Globalde hız artıracağız

İnventram Preferred Partners Programı, genç teknoloji şirketleriyle büyük kurumların iş birliklerini hayata geçiren ve hedefine ulaştıran dijital bir köprü. İnventram’ın yarattığı bu program, start up’ların geliştirdiği inovatif ürün ve çözümlerin, kurumsal şirketlerin ihtiyaçları doğrultusunda eşleştirilmesi ve projelendirilmesinden satış sonrasındaki memnuniyet ölçümüne kadar bütün iş akışını kapsıyor.

Koç Topluluğu ve Mitsui ortaklığındaki yüksek teknoloji yatırım şirketi İnventram, bugüne kadar 6 bin 700’den fazla proje başvurusu aldı. 7 şirket yatırımı, 42 patent yatırımı, 9 teknoloji ticarileştirme ve 36 Preferred Partners iş ortaklığı gerçekleştirdi. ‘Disruptive’ teknolojileri en doğru iş modelleri ile ticarileştirme ve dünya piyasalarına sunma amacıyla hizmet veren İnventram, Türkiye’de bir ilk olan Preferred Partners programını yarattı. Türkiye’de hızla büyüyen program, dünya çapında da kurum ve start up’ları bir araya getirmeye başladı.

Cem Soysal
Cem Soysal

KÖPRÜ MODELİ
Soysal, program hakkında şöyle konuşuyor: “İnventram Preferred Partners Programı, büyük kurumsalların proje uygulamadaki statik yapısı, uzun Ar- Ge süreçleri, know-how eksikliği ve dış kaynak gereksinimlerinin yanı sıra ölçeklenmesini henüz tamamlamamış, teknoloji odaklı ürün ve hizmet geliştirmiş olan start up’ların satış ve pazarlama ihtiyaçları kaynaklı doğal bir taleple hayata geçti. Büyük kurumların ana 4 iş katmanında her tür ürün ve servis çözümleri portföye dahil ediliyor. Bu servis çözümleri de üretim, lojistik, şirket iş süreçleri ve satış kanallarını kapsıyor. Program, start up’larla iş birliği yaratma konusunda klasik iş yapış geleneklerini yıkarak büyük şirketlere teknolojik ürün ve hizmetleri uçtan uca ulaştıran bir köprü çalışma modeliyle tasarlandı. İnventram Preferred Partners ile start up’ların geliştirdiği inovatif çözümlerin, kurumsal şirketlerin ihtiyaçları doğrultusunda eşleştirilmesi, projelendirilmesi, ürün ya da hizmetin fiyatlandırılması, tekliflerin sonlandırılması gibi bütün iş akışını kapsayarak taraflara katma değer yaratmayı ve içinde bulunduğumuz ekosistemi kalkındırmayı amaçlıyoruz.

GENİŞ YELPAZE
Programda içerik olarak Endüstri 4.0’dan pazarlamaya, perakendeden tedarik zincirine geniş bir yelpazede çözüm sunuyoruz. IoT ve sensörler, robotik teknolojileri, biyoteknoloji, nano teknoloji, yapay zeka, büyük veri ve bulut sistemleri, otomotiv teknolojileri, elektronik ve dayanıklı tüketim gibi alanlarda da start up ve proje taramalarını sürdürüyoruz. Bunların yanında özelleştirilmiş ihtiyaçlar doğrultusunda çözüm odaklı araştırmalarla da şirketlere start up iş birlikleri konusunda danışmanlık hizmeti veriyoruz. Sürdürülebilir iş modeli yapısıyla İnventram Preferred Partners sadece Türkiye’den değil yakın coğrafyanın teknoloji lideri ülkelerinden de start up ve müşteri portföyünü büyütecek. Güncel olarak 30’un üzerinde teknoloji şirketi ile 100’ü aşkın proje takip ediyor ve ulusal ve uluslararası 120’den fazla müşteriye çözümler ulaştırıyoruz. Katma değer odaklı iş modeliyle ayrışan İnventram Preferred Partners’la öncü vizyonumuza ek olarak portfolyo gücümüzü globalde hızla artırarak start up ekosistemine yön vermeyi ve iş birliği kültürünü ileri seviyelere taşımadaki liderliğimizi devam ettirmeyi hedefliyoruz.”

İŞ ORTAKLARI NE DİYOR?
YOLLARI NASIL KEŞİŞTİ?
Dört iş ortağı İnvertram’la yollarının nasıl kesiştiğini ve Preferred Partners Programı hakkındaki düşüncelerini şöyle paylaşıyor: Infodif, 2007 yılında kuruldu. Ülke güvenliği alanında çalışıyor ve özellikle video güvenliği analizleri konularında ürün geliştiriyor. Infodif Kurucu Ortağı Kerem Çalışkan, İnventram ile yollarının 2015 yılı Mart ayında, İnventram Genel Müdürü Cem Soysal’ın ODTÜ Teknokent’i ziyareti sırasında kesiştiğini belirtiyor ve sözlerine şöyle devam ediyor:

“İŞ MODELİ ÇOK MANTIKLI” “Bu programda iş modeli çok mantıklı. Hem müşteri bulmakta zorlanan girişimciyi hem de ihtiyaçları doğrultusunda doğru ürüne ulaşamayan kurumu destekleyen bir oluşum. Biz bilgisayarlı görü, derin öğrenme, yapay zeka konularında Koç Topluluğu şirketleri ile görüşme ve çalışmalar yapıyoruz. Ayrıca video güvenliği ve video analizi, radar entegrasyonu alanında da yapılan gizliliğe tabi işlerimiz de mevcut.”

“ÖNEMLİ KAPILAR AÇIYOR” Pisano sunduğu çözümlerle markaların dijital ve offline tüm temas noktalarında müşteri deneyimini etkili bir şekilde yönetmesine olanak sağlıyor. Pisano Kurucu Ortağı Mustafa Kemal Akıllıoğlu, İnventram ile yaptıkları iş birliğini şöyle anlatıyor: “Program hızla büyümekte olan teknoloji şirketleri için önemli kapılar açıyor ve ciddi katma değer yaratıyor. İnventram ile hem Türkiye’de Koç Topluluğu şirketleriyle hem ülke içerisindeki farklı büyük kurumlarla görüşmeler gerçekleştirdik. Bunun yanında Orta Doğu ve Balkan pazarlarında da iş geliştirmekteyiz.”

“KARARLARI ETKİN ALIYORUZ” Sparkus, koçluk kültürü, mentorluk ve liderlik gelişimi gibi insan kaynakları gelişim ve değişim süreçlerinin kurum geneline yayılmasını hedefleyen bir İK teknoloji girişimi. Sparkus Yönetici Ortağı Özlem Sarıoğlu, 2017 yılında İnventram’ın insan kaynakları dikeyinde ilk Preferred Partner’ı olduklarını söylüyor. Bu ortaklıkla ilgili şöyle konuşuyor: “İnventram ile olan iş ortaklığımız sayesinde, Türkiye’nin birçok öncü kuruluşu ile bir araya gelme fırsatımız oldu. Örneğin Koç Üniversitesi ile iş birliğimiz üçüncü dönemine girmek üzere. Yaptığımız toplantılarda hem Türkiye’deki ekosistemi değerlendiriyoruz hem aldığımız bilgilere göre iş kararlarımızı daha etkin alabiliyoruz.”

“PROAKTİF OLUŞUM” Digiform, ürün ve hizmetleri, fiziksel haldeki kağıt belgeleri sayısallaştırıp, belge üzerindeki bilgilerin sistemlere doğru ve hızlı yazdırılmasını sağlıyor. Digiform Genel Müdürü Özkan Küçük, Preferred Partners Programı’nın girişimciyi erişmekte zorlandığı platformlara taşıyan, sürecin tamamı boyunca yanında olan, gerçek bir ortak gibi hareket eden proaktif bir oluşum olduğunu söylüyor. “Bu yıl, program çerçevesinde 2 projemizi bünyemize dahil etmiş olduk. Bu projelerde yıllık yaklaşık 150 bin TL gelir hedefliyoruz” diyor.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.