Villa kiralamada Türkiye’nin ilk ortak pazar yeri!


Ülkemizdeki geçmişi sadece 15 yıl olan ve son yıllarda popüler olan villa kiralama sektöründe seyahat acentaları için yeni bir ortak Pazar yeri villa kiralama platformu projesi hayata geçti.

Villa kiralama sektörünün tarihçesi

Villa kiralama sektörü 90’lı yılların sonlarında, Akdeniz’in manzaraları ile ünlü Kalkan beldesinin İngilizler tarafından keşfinden sonra, İspanya, İtalya ve Yunanistan‘daki tatil modellerini ülkemize getirmeleri ile başladı. Bu süreç içinde bölgede yüzlerce özel havuzlu villa yapıldı ve yatırımcı İngilizler her yıl tatillerinin 1 ayını bu villalarda geçirdikten sonra atıl kalan dönemlerde de kendi vatandaşlarına haftalık ya da 2 haftalık kiraya vererek bu evlerin maliyetlerini çıkardı.

Villa kiralama sektörünün ülkemizde faaliyete başlaması

2000’li yılların başlarında bu yatırımcılara yerel halkın da iştirak etmesi ile kiralık villa pazarı daha da büyüdü, Kalkan artık İngiliz kasabası olarak anılmaya başladı. Önceleri yabancı paralarla kiralanan bu villalar, ülkemizdeki enflasyonun kontrole alınması ve döviz kurlarında dalgalanmalar durduktan sonra yerli girişimciler tarafından yerli piyasaya da sunulmaya başladı. Bölge halkı önceleri yerli turiste alışamadı ancak savaş gibi sebeplerle yabancı turizminin sekteye uğradığı dönemlerde yerli turist kurtarıcı bir rol üstlendi. Firmaların yaptığı yönlendirmelerle sektörde Muhafazakar Villa, Korunaklı Villa, Balayı Villası gibi özel villa konseptleri yaratıldı, hedef kitleye göre villa projeleri yapıldı.

Yerli turistin artması sebebiyle yıllarca 4-5 lokal villa kiralama firmasının başlattığı ve devam ettirdiği bu sistem, diğer girişimcilere de örnek oldu. Şu an yüzlerce lokal firma bu firmaların ışığında sektörde faaliyetini devam ettiriyor.

Sektördeki ilk B2B sisteminin hizmete girmesi

2011 yılının Ağustos ayında kurulan ve sektöre üçüncü firma olarak giriş yapan Villa Kiralama Bilgi Teknolojileri Ltd. Şti. (https://www.villakiralama.com/) o yıldan bu yana “Kiralık Villada Tatil” markası ile konuklarına kiralık villalarda tatil imkanı tanıyor, bu güne kadar da 15 binin üzerinde rezervasyonla yaklaşık 90 bin kişinin tatil yapmasına aracılık etti.

Daha önceleri lokal firmaların ağırlığı ile ilerleyen sektörde, pandemi sonrasında artan talep, değişen alışkanlıklar ve piyasa şartları neticesinde firma 2020 yılında sektörel açıdan B2B çalışmaların temelini attı ve bu yönde hazırlamış olduğu yazılımlarla 2021 yılında Türkiye’nin ilk B2B Villa Kiralama sistemini hizmete açtı.  Şirket, Türkiye’de Turizm Bakanlığı ve TURSAB üyelerine sistemleri üzerinden villa kiralama hizmeti verebilecekleri bir sistemi ulusal fuarlarda tanıtıma açtı. İzmir, İstanbul ve Ankara turizm fuarlarında yüzlerce acentayla görüşme yaparak sistemle ilgili bilgi ve başvurular alındı. Sistemde kayıtlı şu an yaklaşık 400 acenta ile bayilik anlaşması yapıldı, bu acentalar da villa kiralama sektöründen pay alacak duruma geldi.

“Sektörü 2023 yılında en az 3 kat büyüteceğiz”

Villakiralama.com’un tamamen kendi sermayesi, bilgisi ve tecrübesiyle hazırlanan bu sistemle ilgili, firma kurucusu ve müdürü Erdal Okurgan şunları söyledi:

“Villakiralama.com bizim yaklaşık 13 yıllık tecrübemizin bir ürünü. 2014 yılından bu yana turizm fuarlarında sektörümüzü tanıtmak için yaptığımız çalışmalarda, seyahat acentalarından aldığımız geri dönüşler ve talepler neticesinde hayata geçmiş bir proje. Daha önceleri Kalkan, Fethiye gibi bölgelerde başlayan ve yoğunlaşan sektör, artık Türkiye’nin tüm turistik bölgelerine yayılmış durumda, birçok bölgede özel havuzlu villa konseptiyle tesisler inşa edilmekte. Bu tesislerin sayısı 10 bine ulaşmış durumda. Dolayısıyla artan arzla beraber sektörde büyük bir büyüme ve genişleme mevcut. Villa kiralama sektörünün temel taşı olan özel havuzlu kiralık villalar arttıkça bununla ilgili talep genişlemesi ve reklam gereksinimi açığını Türkiye’deki seyahat acentaları ile kapatmayı hedeflemekteyiz. Sektöre giriş yapamayan büyük ya da küçük tüm acentaları sistemimize davet ediyoruz. Villa bulunmasından, takvimlerin güncellenmesine ve onaylanmasına kadar tüm operasyon Kalkan ve Fethiye olmak üzere 2 ofisle beraber 20 kişiye yakın ekibimiz tarafından gerçekleştiriliyor. Bayilerimiz sadece müşterilerine rezervasyon alarak bu sektörden çok kolay bir şekilde pay alabiliyor. Sistemimizde şu an kayıtlı 1.500 üzerinde kiralık villa ve Türkiye’nin her yerinden 400’e yakın bayimiz mevcut. 2023 yılında sektörel büyüklüğü seyahat acentalarımızın da oyuna girmesiyle en az 3 kat büyüteceğimizi öngörmekteyiz. Firmamızı önümüzdeki dönemlerde daha da büyütecek yatırımlara ve fikirlere de açık durumdayız.”

Bu sektörden pay almak isteyen seyahat acentaları için bir fırsat olan bu sistem, bayilere tamamen ücretsiz olarak hizmet veriyor. Ayrıca kısa sürede tatil konseptleri içinde yer alan ve geleceğin sektörlerinden biri olacağı belli olan villa kiralama sektörü, yatırımcılar için de büyük fırsat kapıları açıyor.

BU BİR REKLAMDIR.

 

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.