketini oluşturup sektöre liderlik yapmak istediklerini söylüyor.

NN Hayat Emeklilik, 18 ülkede, 170 yıllık köklü bir mirasa sahip olan NN Group çatısı altında faaliyet gösteriyor. Şirket, geleceğin sigorta ve emeklilik şirketini oluşturup sektöre liderlik yapmak amacıyla Mart 2017’de Sparklab İnovasyon Departmanı’nı kurdu. Bu yapılanma, sektörün yenilik ihtiyacı fark edilince Türkiye’nin de içinde olduğu 5 ülkede de 2017 sonuna kadar Sparklab kurulması kararı doğrultusunda hayata geçirildi. NN Sparklab İnovasyon Departmanı Direktörü Sevinç Ener, sektöre liderlik etmeyi amaçladıklarını söyleyerek şu değerlendirmeyi yapıyor:

“Yeni nesil teknolojilerle insan davranışları değişiyor. Bu değişimi en doğru şekilde anlayıp zorlu problemlere çözüm geliştirip fikirleri prototip ürünlere çevirip en hızlı şekilde test ediyoruz. Test sonuçlarına göre projeyi tekrar yapılandırabiliyoruz ya da ölçeklendirebiliyoruz. Bizim için başarısız iş yok, yeni öğrenimler var. Girişimlerden farkımız, arkamızda NN Group ve NN Hayat ve Emeklilik’in deneyimi var. Hem bu gücü kullanabiliyoruz hem alışılagelenin aksine prosedürlere takılmadan hızlı hareket edebiliyoruz.

“BİRLİKTE ÖĞRENİYORUZ”
5 ülkede pilot edilen her Sparklab İnovasyon Departmanı, farklı konular üzerine yoğunlaşıyor. Örneğin giyilebilir teknolojiler, paylaşım ekonomisi, yapay zeka bunlardan bazıları. Bunun bir amacı da ülkeler arasında know how paylaşımını sağlayabilmek. Slack üzerinden sürekli iletişim halinde kalarak birbirimizden öğrenebiliyoruz.

Aslında NN Group’un ilk inovasyon ofisi, 2 yıl önce Hollanda’da yapılandırılmıştı. Merkez ofisten farklı bir lokasyonda girişim ekosisteminde kurulan Sparklab, birçok başarılı projeye imza attı. Paylaşım ekonomisi trendini takip ederek geliştirilen araç paylaşım uygulaması ‘Gappie’, bu örneklerden biri.

Türkiye olarak bizim önceliğimiz ise değişen müşteri davranışlarıyla farklılaşan kanal yapıları. Bu kapsamda, ilk projemiz olan ‘NN Ekstra’ online ilan paylaşım platformunu bireysel emeklilik otomatik katılım sistemi için haziran ayında hayata geçirdik.”

Sevinç Ener

Sevinç Ener

“5 GÜNDE 2 PROTOTİP TEST ETTİK”
ÇALIŞTAY Temmuzda içerisinde Google Venturas’ın proje süreci Sprint metodolojisini kullanarak emeklilik sektöründeki problemler üzerine çalıştık. 5 gün süren Sprint çalıştayında Hollanda merkez ofisten, şirketten ve fintech ekosisteminden katılımcılarla kampa girdik.

TEST SÜRECİ Yeni ürün ve tutundurma servisi üzerine çalışıp 2 çözüm geliştirdik. Sonra tıklanabilir prototiplerimizi 28 müşterimizle test ettik. Sonrasında prototiplerimizi geliştirip iş modeli planlarını tamamladık. Testten geçen projeleri önümüzdeki günlerde hayata geçirmek için departmanlara devrettik.

Yaratıcılık kültürü
KADRO Sparklab Türkiye ekibimiz iki kişiden oluşuyor. Kor ekibe ek olarak, NN Hayat ve Emeklilik’in IT, Pazarlama, İnsan Kaynakları, Ürün Yönetimi gibi farklı departmanlarından haftada bir gününü gönüllü olarak Sparklab’te çalışmaya ayırmış bir de proje grubumuz bulunuyor.

İNOVASYON Şirket içerisinde inovasyon kültürünü geliştirmek ve herkese yaratıcılığını ortaya koyma fırsatı sağlayabilmek bizim için çok değerli. Bu kadar kısa süre içerisinde şirket içerisinde bu kıvılcımları görebilmiş olmaktan çok mutlu ve gururluyuz.

FİNTECH’LERE ÇAĞRI
Dünyada olduğu gibi Türkiye ekosisteminde de fintech’ler hızla büyüyor. Biz de fintech’lerle dirsek temasında olmak, teknoloji desteğiyle birlikte büyümek istiyoruz. Fikir dinlemeye, ortak değer yaratmaya açığız. Bize ulaşmak isteyenler farklı kanallardan temasa geçebilir: [email protected] facebook.com/SparklabTurkey instagram.com/SparklabTurkey twitter.com/sparklabturkey

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.