Girişimcilik ‘motto’ları


Türkiye’nin başarılı girişimcileri, girişimciliğin kitabını yazsa acaba mottoları ne olurdu? İpekyol’un kurucusu Yalçın Ayaydın bu soruyu, “Çalışmak, çok çalışmak” diye cevaplıyor. Trendyol’un kurucusu Demet Mutlu “Tutku” diyor. Bay Döner’in Kurucusu Levent Yılmaz “Hayallerinizi yüksek tutun” cevabını veriyor. Türkiye’nin en başarılı internet girişimcilerinden Nevzat Aydın ise tüm bunları bir cümlede toplayan bir yanıt paylaşıyor: “Girişimcilik, sahip olduğunuz tutkuyu alıp insanların hayatını değiştirecek iş fikirlerine dönüştürmektir.”

Fatoş Bozkuş fbozkus@ekonomist.com.tr

Demet MUTLU

Demet MUTLU

Demet MUTLU
TRENDYOL.COM KURUCUSU
“TUTKUYLA İHTİYACA CEVAP VERMELİ”
BAŞARI SIRLARI New York Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nü birincilikle bitiren ve Harvard’da MBA’e kabul edildiği sırada girişimci olmak için eğitimini yarıda bırakan Demet Mutlu, Türkiye’nin en büyük e-ticaret girişimlerinden olan Trendyol ve Modagram’ı kurdu. Küçük bir salonda başlayan yolculuğunu, bugün 8 bin metrekarenin üzerinde bir ofiste sürdüren Mutlu, her fırsatta büyüme sırlarını girişimcilerle paylaşıyor.

“ÇOK ŞANSLIYIM” Kendi girişimcilik mottusunu ise “tutku” olarak açıklıyor. Girişimci olmayı etki yaratmak, yoktan var etmek ve insanların hayatına girip değiştirebilmek olarak gördüğünü ifade eden Mutlu, bunu nasıl başardığını da şöyle paylaşıyor: “Çok şanslıyım, kendi girişimcilik adımımı tutkum olan moda sektöründe attım. Moda sektöründeki ciddi satış potansiyelini gördüm ve e-ticaret sektöründe bir marka kurdum. Girişimcinin başarıya ulaşabilmesi için ilgisinin olduğu alana odaklanması şart. Önceliklendirme yeteneği ve iyi ekibi kurabilmek gibi yetilerinin gelişmiş olması da gerekli.”

Yalçın AYAYDIN

Yalçın AYAYDIN

Eğer gerçekleştirebilecek cesaretiniz varsa bütün rüyalarınız gerçek olabilir.” Bu sözler, iş dünyasının gelmiş geçmiş en yaratıcı girişimcilerinden Walt Disney’in kurucusu Walter Elias’a ait. Kendi döneminde girişimci olarak başarısını hep hayal edip cesaret etmesine bağlayan Elias, kendisinden sonra birçok girişimciye de ilham verdi.

Ancak girişimciler için tek motto, cesaret değil. Örneğin Virgin Grup’un yönetim kurulu başkan Richard Branson, en büyük mottosunun sürekli değişim olduğunu ifade ediyor. “Kendimi sürekli değiştiriyorum. Hiç üniversite okumadığım halde hayatı uzun bir üniversite eğitimi olarak görüyorum, her gün yeni bir şey öğreniyorum” diyor.

Türkiye’de başarılı girişimlere imza atmış isimlere baktığımızda da yanıt değişiyor. Koton’un kurucularından Gülden Yılmaz, girişimciliğin kitabını yazsa kendisini en iyi tanımlayacak deyişin “analitik hayalperest” olduğunu ifade ediyor. Pegasus Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı ise “Benim mottom ‘dene’. Hakikaten denemeden olmuyor. Denemezsen başarma ihtimalin sıfır” diye yanıt veriyor.

Peki kendi alanında önde gelen diğer girişimciler, “girişimcilik motto”larını nasıl açıklıyor? Start Up olarak ilk sayımızda bu cevabın peşine düştük ve sorduk: “Girişimcinin kitabını yazsanız mottosu ne olurdu?” Sonuçta da birbirine hiç benzemeyen ve ilham verici cevaplar aldık.

İSMAİL ÇOBAN

İSMAİL ÇOBAN

İSMAİL ÇOBAN
ŞÖLEN ÇİKOLATA YÖNETİM KURULU BAŞKANI
“CESARET ÖNEMLİ”
GİRİŞİMCİLİĞE BAKIŞ 1989 yılında Gaziantep’te kurulan Şölen, bugün Türkiye’nin en büyük çikolata üreticilerinden biri haline geldi. Dünya standartlarında en ileri teknolojiyle üretim yapan Şölen’in bu başarısında, Şölen Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Çoban’ın katkısı yadsınamaz. Başarılı bir girişimci ve işadamı olan Çoban, girişimciliğe bakış açısını, “Girişimcilik, başlangıç noktasındayken ihtiyaç duyulan eylemi cesaretle yerine getirmektir” sözleriyle dile getiriyor.

FARKLILAŞTIRMAK Ancak tek başına cesaretin de yeterli olmadığının altını çizen Çoban, şöyle devam ediyor: “Yeni bir ürünü, işi ortaya koyarken cesaret, en önemli çıkış noktanızdır. Ancak bu ürünü farklılaştıramazsanız cesaret de yetmez. Yeni, farklı şeyler ortaya koymak için yatırıma ihtiyaç vardır. Fikir, cesaret ve yatırım unsurları bir araya geldiğinde girişimciliğin meyveleri toplanmış olur.

“ÇOK ÇALIŞACAKSINIZ”
1986 yılında İpekyol, 1997’de Twist, 2004’te ise Machka markasını oluşturarak kadınların farklı beğenilerine hitap eden Ayaydın Grubu’nun kurucusu Yalçın Ayaydın, yaptığı yeniliklerle de Türk hazır giyiminin öncü isimlerinden… Türkiye’nin ilk entegre hücresel üretim sistemiyle yapılandırılmış kadın hazır giyim fabrikasını kuran Ayaydın, Mayıs 2008’de İtalyan kumaş devi Miroglio ile ortaklık kurarak da sektörde fark yarattı.

Ali SABANCI

Ali SABANCI

Ayaydın, girişimciliğin kitabını yazsa mottosunun “Çalışmak, çok çalışmak” olduğunun altını çiziyor. “Yaptığınız her işte öncelikle kendiniz çok çalışacaksınız” diye konuşan Ayaydın, şöyle devam ediyor:

“Bu iş, sizin… Bu iş, sizin yıllarca kurduğunuz hayaliniz. Öncelikle siz sahip çıkıp çok çalışacaksınız. Esas olan, çalışmak, hep daha çok çalışmaktır. Beraberinde ise inanmak gelir. İnanmak başarmanın yarısı olsa da yeniliğe açık olup değişimi hissetmeliyiz. Dünya bile her gün kendi etrafında dönerken, mevsimler değişip canlılar her gün bir adım ileri giderken, sizin algılarınızı olabildiğince açmanız, çok gezip çok görmeniz gerekir. Her gün kendimi nasıl yenilerim, nasıl geliştirebilirim diye henüz dünyaya gözlerini yeni açmış bir insan gibi bakarım. Yeni bir açı görebilmek, yeni bir duygu hissedebilmek için…”

“DÜŞMEKTEN ASLA KORKMAYIN”
Son yıllarda yeme içme sektörü, en gözde yatırım alanlarından biri. Ancak Gamze Cizreli, bunu yıllar önce görmüş bir girişimci. Ankara’da kurduğu Big Chef ’s bugün en başarılı zincir işletmeler arasında yer alıyor. 65 milyon TL ciro elde eden Big Chef ’s’in toplam şube sayısı 20’ye ulaştı ve sağladığı istihdam da bini geçmiş durumda. Yılda 4 milyonun üzerinde ziyaretçi ağırlayan restoranlar, 2011 yılından bu yana yüzde 350 büyüme gerçekleştirdi.

Şu anda özellikle kadın girişimcilerin önünde hem finansmana erişim hem eğitim hem de medya desteği konularında büyük fırsatlar olduğunu söyleyen Cizreli, her fırsatta tutkuyla işinin peşinden gitmenin başarısının sırrı olduğunu belirtiyor.

Gamze CİZRELİ

Gamze CİZRELİ

Girişimcilik mottosunu da şu sözlerle açıklıyor: “Hayal kurmadan yaşayanlara kızamıyorum. Fakat hayali olup da peşinden koşmaya korkanları affetmem çok güç. Hayallerinizi gerçekleştirmek için gerektiğinde vazgeçmekten, uçmak için düşmekten asla ve asla korkmayın.”

YENİ VE FARKLI OLMAK
Via Properties Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Bayraktar, birleşik yatırım projeleri olarak adlandırılan konut, alışveriş merkezi ve otel konseptlerini bir araya getirdiği başarılı girişimlerle öne çıkan bir işadamı. Devam eden Via Port Venezia projesinin yanında Tuzla’da denizin üzerinde bir proje gerçekleştirmek için de kolları sıvayan Bayraktar, söz konusu yeni işler ve girişimler olduğunda yeni ve farklı olmaya odaklanıyor.

Yepyeni her şeyiyle bambaşka projelerin daima kazandığını savunan Bayraktar, “Yapılmayanı yapmak girişimcilerin doğasında vardır. İlk olmak başarının temellerini atmak anlamına geliyor. Herkesin yaptığını yapmaktansa risk alıp farklı olmak ve adını duyurmak gerekli” diye konuşuyor.

NEVZAT AYDIN

NEVZAT AYDIN

NEVZAT AYDIN
YEMEKSEPETİ.COM KURUCUSU
GİRİŞİMCİLİĞİN ANAHTARI
GRUP YARATTI Türkiye’nin ilk online yemek siparişi sitesi olarak Ocak 2001’de kurulan Yemeksepeti.com, 2011 yılına kadar tek başına yoluna devam ederken şimdi bir gruba dönüştü. Papyon.com, Lokum.com ve İrmik.com isimli dikey projeleriyle faaliyet gösteren şirket, Ortadoğu’da ise Foodonclick.com markasıyla Birleşik Arap Emirlikleri, Umman ve Katar’da operasyonlarına devam ediyor.

HAYATLARI DEĞİŞTİRMEK Şirketin kurucusu Nevzat Aydın, bugünlerde online ödeme seçenekleri ve sosyal medya alanında da yeni projeler üzerinde kafa yoruyor. Aydın’ın henüz bir kitap yazma düşüncesi yok. Ancak girişimciliğin kitabını yazsa mottosunun hazır olduğunu belirtiyor ve “Girişimcilik, sahip olduğunuz tutkuyu alıp insanların hayatını değiştirecek iş fikirlerine dönüştürmektir” diyor.

SİHİRLİ DOKUNUŞ Bunun nasıl yapılması gerektiğini şöyle açıklıyor: “İçinizdeki tutkuyu, insanların hayatını ve yaşayış şekillerini ‘Bu olmadan önce ne yapıyormuşuz’ dedirtecek şekilde değiştirebildiğiniz bir iş fikrine dönüştürebilmek önemli. Bu dönüşümde bireyin ve toplumun sorunlarını çözerken fikrinizi sahiplenerek o sihirli dokunuşu yapabilmek benim için girişimciliğin anahtarı.”

Erol BİLECİK

Erol BİLECİK

Erol BİLECİK
INDEX GRUP CEO’SU
“VAZGEÇME VE SABIRLI OL”
BAŞARI GETİREN ÖZELLİKLER 1989 yılından bu yana Türk bilişim sektöründe faaliyet gösteren Index, Türkiye genelindeki bilgisayar şirketlerine, ihtiyaç duydukları tüm ürünleri, iyi organize olmuş bir bilgisayar dağıtıcısı kimliğiyle temin eden bir şirket. Şirketin kurucusu ve CEO’su Erol Bilecik, girişimcilikte kendisine başarı getiren mottonun hiçbir zaman vazgeçmemek ve sabırlı olmak olduğunu belirtiyor. Nedenini ise şu sözlerle anlatıyor:

HEP DENE, VAZGEÇME “Çünkü bir girişimci hayatı boyunca sıkıntılar ve engellerle karşılaşacak, zaman zaman birçok şey ona imkansız gibi görünecektir. Bu durumda tek yapılması gereken, ikinci, üçüncü, hatta 10’uncu kez, vazgeçmeden yeniden başlamak. Bunun için de ilk şart sabır. Eğer istenilen şey olmuyorsa demek ki bir sonraki denemede daha iyisi olacaktır. Bir girişimci bu duyguyu asla yitirmemeli.”

Coşkun Bayraktar

Coşkun Bayraktar

“ONAYLANMIYORSANIZ DOĞRU YOLDASINIZ”
“Farklı düşünen, farkındalık yaratan ve risk alan kazanır!” Bu sözler, Bürotime Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Tosunoğlu’nun işe bakışını özetliyor. 1990 yılında sektördeki açığı görerek ofis mobilyaları alanına giren ve bugün 50’ye yakın ülkeye ihracat yaparak alanındaki önemli şirketlerden birini yaratan Tosunoğlu, neden böyle bir mottoya sahip olduğunu şöyle açıklıyor: “Fikirlerinizde ve düşünce yapınızda diğer insanlardan farklılaşmadığınız sürece parlak fikirler üretemeyeceğinize inanıyorum. İmkansız olarak tanımladığımız hedefler, aslında sadece mevcut imkanlar dahilinde gerçekleştirilemeyecek oldukları için imkansızdır. Siz farklı düşünerek imkanları kendiniz oluşturabilirseniz başarılı girişimlere imza atabilirsiniz. Fikirleriniz başkaları tarafından onaylanmıyorsa, genel kabul gören kalıpların dışındaysa, bilin ki doğru yoldasınız.”

Hüseyin TOSUNOĞLU

Hüseyin TOSUNOĞLU

“BÜYÜK DÜŞÜNÜN”
2006 yılında kurulan Bay Döner, bugün Türkiye ile birlikte 3 ülkede 77 restoran ile hizmet veren bir hacme kavuştu. Bu başarısının altında şirketin kurucularından olan Levent Yılmaz’ın emeği büyük. En son Endeavor tarafından, önce Türkiye’de sonra da dünyada yılın girişimcisi seçilen Yılmaz, girişimcinin kitabını yazsa mottosunun “Hayallerinizi yüksek tutun” olacağını söylüyor. Yılmaz, değerlendirmesini şöyle sürdürüyor:

“En büyük işleri, her zaman büyük hayaller kuranlar başarır. Vizyon sahibi, girişimci, risk alabilen, büyük düşünen insanlar, başarı hikayelerine imza atar. Biz bu yolda kendi başarı hikayemizi yazmaya çalışıyoruz. 7 yılda ciddi bir yol kat ettiğimize de inanıyoruz. Genç girişimcilere de naçizane tavsiyemiz, girişimci olmaktan, risk almaktan, her zaman büyük düşünmekten vazgeçmemeleri.”

“HAYAL KURMAK YETERLİ DEĞİL”
Kütahya Porselen’in kurucusu Nafi Güral’ın kızı Gülden Güral da babasının açtığı girişimcilik yolunda ilerliyor. 2011 yılında kurduğu Porselensepeti.com sitesinde hızlı bir büyüme yakalayan Güral, bir girişimcinin yılmaması ve istediği şey uğruna sonuna kadar gitmesi gerektiğine inanan bir iş kadını. Güral, girişimcilikte mottosunun ise “Cesaret, kararlılık, azim ve tabii çalışmak” olduğunu söylüyor.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.