Daha iyi bir dünya için…


Nilüfer Gözütok Ünal

Nilüfer Gözütok Ünal

Etki yatırımcılığının tüm dünya için önemi büyük. Çünkü sosyal girişimciliğin bir sonucu olan etki yatırımları duyarlı şirketlerle daha iyi bir dünya yaratmayı hedefliyor. Etki yatırımcıları, finansal kaynaklarını sadece kâr amaçlı değil, aynı zamanda sosyal değer yaratma amacıyla da kullanıyor. Bu nedenle dünyada etki yatırımcılığının hızla büyümesi çok sevindirici.

2017’de The Global Impact Investing Network’ün yaptığı yıllık Etki Yatırımı Araştırması’na göre dünyada 114 milyar dolarlık bir etki yatırımı söz konusu. 2020’ye kadar da bu yatırımların 307 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Türkiye’ye ilişkin ise etki yatırımcılığının boyutlarıyla ilgili net veriler yok.

Ancak henüz emekleme aşamasında olduğunu söylemek mümkün. Türkiye’de etki yatırımcılığını büyütme misyonuyla hayata geçen önemli oluşumlardan biri de sosyal inovasyon platformu imece. imece’nin liderliğini yapan Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi Emre Zorlu, yakın zamanda Social Innovation Exchange (SIX) platformunun yönetim kuruluna girdi. SIX’in sosyal inovasyonda uluslararası etkinliği olan SIX Wayfinder toplantısı da bu yıl 14-15 Mayıs’ta Zorlu Holding ev sahipliğinde İstanbul’da yapılacak. Bu uluslararası etkinliğin hem vizyon hem ilişkiler anlamında etki yatırımcılığının Türkiye’de daha büyük farkındalık kazanması açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Önümüzdeki dönemde bu alanda daha çok örnek ve başarı hikayesini sizlere duyurmak dileğiyle…

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.