Fongogo Start Up’ları geleceğe taşımayı hedefliyor


Kitle fonlama platformu Fongogo, bugüne kadar toplam 1.200 proje yayma aldı ve 10 milyon TL’nin üzerinde fon toplanmasını sağladı. Böylelikle pek çok kişi ve kurumun hayalini hayata geçirmesine aracılık ettiklerini belirten Fongogo Kurucusu Ali Çebi, “Önümüzdeki dönemde daha fazla ürün, inovatif proje ve girişimin platformumuz üzerinden hayallerini gerçekleştirmesini istiyoruz” diyor.

Fongogo bir kitle tonlaması platformu. Platformun kurucu ortakları girişimcilik, fınans, melek yatırım ve bilgi teknolojileri alanlarından gelen ve bu alanlarda toplamda 50 yıldan fazla deneyimi olan tecrübeli isimler. Fongogo fikri, bu ekibin erken safha girişimlerin kaynağa ulaşımdaki zorluğunu kendi deneyimlerinden yola çıkarak belirlemeleriyle başladı.

Girişim ekosistemine can suyu olmak ve uzun soluklu yatırım sürecini basitleştirmek amacıyla kolları sıvadıklarını belirten Fongogo Kurucusu Ali Çebi, “Fongogo olarak uzun vade hedefimiz, kitle tonlamasının bütün dikeylerini hayata geçiren Türkiye’nin lider alternatif finansman platformu olmak” diyor.

Türkiye’de Fongogo’nun öncülüğüyle 2013 yılından beri ödül ve bağış-bazlı kitle fonlaması yapılıyor. Ekim 2019’da Sermaye Piyasaları Kurulu tarafından yürürlüğe giren ‘Paya Dayalı Kitle Fonlama Tebliği’ ile hisse-bazlı kitle tonlamasının kanuni altyapısı oluştu.

Mevzuatın oluşumu sürecinde Kitlesel Fonlama Derneği olarak SPK ile yakın çalışma halinde olduklarını belirten Çebi sözlerini şöyle sürdürüyor: “Çıkarılan mevzuat diğer ülke mevzuatlarıyla paralellik gösteriyor.

Ülkemizdeki uygulamasıyla kitle fonlama platformları üzerinden gerçekleşecek olan tonlamalar küçük birer halka arz olarak nitelendirilebilir. Fonlama sürecine Merkezi Kayıt Kuruluşu ve Takasbank gibi kurumların dahil edilmiş olması ise yatırımcı güvenliği açısından son derece olumlu.

Küçük ölçekli işletmelerin halka arz süreçlerinin kolaylaşması ve daha fazla şirketin sermaye piyasalarına dahil olması açısından kitle fonlamasının çok önemli bir rol oynayacağını düşünüyorum.

Biz de paya dayalı yeni platformumuz olan Fongogo Pro ile bu alanda önce olup fark yaratmayı hedefliyoruz. Bu süreci yaşayarak göreceğiz.”

“10 MİLYON TL’NİN ÜZERİNDE FON TOPLANMASINI SAĞLADIK”

Bugüne kadar toplam 1.200 proje yayına aldık ve 10 milyon TL’nin üzerinde fon toplanmasını sağlayarak pek çok kişi ve kurumun hayalini
hayata geçirmesine aracılık ettik.

Önümüzdeki dönemde daha fazla ürün, inovatif proje ve girişimin platformumuz üzerinden hayallerini gerçekleştirmesini istiyoruz. Girişimci ve üreticilere sunduğumuz farklı modellerle her türlü ihtiyaca çözüm sunmayı hedefliyoruz.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.