Groop Dünyaya Açılacak


Mobil sohbet uygulaması Groop, aynı konuyu konuşmak isteyen insanları gerçek kimlikleriyle canlı bir şekilde konuşturan bir platform. 6 ay önce geliştirilen ve 4 ay Kanada’da test edildikten sonra 2 aydır da Türk kullanıcılara açılan Groop, start up’ların büyümelerine ivme kazandıran Facebook Start programına da kabul edildi. Bugüne kadar 1 milyon TL’lik yatırım alan Groop’un yatırımcıları arasında Hakan Baş ile beraber Barend Van Den Brande, Fırat İleri, Kaan Karamancı, Hüseyin Yücel, Alper Afşin Özdemir bulunuyor.

ONLOCK’LA KAPILAR AKILLANACAK
Ev güvenliğini artırarak geleneksel kilitlerden çok daha pratik kullanım sağlayan Onlock, anahtar taşıma ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Kilitleme ve açma işlemlerinin online hale gelmesini sağlayan Onlock’la dünyanın herhangi bir yerinden kapıları açmak ve kapatmak mümkün olacak. StartersHub XO hızlandırma programına katılan 15 girişimden biri olarak ilk defa boy gösteren Onlock, Eylül 2017’de ticari kullanıma sunulacak.

HÜRRİYET’TEN BÜYÜK DESTEK
15 Nisan’da gerçekleştirilen The Pitcher 2017 etkinliğinde sahne alan Hürriyet CEO’su Çağlar Göğüş, Hürriyet ile Doğan Holding çatısı altında bulunan Öncü Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı’yla birlikte hareket ederek dijital girişimlere yatırım yapacaklarını duyurdu. Hürriyet’in yatırım yapmayı hedeflediği sektörlere değinen Göğüş, şunları söyledi: “Yatırım yapacağımız ana sektörlerin başında içerik, reklam, yayıncılık ve iletişim teknolojileri, seri ilanlar ve ilgili pazaryerleri geliyor. Fikir ve tasarım aşamasını tamamlamış ve bir ürün veya servisi hayata geçirmiş dijital girişimlere odaklanıyoruz.”

PARAŞÜT CEPTEN FATURA KESECEK
Paraşüt, cep telefonundan elektronik fatura gönderme hizmetiyle satış süreçlerini hızlandırıyor. Paraşüt kullanıcıları artık iOS ve Android akıllı telefonlar üzerinden indirdikleri “Paraşüt Ön Muhasebe ve Fatura Yönetimi” uygulamasıyla elektronik faturalarını, satış işlemini takip eden 10 saniyede müşterisiyle paylaşabilecek. Türkiye’de bir ilk olan bu özellik hakkında bilgi veren kurucu ortak Sean Yu, “Faturalama sürecini mekandan bağımsız kılarak zaman ve maliyetten tasarruf etmenin önünü tamamen açmış olduk. Yıl içinde sunduğumuz hizmetleri geliştirmeye devam edeceğiz” dedi.

GİRİŞİMCİLER SAHNEDE
İş Bankası’nın ana destekçisi olduğu Garaj tarafından 15 Nisan’da İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen yeni nesil start up konferansı CROWDUP’17’de, girişimci, yatırımcı ve öğrenciler bir araya geldi. Etkinlik, açılış konuşması ve oturumlarla başladı. Oturumlar devam ederken seçilen 20 erken aşama girişim, fuaye alanında kendilerini tanıttı. Etkinliğe davet edilen 20 start up’ı inceleyen katılımcıların verdiği oylarla ilk 10 start up belirlendi ve kurucular, projelerini sahnede anlatma imkanı buldu.

“İNOVATİF ÇİÇEKÇİLİK”
Türkiye’nin ilk çiçek okulu girişimi olan Florart’ı kuran Esra Şavkıner, canlı çiçek tasarımı alanında işletme açmak isteyen kadınlara “inovatif çiçekçilik” anlayışını aşılıyor. Bugüne kadar Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen 150 kadına kesme çiçek tasarımı konusunda belge verildiğini açıklayan Şavkıner, son olarak Workinton Maçka/ Nişantaşı şubesinde 20 kadın girişimciyle atölye çalışması gerçekleştirdi.

OLEV’E 1 MİLYON TL’LİK YATIRIM
İstanbul’da adresten adrese ulaşımın konforlu ve güvenli bir biçimde gerçekleştirilmesini sağlayan yerli mobil uygulama Olev, İstanbul Startup Angels’tan 1 milyon TL tutarında yatırım aldı. Olev böylece üçüncü yatırımını almış oldu. Konuyla ilgili açıklama yapan Olev’in kurucusu Ertunç Çiriş, “Bu yatırım, en iyi yerel marka olma hedefimizde çok önemli bir kilometre taşı olacak. İstanbullulara hak ettikleri üst düzey hizmeti sunmak için çalışmalarımızı kesintisiz sürdüreceğiz” dedi.

EMEA’NIN EN İYİLERİ BİR ARAYA GELDİ
Insprad tarafından bu yıl 2’ncisi düzenlenen The Pitcher etkinliği, EMEA bölgesinden bini aşkın girişimci, yatırımcı ve katılımcıyı bir araya getirdi. The Pitcher 2017’nin kazananları, girişimci sunumlarını takip eden 72 yatırımcının oylamalarıyla belirlendi. 20 girişimden en yüksek puanları toplayanlar ise E-Sport Akademi, Kiraplus ve HeyDoc! şeklinde sıralandı. Kazanan ilk üç girişim, TEB Özel Melek Yatırım Platformu ödülüne layık görüldü.

SURİYELİLER İÇİN YENİ BİR BAŞLANGIÇ
Türkiye’de sayıları 3 milyona ulaşan Suriyeli mültecilerle ortak bir gelecek inşa etmek için Habitat Derneği’nin, Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliği ile birlikte yürüttüğü İMECE programının yeni dönem çalışmaları başladı. İlk etkinlik, 11 Nisan’da Türkiye’de iş kuran Suriyeli ve Lübnanlı başarılı girişimcilerin katılımıyla gerçekleşti. Etkinlikte, Pages Kitabevi Kurucusu Gulnar Alkadri, Gurbetna Aplikasyonu Kurucusu Mücahid Akil ve Volt’un kurucusu Lübnanlı Ali Halabi deneyimlerini aktardı.

HOLDİNGLER GİRİŞİMCİ PEŞİNDE
Türkiye ve yakın çevresindeki yatırım ortamını değerlendiren 500 Startups İstanbul Yönetici Ortağı Rina Onur Şirinoğlu’nun verdiği bilgilere göre son bir yılda Avrupa’da finansmanını holdinglerin sağladığı 292 yatırım gerçekleşti. Türkiye’de de birçok holdingin yatırımlarına hız verdiğini belirten Şirinoğlu, ekosisteme katkıda bulunmak için Suudi Arabistan’ın da harekete geçtiğini söyledi.

ALLIANZ ETOHUM’A KATILDI
Allianz Türkiye, girişimleri keşfetmek ve desteklemek amacıyla Etohum Yatırımcı Kulübü’ne üye oldu. Katma değer yaratan başarılı girişimcilerin ihtiyaç duydukları iş bağlantılarına ve sermaye desteğine ulaşmalarına yardımcı olacak olan Allianz Türkiye’nin odak alanları; sağlık sigortaları, hayat/yaşam sigortaları ve “Allianz Yaşam Boyu Seninle” segmentlerindeki girişimler olacak. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Etohum Kurucusu Burak Büyükdemir, “Allianz Türkiye’nin kulübe katılmasının, sigortacılık sektörüyle ilgili girişimlerin doğru kaynaklarla buluşturulması konusunda önemli kapılar açacağına inanıyoruz” dedi.

KOBİ’LERE CRM ÇÖZÜMÜ
GD Holding bünyesinde geliştirilen TRCRM’le KOBİ’ler, profesyonel bir CRM sisteminde olması gereken tüm özelliklerle iş süreçlerini kolayca takip edebiliyor, verimliliğini ve işletmelerinin kârlılığını artırabiliyor. TRCRM, doğru ürün/hizmeti, doğru müşteriye, doğru yerde, doğru zamanda ve doğru fiyatla sunmaya yardımcı oluyor. İşletmelerin müşteri odaklı bir yapıya kavuşmasını sağlıyor.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.